×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
2. oktobris, 2015
Drukāt

Divas Bruno Birmaņa pērles nonākušas LNMM krājumā

Kristīnes  Madjares fotoKristīnes Madjares foto

Vakar, 2015. gada 1. oktobrī, konceptveikalā “Paviljons” norisinājās Kultūras un mākslas portāla Arterritory.com un biedrības “Mākslas platforma” rīkotā modes dizainera Bruno Birmaņa Nepieradināto relikviju labdarības izsole. Divas no tām uzdāvinātas Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam iekļaušanai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijā, LA.lv uzzināja muzejā.

Solītāju ievērībai tika piedāvāti ne vien Nepieradinātās Modes asamblejas artefakti, bet arī lotes no citiem Bruno Birmaņa radošajiem projektiem – tajā skaitā 1992. gada tērpu skices Latvijas pirmajai olimpiskajai komandai pēc neatkarības atgūšanas, skices no tērpu teātra “Postbanālisma balle” kolekcijām (1989) un kolorītu stāstu apvītā mākslinieka Endrjū Logana (Andrew Logan) 1994. gadā darinātā piespraude.

Nepieradināto relikviju labdarības izsolē, interesentiem cīnoties par ekskluzīviem priekšmetiem – tērpiem, rotām un skicēm, – kopumā nosolītas sešas lotes teju 1 700 eiro vērtībā, neskaitot komisijas maksu. Par dārgāk pārdoto loti kļuva skice Uģa Rūķīša un Bruno Birmaņa tērpu teātra izrādes “Postbanālisma balle” kolekcijai “Mistika” (1989), kura no sākumcenas 315 eiro tika nosolīta par 435 eiro. Skices vērtību paaugstina ieceres autentiskums – šīs kolekcijas tērpos Birmanis pirmoreiz savā jaunradē izmantojis kodus un simbolus, galarezultāta sasniegšanai piesaistot arī butaforus un leļļu meistarus. Interesants fakts: pabeigto tērpu izrādē demonstrēja modele Benita Sadauska (tolaik Bebre).

Izsoles noslēgumā kļuva zināms, ka Arterritory.com, biedrība “Mākslas platforma” un Bruno Birmanis vienu no lotēm – 2011. gadā veidoto tērpu “Karaliene (Elizabete) ” – dāvina Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam, lai to iekļautu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā. No vairāk kā tūkstoš iepirkumu maisiņiem gatavotā kleita savulaik tapusi kolekcijai “Kāzas” – “par 13 sievietēm, kuras es (vēl) neesmu apprecējis”, un tajā sekmīgi izdevies savienoties konservatīvismam, ekstremālam ekscentrismam, lepnumam un vēlmei izrādīties. Savdabīgu efektu piešķir kontrastējošie materiāli – plastikāta maisiņu kleitu papildina fraka no Francijā ražota gobelēnsamta, neviļus radot asociācijas ar iepirkumu tīkliņu aristokrātiju.

Ar identisku paziņojumu klajā nāca Baltic Sotheby’s International Realty valdes priekšsēdētājs Vestards Rozenbergs, kurš uzņēmuma vārdā iegādāto Bruno Birmaņa skici kolekcijai “Pērles” (1989) nodēvēja par lielisku laikmeta liecību, tādēļ arī to noformējot kā dāvinājumu Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijas papildināšanai.

Nepieradināto relikviju labdarības izsole bija pasākumu kopums, kas aizsākās 30. septembrī ar modes dizainera Bruno Birmaņa un kultūras žurnālistes Unas Meisteres Publisko sarunu un izsolei lemto priekšmetu ekspozīcijas atklāšanu, bet noslēdzās 1. oktobrī ar labdarības vairāksolīšanu. Visi izsoles ieņēmumi virs objektu sākumcenas tiek ziedoti bērniem ar īpašām vajadzībām biedrības “Skalbes” un Latvijas Autisma apvienības projekta “Uzvedības terapija un sociālo prasmju trenēšana 4–8 gadus veciem bērniem ar uzvedības problēmām” ietvaros.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+