Latvijā
Sabiedrība

Divas bēgļu ģimenes katra saņems 2400 eiro dzīvokļa īrei pusgadam 10

Foto – Ģirts Zvirbulis

Divas bēgļu ģimenes iesaistīs sešu mēnešu garā piltoprojektā par īres mājokļa nodrošināšanu. Projekta laikā šīm ģimenēm jāspēj integrēties un sevi uzturēt, paredz šodien Ministru kabinetā atbalstītais Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikums.

Valdība šodien uzklausīja EM informatīvo ziņojumu par iespējamiem mājokļa pieejamības risinājumiem bēgļiem un personām, kuras ir ieguvušas alternatīvo statusu.

EM budžetā nav paredzēts papildus finansējums palīdzības sniegšanai bēgļiem un personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss mājokļa nodrošināšanai, tādējādi, lai nodrošinātu palīdzības sniegšanu ir nepieciešams papildus valsts budžeta finansējums.

EM ir veikusi aptuvenus aprēķinus par nepieciešamo atbalstu bēgļiem un personām, kas ir ieguvušas alternatīvo statusu, dzīvesvietas īrei – drošības nauda par īres pēdējo mēnesi un īres maksas segšana, kopā sešu mēnešu periodam -, kas 2017.gadā no valsts budžeta būtu 370 500 eiro kopumā 401 personai.

Ministrijā uzskata, ka nepieciešams īstenot pilotprojektu mājokļa nodrošināšanai, vienlaikus nodrošinot, ka personas apgūst latviešu valodu un pilda darba meklētāju pienākumus, un sagatavot pārskatu par tā rezultātiem un ietekmi uz personu spēju efektīvi integrēties sabiedrībā. Pilotprojektu īstenos Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) ar Latvijas Pašvaldību savienības atbalstu.

Pilotprojekta veikšanai SIF tiks piešķirti 5000 eiro.

Savukārt, lai nepieļautu Latvijas iedzīvotājus diskriminējošus risinājumus dzīvokļu jautājumu risināšanā, EM plāno sagatavot un iesniegt Finanšu ministrijā un Pārresoru koordinācijas centrā pieteikumu par līdzfinansējuma no valsts budžeta sešu miljonu eiro apmērā piešķiršanu 2018.gadā un turpmākajiem gadiem prioritārā pasākuma – jauna īres dzīvojamā fonda attīstība – nodrošināšanai.

Ašeradens: Pilotprojekts varētu kalpot kā modelis turpmākai bēgļu integrācijai

Pilotprojekts ar mājokļa nodrošināšanu divām bēgļu ģimenēm varētu kalpot kā modelis turpmākai bēgļu integrācijai, pirmdien pēc Ministru kabineta komitejas sēdes žurnālistiem sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (Vienotība).

Viņš norādīja, ka Latvija bēgļu jautājuma risināšanā “īsti labi netiek uz priekšu”, turklāt Latvija nepilda saistības attiecībā uz bēgļu integrāciju Latvijā. “Bieži vien tiek minēts, ka nav risinājuma mājokļa programmai, jo bēgļiem piešķirtie resursi pietiek, lai apmierinātu minimālās sociālās vajadzības. Tomēr ar šiem resursiem nepietiek, lai bēgļi varētu īrēt dzīvokli,” skaidroja ekonomikas ministrs.

Ekonomikas ministrija (EM) analizēja vairākas iespējas jautājuma risināšanā un ministrija izvēlējās sākt pilotprojektu, kas paredz divām bēgļu ģimenēm piešķirt katrai pa 2400 eiro, lai pusgadu finansētu dzīvokļa īri, kas ļautu bēgļiem iekārtoties un atrast darbu.

“Pašvaldības pauda bažas par to, vai pusgads būs pietiekams laiks, lai bēgļi integrētos un atrastu darbu, bet patlaban valdība uzskata, ka risinājums varētu būt minētais pilotprojekts. Ja tas būs veiksmīgs, tad pilotprojekts varētu kalpot kā pamats arī turpmākai bēgļu integrācijas problēmas risināšanai,” atzina Ašeradens.

Ministrs arī norādīja, ka pašvaldību iesaiste minētā jautājuma risināšanā ir svarīga, tomēr ne kritiski svarīga, jo programma paredz subsidēt īri divām ģimenēm, kas slēgs īres līgumus uz komerciāliem nosacījumiem, nevis slēgs īres līgumus par sociālo dzīvokli.

LA.lv