Latvijā
Politika

Aizvien enerģiskāk mēģina slēpt eksprezidentu vajadzībām izsniegtos auto21

Publicitātes foto

Kancelejas rīcībā transporta pakalpojumu nodrošināšanai šobrīd ir četras automašīnas “Audi A6 Limousine” un viena automašīna “Mercedes Benz Sprinter 313” – šādu oficiālu informāciju sniedz Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa kanceleja. Pat oficiālā atbildē noklusējot, ka uz tās vārda reģistrēts vēl viens auto – apvidus automašīna “Toyota Land Cruiser” ar “īpašo numuru”, valsts galvas kanceleja uzskatāmi demonstrē dīvainības, kādas valda eksprezidentu nodrošināšanā ar auto uz valsts rēķina, un mēģinājumus šīs dīvainības slēpt.

Automašīnu iegādei bijušo Valsts prezidentu vajadzībām ir likumīgs pamats – vismaz attiecībā uz vienas automašīnas iegādi katram eksprezidentam. Likums “Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu” noteic, ka persona, kura ieņēmusi Valsts prezidenta amatu, pēc tā atstāšanas reizē ar ikmēneša pensiju saņem no valsts arī automašīnu.

Likumā noteikts, ka eksprezidents saņem “lietošanā vienu automašīnu, kuras iegādes vai nomas vērtība nepārsniedz tādas automašīnas divkāršu iegādes vai nomas vērtību, uz kādu saskaņā ar Ministru kabineta izdotajiem normatīvajiem aktiem ir tiesības valsts pārvaldes iestādes amatpersonai (darbiniekam)”. Taču šī likuma norma, to burtiski lasot, noteic, ka pēc amata atstāšanas eksprezidentam ir tiesības tikai uz vienu automašīnu, bet ne tiesības ik pa laikam palietotās vietā saņemt jaunu. Turklāt vēlme pēc īpaši dārgas automašīnas var neatbilst likuma noteiktajiem iegādes cenas ierobežojumiem.

Tieši šī pretruna starp likuma normām un bijušo valsts vadītāju vēlmi ik pēc dažiem gadiem tikt pie jauna, turklāt viņu vēlmēm atbilstoša transportlīdzekļa ir novedusi pie situācijas, kad valsts iestāžu vadība ir spiesta meklēt iespējas likuma “likumīgai” apiešanai un izmantot iespēju šos darījumus piesegt ar norādēm uz valsts noslēpumu vai mēģināt noslēpt vienkārši tāpat.

Pašlaik ir kopumā vienpadsmit automašīnas, kas skaitās “iesaistītas personu, kas ieņēma Valsts prezidenta amatu, aizsardzības (apsardzes) pasākumos”, kā arī izmantotas citām Militārās policijas funkcijām. Šie auto ir divi “Mercedes Benz S500”, viens “Audi A8”, viens “Toyota Land Cruiser”, četri “VW Touareg”, divi “VW Passat” un viens “Chrysler Voyager”.

“Iepriekš minētās automašīnas nav un netiks izmantotas kādu citu fizisku vai juridisku personu vajadzībām, tās tiek izmantotas tikai Nacionālo bruņoto spēku likuma 6.1 panta otrajā daļā noteikto personu aizsardzības (apsardzes) pasākumos, kā arī citu Nacionālo bruņoto spēku likuma 6.1 panta otrajā daļā noteikto funkciju izpildē, ja tas ir nepieciešams un/vai nav pieejami citi resursi,” oficiālā dokumentā skaidro Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera pienākumu izpildītājs Ivo Mogiļnijs.

Taču, kā liecina publiski pieejamā informācija, faktiski vismaz atsevišķas no šīm automašīnām ir “piestiprinātas” konkrētiem eksprezidentiem un tiek izmantotas tikai un vienīgi kā attiecīgā bijušā valsts galvas “dienesta” auto.

Iepriekšējos gados tas, kāda automašīna piešķirta katram no eksprezidentiem, nebija nekāds noslēpums, taču līdz ar pārmetumiem nodokļu maksātāju līdzekļu pārmērīgā tērēšanā NBS vadība ir mainījusi nostāju un šādu konkrētu informāciju vairs neatklāj, aizbildinoties ar to, ka šīs esot nevis eksprezidentiem piešķirtas automašīnas, bet gan kopējās apsardzes sastāvdaļa.

Turklāt izrādās, ka nemaz nav vienas iestādes, kas centralizēti un ar vienādu attieksmi rūpētos par visu eksprezidentu pārvietošanās vajadzībām un vēlmēm. Kamēr, piemēram, Vairu Vīķi-Freibergu vizina ar Militārās policijas bilancē esošu “Mercedes-Benz” automašīnu, citāda ir situācija ar bijušo Valsts prezidentu Gunti Ulmani, kurš pārvietojas ar “Land Cruiser” apvidus auto, ko rotā “īpašais” AA sērijas numurs.

“Kaut kad man piešķīra. Nezinu, kāpēc tieši tādu. Es tur nejaucos. Tur sludina kaut kādu konkursu. Kāda ir, ar tādu braucu,” tā par “savu” 2016. gada izlaiduma “Land Cruiser” teic G. Ulmanis. Automašīna esot nodota pilnīgi viņa rīcībā, un nekad nevienam neesot ienācis prātā to “atņemt” kādām citām vajadzībām.

“Informējam, ka kancelejas rīcībā transporta pakalpojumu nodrošināšanai šobrīd ir četras automašīnas “Audi A6 Limousine”, kuru izlaiduma gads ir 2014., un viena automašīna “Mercedes Benz Sprinter 313″, kuras izlaiduma gads ir 2001.,” šādu oficiālu skaidrojumu sniedz R. Vējoņa kancelejas vadītāja pienākumu izpildītāja Kristīne Jaunzeme.

Taču izrādās, ka K. Jaunzeme vismaz vienu automašīnu ir piemirsusi vai arī tās nepieminēšanu atbildē pamato ar to, ka šo auto Valsts prezidenta kanceleja tiešām neizmanto, – G. Ulmaņa lietoto “Land Cruiser” 2016. gada februāra sākumā kā formāli savu ir reģistrējusi tieši Valsts prezidenta kanceleja.

Kura amatpersona un ar kādu pamatojumu pieņēmusi lēmumu šāda auto iegādei par prezidenta kancelejas līdzekļiem, kaut arī par eksprezidentu drošību jārūpējas Militārajai policijai, par to vismaz pagaidām nekādi skaidrojumi netiek sniegti.

LA.lv