Pielīmējas premjeram, karājas āķī, tup ūdenī: 10 dīvainākās protesta formas
 0

Iespējas paust savu viedokli ir viens no demokrātijas stūrakmeņiem. Tādējādi arī mītiņi, protesta akcijas un demonstrācijas ir neatņemama politiskās un sabiedriskās dzīves daļa. Taču protesti bieži ir nerezultatīvi, dažreiz pat neizprotami. Tomēr ir gadījumi, kad, pateicoties neatlaidīgām demonstrācijām, cilvēkiem izdodas veiksmīgi aizstāvēt savas tiesības. Šoreiz pārskatām desmit neparastākās protesta formas.

Reklāma
Reklāma

1. Pielīmējas premjeram


Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

“Es tikko sevi pie jums pielīmēju. Nekrītiet panikā. Šī ir nevardarbīga protesta forma,” tā bijušajam Lielbritānijas premjerministram Gordonam Braunam sacīja organizācijas “Plane Stupid” pārstāvis Dens Glāss, kad kādas pieņemšanas laikā viņš sevi ar superlīmi pielīmēja pie valsts premjerministra. Pirms Brauns viņam sasveicinoties deva roku, Glāss savā plaukstā iespieda superlīmes tūbiņu. Pēc abu vīru sarokošanās Brauna un Glāsa plaukstas salipa, un viena no otras tās tika atbrīvotas pēc nepilnas minūtes. Britu ekspremjers šādu izgājienu uztvēra ar humoru.

2. Karājas zvejas āķos


2011. gada augustā Francijas galvaspilsētā Parīzē garāmgājēju uzmanību piesaistīja Alises Ņūstedas protesta akcija pret haizivju zvejošanu. Sevi nokrāsojusi sudrabotā krāsā, kājas apsaitējusi ar pelēcīgu segu, kas atveidoja zivs asti, viņa savā mugurā ieāķēja lielus zvejas āķus… Pēc tam viņa tika pacelta gaisā. Šajos āķos, protestējot pret haizivju zvejošanu, viņa karājās 15 minūtes un piesaistīja daudzu cilvēku un arī starptautisko mediju uzmanību.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. 17 dienas ūdenī


Pērnajā septembrī Indijas ciemata Kandvas 51 iedzīvotājs 17 dienas pavadīja tuvējā upē, lai protestētu pret vietējās valdības plāniem tajā uzbūvēt dambi. Protestētāji norādīja, ka dambis applūdinās viņu lauksaimniecības zemes. Vairāk nekā pusmēnesi ilgusī protesta akcija tās dalībniekiem radīja nopietnas veselības problēmas – uz viņu ādas parādījās izsitumi, tika bojāti arī ādas audi. Taču protesta akcija bija sekmīga, jo valdība lēma samazināt dambja augstumu, ar ko zemnieki bija mierā.

4. Mazgā valsts karogu


2000. gadā, protestējot pret Alberto Fuhimori pārvēlēšanu Peru prezidenta amatā, viņa politiskie pretinieki vairāku mēnešu garumā valsts galvaspilsētā Limā rīkoja protesta akcijas, kuras ietvaros mazgāja valsts karogu, lai to simboliski attīrītu no “netīrās” politikas. Fuhimori apsūdzēja virknē kukuļošanas skandālu, kas lika viņam pamest Peru un atkāpties no prezidenta amata. 2009. gadā tobrīd 70 gadus vecajam Fuhimori piesprieda septiņarpus gadus cietumā.

5. Nomaina vārdu


Protestējot pret to, ka vairākās ASV mācību iestādēs bioloģijas stundās preparē vardes, kādas Virdžīnijas pavalsts skolas skolniece nomainīja savu vārdu uz CutOutDissection.com (latviski – IzbeidzietPreparesanu.com). Iepriekš zināma kā Dženifera Tornburga, tagadējā IzbeidzietPreparesanu.com vietējiem medijiem stāstīja, ka, nomainot savu vārdu, viņa grib pievērst uzmanību tam, ka ik gadu baisā nāvē tiek nogalināti seši miljoni dzīvnieku, kuru mirstīgās atliekas izmanto laboratoriskos pētījumos.

6. Noskuj krūšu apmatojumu


2008. gadā, protestējot pret mežu izciršanu, slavenais amerikāņu aktieris Harisons Fords publiskā pasākumā ar vaksācijas palīdzību atbrīvojās no sava krūšu apmatojuma. “Tas ir sāpīgi… Ik mirkli lietus mežu gabaliņš tiek izrauts,” protesta akcijas laikā sacīja aktieris.

Reklāma
Reklāma

7. Pie bruģa pienaglo sēkliniekus


Šā gada novembrī, protestējot pret Krievijas prezidenta Vladimira Putina politiku, Krievijas mākslinieks Pjotrs Pavļenskis pie bruģa Sarkanajā laukumā pienagloja savus sēkliniekus. “Valdība pārvērš valsti cietumā, apzog cilvēkus un izmanto naudu, lai palielinātu represīvo struktūru skaitu. Protesta akcija ir kā metafora mūsdienu Krievijas sabiedrības apātijai, politiskajai vienaldzībai un fatālismam,” sēklinieku pienaglošanu komentēja mākslinieks.

8. Pret mīlētāju dienu


Indijā radikāli noskaņotie hinduisti katra gada februāra vidū rīko protesta akcijas pret Valentīna dienas svinēšanu. Protestu laikā viņi dedzina Valentīna dienas kartītes un skandina saukļus, nosodot mīlētāju dienu. Pērn kādā Indijas pilsētā karstasinīgākie hinduisti pat draudēja 14. februārī piekaut tos pārus, kuri svin savu mīlestību. “Mēs nāvīgi iestājamies pret Valentīna dienu,” paziņoja hinduistu radikālā grupējuma līderis Sapans Duta.

9. Padauzu gājiens


Pirms vairāk nekā gada Kanādā sieviešu nosodījumu izpelnījās Toronto policijas priekšnieks Maikls Sanguneti, jo Jorkas universitātes studentiem paziņoja, ka “sievietēm vajadzētu ģērbties mazāk izaicinoši, lai nekļūtu par izvarotāju upuriem”. Pēc šādām policista atklāsmēm Toronto tika rīkotas demonstrācijas, kurām dots nosaukums “Padauzu gājiens”. To laikā provokatīvos apģērbos tērpušās sievietes protestēja pret izteikumiem, ka sieviešu apģērbu var uzskatīt par “uzaicinājumu izvarot”.

10. Protests pret ielu bedrēm


2006. gadā nelielā Kanādas pilsēta Līdera, kurā mīt vien 900 cilvēku, izpelnījās starptautisku uzmanību, jo tās iedzīvotāji sarīkoja savdabīgu protesta akciju pret vietējās pašvaldības nevēlēšanos labot ceļus. Līderas iedzīvotāji izdeva kalendāru, kurā atveidoti kaili pilsētiņas iedzīvotāji, pozējot pie ielu bedrēm. Par erotisku šo kalendāru gan varētu dēvēt tikai retais, jo tajā galvenokārt redzami padzīvojuši vīri…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.