×
Mobilā versija
+7.6°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
6. jūnijs, 2013
Drukāt

Divas dienas suņu un viņu mīļotāju dzīvē


Foto - LETAFoto - LETA

8. un 9. jūnijā Ķīpsalā notiks suņu izstāde “Crufts Riga. Rīgas kauss 2013”. Par to, kādi jaunumi tajā gaidāmi, stāsta Latvijas Kinoloģiskās federācijas (LKF) prezidente Vija Klučniece.


 

 

– Šajā suņu izstādē būs rekordliela – 18 valstu – pārstāvniecība, līdz ar to arī lielāks suņu skaits un šķirņu daudzveidība. Tādēļ paredzams, ka būs ļoti sīva konkurence cīņā par skaistākā suņa titulu daudzos ringos, piemēram, citkārt pie mums reti apskatāmā Āfrikas medību suņu šķirne basendži šoreiz pārstāvēta ar 23 suņiem. Pirmoreiz uzvarētājam absolūtajā vērtējumā pasniegsim Rīgas kausu. Atšķirībā no tradicionālajām pavasara un rudens izstādēm, kad desmit suņu grupas ir skatāmas divās dienās, katru dienu varēs apskatīt visas pieteiktās šķirnes. Darba grafiks būs saspringts, jo katrā no 19 ringiem žūrijai jāizvērtē ap 80 dalībnieki.

Izstādē piedalīsies 257 šķirņu suņi – tas ir krietni vairāk, nekā reģistrēts Latvijā (180 šķirnes) un vairāk nekā puse no pasaulē reģistrētajām ap 400 šķirnēm, tostarp unikālākās – burbonē putnu suns un Overņas dzinējsuns –, ko Latvijā varēs redzēt, tikai pateicoties izstādes dalībniekiem no citām valstīm.

Pavisam izstādē katru dienu piedalīsies apmēram pustūkstotis dalībnieku, tostarp 530 no Somijas – pat nedaudz vairāk nekā Latvijas pārstāvju.

Pirmo reizi izstādē tiks demonstrēta cilvēku meklēšana ar īpaši apmācītiem suņiem, kas gatavi nākt talkā Valsts policijai. Skatītājiem būs interesanti vērot, kā četrkājainie palīgi strādā un atrod pazudušos. Ar ievērojamām atlaidēm izstādē varēs iegādāties zoopreces. Konsultācijas sniegs 27 LKF esošie dažādu šķirņu kinoloģisko klubu pārstāvji, pie kuriem būs iespējams uzzināt visu par interesējošām suņu šķirnēm.

– Kā suņu izstādēs notiek vērtēšana?

– Katrai suņu šķirnei ir savs standarts, kuru veidojusi šķirnes izcelsmes valsts. Tajā aprakstīts
šķirnei raksturīgais eksterjers – kā jāizskatās dzīvnieka galvai, acīm, ausīm, degunam, kādai jābūt ķermeņa uzbūvei, astei, apspalvojuma struktūrai un krāsai. Šie standarti ir publiski pieejami gan starptautiskajā, gan mūsu federācijas mājas lapā www.dogs.lv. Jebkura suņu izstāde pēc būtības ir skaistuma konkurss, kurā īpaši izvēlēti tiesneši vērtē dalībnieku atbilstību standartiem. “Rīgas kausu” tiesās starptautiska žūrija, kuras locekļus izraudzījāmies, izvērtējot viņu pieredzi, specializāciju un atsauksmes par darbu.

Visi suņi pēc vecuma tiek sadalīti pa klasēm, izņemot darba klasi, kurā startē speciāli medībām, skriešanai aizjūgā, glābšanai vai citu darbu veikšanai apmācīti suņi, un čempionu klasi, kur piedalās suņi vienas vai vairāku valstu čempioni.

Suņi tiek vesti pa apli, un eksperti skatās, kurš no tiem ir vistuvākais standartam. Vērtēšana notiek anonīmi – sunim ir tikai numurs, bet ekspertiem nav kataloga, ar kuru salīdzināt suņa vārdu un izcelsmi. Viena suņa izvērtēšanai ir paredzētas trīs minūtes. Tam jābūt mācītam šajā laikā parādīt savas labākās īpašības un notušēt trūkumus, ļaut sev pieskarties un parādīt zobus. Protams, vērtējumu mazliet ietekmē arī cilvēciskais faktors.

– Vai suņu saimniekiem piedalīšanās izstādēs ir darbs vai hobijs?

