Motoru sports

Divatā uz motocikla līdz rudenim 0

Motokrosa ekipāžu pasaules čempionātā starta barjera šogad pirmo reizi kritīs svētdien Pernēlefontānas trasē Francijā, un latviešu motobraucēji, kā jau ierasts, būs starp favorītiem.


 

Kurpnieku nežēlos

Sacensību kalendārs ir ļoti neritmisks, galvenos notikumus ieplānojot sezonas otrajā pusē. Pirmajiem diviem čempionāta posmiem aprīļa sākumā sekos pailga pauze, un tādas būs arī turpmāk. Tomēr pirmie punkti čempionāta kopvērtējumam tiks dalīti jau šonedēļ, un, kas zina, varbūt tieši tie izrādīsies svarīgi rudenī.

Čempiona tituls ir tikai viens, medaļu komplekti – trīs, un par tām cīnīsies vismaz piecas sešas ekipāžas. Pēdējā laikā latviešu prasme blakusvāģī augstu novērtēta visā Eiropā, un arī šovasar teju vai katra favorīta ārzemnieka motociklu kantēs kāds no mūsējiem.

Favorīts numur viens ir un paliek deviņkārtējais pasaules čempions Daniels Vilemsens, kuram trasē palīdzēs Haralds Kurpnieks. Viņš neslēpj, ka holandietim desmito titulu griboties vairāk nekā pirmo. Par ekipāžas gatavību pagaidām grūti spriest, jo pilots ziemā gana daudz spēka iztērēja Dakaras rallijreidā, bet Haralds nesen savainoja roku. Pārskatot Nīderlandes čempionāta video, var manīt, ka Vilemsens līdzbraucēju žēlot negrasās. Kurpniekam būs ko turēt.

Nīderlandes čempionātā sezonas pirmajos četros braucienos uzvarēja mājinieks Etjēns Bakss un Kaspars Stupelis. Bakss pie elites durvīm klauvēja jau pērn, trūka vien kantētāja pienācīgā fiziskajā kondīcijā. Lai sasniegtu vairāk, komandā uzaicināts Stupelis – spēka mitriķis no Vecpiebalgas, kurš pasaules čempiona šampanieti jau nogaršojis un ekipāžu krosā, iespējams, ir pašlaik spēcīgākais līdzbraucējs.

Pēc iepriekšējās sezonas neveiksmēm gatavi cīņai par 2009. gadā izcīnītā čempionu titula atgūšanu ir beļģis Joris Hendrikss un Kaspars Liepiņš. Sezonas pirmie starti viņiem nebija spilgti, taču viss pa īstam sāksies tikai jūlijā. Galvenajiem medaļu pretendentiem pieskaitāmi vēl Jans Hendrikss un Tims Smeininks, kā arī divas ekipāžas no Latvijas.

 

Daideri garāžās

Jānim un Laurim Daideriem pērn izcīnītais pasaules čempionāta sudrabs šķita atspēriena punkts vēl solim uz priekšu. Tomēr dzīve ir skarba, un pasaules vicečempioni jauno sezonu sāk ar vēl mazāku finansiālo rocību nekā pērn. Trauksmes zvans par iespējamo distances pamešanu sezonas vidū ir atskanējis, tomēr kuluāros brāļi tik pesimistiski nav. Viņu konkurenti tehniskajā nodrošinājumā acīmredzot varēs atļauties vairāk, kas šajā sporta veidā nozīmē ļoti daudz.

Daideri neskaitāmas stundas aizvadījuši dažādās Nīderlandes garāžās, liekot kopā savu jauno motociklu. Izdevās par mēnesi agrāk, nekā plānots, un brāļi pašiem par lielu prieku jauno spēkratu starta barjerai pieripināja jau viņnedēļ Vācijas čempionātā Dellā. Turklāt pirmajā braucienā – ar jaunu “Zabel” motoru. Ar šo tehniku gan vēl jāsarod, jāpieslīpē šādas tādas nianses. Tomēr Dellā viņi guva divas ļoti pārliecinošas uzvaras un šonedēļ Francijā bez cīņas nelaidīs sev garām nevienu.

 

Kantētāju karuselis

Māris Rupeiks reiz jau ieguvis medaļu un pērn izcīnīja ceturto vietu, taču viņam neveicas ar līdzbraucējiem. Pirms gada iesāktā sadarbība ar Elviju Mucenieku aprāvās drīz, jo baušķenieks iedzīvojās savainojumā, un viņa vietu ieņēma Stupelis. Pēc Kaspara iekošanās biezākā maizē Mārim atkal vajadzēja meklēt līdzbraucēju. Viņš atrada Juku Saloniemi, bet marta sākumā treniņos Itālijā soms sarāva ceļgala krusteniskās saites, un Rupeiks vēlreiz bija pie sasistas siles. Par laimi, izdevās pierunāt Mucenieku, lai gan arī viņš šosezon gribēja braukt līdzās kādam ārzemniekam un jau bija sadraudzējies ar holandieti Karlo van Dujnhovenu. Rupeiks ar Mucenieku kopā aizvadījuši tikai dažus treniņus un vienas sacensības Beļģijā, tātad ekipāžas sabiedrotais būs laiks.

Jaunu motociklu ar jaunu “Zabel” motoru būvē Gints un Arnolds Sīļi, lai startētu, iespējams, jau čempionāta otrajā posmā. Sezona solās būt ļoti interesanta un ar latviskiem akcentiem.

 

MOTOKROSS

EKIPĀŽU PASAULES ČEMPIONĀTS

1. aprīlī: 1. Pernēlefontāna (Francija), 9. aprīlī: 2. Oldebrūka (Nīderlande), 20. maijā: 3. Roitlingene (Vācija), 10. jūnijā: 4. Kramolina (Čehija), 8. jūlijā: 5. Genka (Beļģija), 15. jūlijā: 6. Lakapella Marivāla (Francija), 29. jūlijā: 7. Kivioli (Igaunija), 5. augustā: 8. Kamenska Uraļska (Krievija), 12. augustā: 9. Ķegums, 26. augustā: 10. Rēgensburga (Vācija), 16. septembrī: 11. Rūdersberga (Vācija).

 

LA.lv