– Lielākajai daļai suņu saimnieku šķirņu turēšana un līdzdalība izstādēs ir vaļasprieks, kam tiek veltīts gandrīz viss brīvais laiks, izņemot tiem, kuri atraduši darbu robežsardzē, muitā, policijā, īpašos suņu salonos vai apmācību centros.

Tas ir ļoti veselīgs vaļasprieks, kas piespiež regulāri izkustēties svaigā gaisā, jo neatkarīgi no laika apstākļiem suns vairākas reizes dienā jāved pastaigāties. LKF biedri piedalās arī starptautiskās izstādēs – tikko ar panākumiem atgriezušies mājās no Pasaules izstādes Ungārijā un gatavojas nākamajam lielajam pasākumam – Eiropas izstādei septembrī Šveicē.

– Šķiet, tas nav lēts vaļasprieks. Vai izdevumus palīdz segt arī šķirnes kucēnu pārdošana?

– Protams, piedalīšanās starptautiskās izstādēs prasa papildu laiku un naudu, ar ko nomaksāt dalības maksu, ceļa izdevumus un viesnīcu gan pašam, gan četrkājainajam draugam, taču ar kucēnu komersantiem mūsu organizācijas biedriem nav pa ceļam. LKF mērķis nav suņu audzēšana komerciālos nolūkos, bet gan šķirņu attīstība un selekcija, sugas turpināšanai izvēloties tikai labākos, veselākos dzīvniekus. Izstādēs mēs kucēnus nepiedāvājam, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte un it viegli var pielipt kāda slimība, taču ir pieejama informācija, kur tos dabūt. Kucēni jāpērk pie audzētājiem mājās, kur vislabāk var redzēt, kā viņi tiek turēti, baroti un kāda ir saimnieku attieksme.

Savā darbībā mēs veltām daudz pūļu ne tikai panākumu gūšanai izstādēs, bet arī sabiedriskā labuma vairošanai, attīstot, piemēram, kanisterapiju jeb dziedināšanu saskarsmē ar suni, kas nepieciešama gan bērniem ar īpašām vajadzībām, gan pieaugušajiem rehabilitācijas procesā, palīdzot atgūt valodu un garīgo līdzsvaru pēc psihiskām traumām.

Mums ir cilvēki, kas strādā specializētās mācību ie-stādēs un izstādes laikā pusstundu ilgā seansā parādīs, kā darbojas suņi–terapeiti. Šim darbam der dažādu šķirņu suņi, taču tikai ar īpašu temperamentu apveltīti īpatņi. Tomēr ir šķirnes, piemēram, skaistie čau–čau un akitas, kuri nekad nevarēs pildīt terapeita funkcijas, jo pēc dabas ir pārāk pašpietiekami. Suņiem–terapeitiem ir jābūt ārkārtīgi labsirdīgiem, tik iecietīgiem, ka viņi spēj paciest visu, ko kāds var nodarīt. Ir bijuši gadījumi, kad bērnam, glāstot suni, sākušies krampji un roka iekrampējusies dzīvnieka purnā, kas ir ļoti jūtīgs. Šādā situācijā nonākot sunim ar spontānu raksturu un nemierīgu dabu var notikt nelaime.

 

IZSTĀDES PROGRAMMA

Suņu paraugdemonstrējumi 8. un 9. jūnijā

Plkst. 12 – 12.20 – Suņu paklausības “pirmklasnieki”.

Plkst. 12.20 – 12.30 – Kā mācīt un audzināt paklausīgu suni?

Plkst. 12.30 – 13 – Kādas prasmes suņiem jārāda starptautiskajās suņu paklausības sacensībās?

13 – 13.30 – “Viena diena suņu dzīvē” – tiks izspēlēti stāsti, kā suņi pavada dienu, saimniekam neesot mājās.

13.30 – 14 – Retrīveri medībās.

14 – 14.30 – Meklēšanas un glābšanas dienesta suņi darbībā.

14.30 – 15 – Kā notiek kanisterapija jeb dziedināšana saskarsmē ar suņiem?

Vairāk: www.bt1.lv/crufts

 

Abas dienas Suņu izstāde būs atvērta no plkst. 10 līdz 18.

Ieejas biļetes: bērniem (5 – 18 g. v.), studentiem, senioriem – Ls 2; pieaugušajiem – Ls 3; ģimenes biļete (2+2; 1+3) – Ls 7 (ja bērnu vairāk, tad par katru bērnu – Ls 1).

Ārpusē pie halles izstāde “Vasaras svētki dārzam” – bez maksas!

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrību BT1 un Latvijas Kinoloģisko federāciju

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+