×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. novembris, 2017
Drukāt

Egils Līcītis: Divcīņa ar prezidentu (14)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Raimonds Vējonis

Rīgas pils preses Siksnim vajadzētu apdomāt cita veida Vējoņkunga publicitātes formātu. Vai uzstājies brīvajā presē, vai notikusi “Viens pret vienu” intervēšanās televīzijā, vai kāpis vēl augstākā katedrā, bet, kolīdz madonietis vēris vaļā lūpas, tā pār viņu nogāžas nelabvēļu pārmetumu krava. Kas katram skaitās gaumes robežās, kamdēļ Vējonis nav bijis uzdevumu augstumos. Te prezidents angliski slikti runājis, bet te arī vāji latviski izteicies. Pārraidē pūtis, stenējis un neko sakarīgu nav pateicis, izņemot – uz redzēšanos, tautieši. Kādam sakāmais šķitis neiedvesmojošs kā lēnīgs priekšlasījums mirušai jūrascūciņai par godu, bet citi rāvuši prom mazgadīgos no ekrāna, jo šie teksti domāti tikai pieaugušajiem. Bet varbūt skolu jaunatne, kura tikko zinātnieku izpētīta ar zemu politiskās izglītības līmeni, vislabāk saprastu, ko valsts galva gribējis sacīt.

Tāda kritika izrauj robu prezidenta autoritātes, slavas un amata stabilitātes klintī. Ne katram dotas brīvas un spožas publiskas runas dāvanas, un ir cilvēki, kurus pie ieslēgtiem mikrofoniem pārņem garīgais satraukums. Varbūt todien Vējoņa darba kalendārā bija “baseina diena” un padomdevēji nepaguva priekšnieku kārtīgi sagatavot publiskai uzstāšanās reizei. Varbūt Vējonis neizpildīja rituālu – papriekšu jāierauj?

Man jāaizstāv Valsts prezidents no nepelnītiem, netaktiskiem uzbrukumiem, ka runas neesot saprāta apgarotas un par sausu. Vai gan citu ministru, politiķu teiktais nemēdz līdzināties krustvārdu mīklām un rēbusiem? Kad lasāt partiju manifestus un dokumentu oficiālus iztulkojumus, jums ne reizi nav gribējies pajautāt – dārgais Pavļuta, Ašeradena, Brigmaņa kungs, lūdzu, izskaidrojiet, ko tas un tas nozīmē? Nav zināms gadījums, kad pēc amatpersonas intervijas sajūsminātā publika iebrēktos “bis!” un “bravo!”.

Jāņem vērā Vējoņa augstais ieņemamais stāvoklis. Lai mūsu valsts darbakārtību nepārmāktu pirmatnējais haoss, prezidentam daudzmaz ar visiem jāturas pa draugam un jāveido dialogi. Esmu jau norādījis, ka amata dēļ Vējonis spiests visam piekrist un par visu smaidīt. No viņa puses būtu liela pārdrošība kādam uzbrukt un kādu aizstāvēt.

Turklāt intervijās Valsts prezidents cenšas sniegt skatījumu no augšas, kas ne vienmēr sapasēs ar skatījumu no lejas. Vējonis ar neatlaidīgu darbu pilda lielus un mazus uzdevumus, starptautiskā arēnā iziet kā tautas diplomāts. Tas pilnīgi iespējams, ka žurnālisti uzdod jautājumus par pārāk sīkām, nenozīmīgām tēmām, uz kuriem atbildot valsts pirmajai personai neiznāk izpausties kā vizionāram, globālam spēlētājam, erudītam vai ar citiem talantiem. Prese nejautā to, ko Vējonis mācētu pasniegt kā uz apakštases. Piemēram, kāpēc Igaunijā noķer krievu spiegus, bet pie mums ne? Vai – ko Ušakovs ložņājis gar NATO ģenerālā sekretāra durvīm? Vai prezidenta kancelejā akurāt kā visā pasaulē arī vērojami uzmākšanās gadījumi glītiem meitiešiem? Lūk, par šo intervētāji Vējoni neatraisa, konkrēti nepajautā.

Bet kas Siksnim jāmaina, lai ar Raimondu veidotos dzīva saruna, kas daudzus interesētu? Pēdējoreiz ēterā prezidents atkal – sakopts kā ķeizars, uzposts melns kā flīģelis, izstumts tuvcīņai 1 pret 1 noboksēšanā starmešu gaismā, kameru priekšā. Bet prezidents, visumā jautras dabas cilvēks, jādabū ārā no šlipsainās gaisotnes un kabineta noslēgtības brīvākā atmosfērā. Sarunas jānotur omulīgā krodziņā “Pie sīvā ķiplociņa” vai “Melnajā āzī”, kur madonietis ierodas džemperī ar sniegavīru, cilā un tukšo kausus ar žurnālistiem, kas ir un paliek lāga zēni, – līdz atraisās mēle uz vēl vaļīgākām autentiskām sarunām nekā “Rīdzenē” noklausītās! Klātesošie sadzer tu­brālības, procesu ieraksta, knipsē un nofilmē gluži neuzkrītoši – un tad gan būtu televīzijā izrādāms materiāls, par ko visi celtu īkšķi – pa pirmo! – un novērtētu ar daudzbalsīgu bravo! Prezidents ir feins pipars un kolosāls dzīru biedrs!

Bet, ja Vējoni tikai pels un nievās, viņš ņems un apvainosies un otrreiz par prezidentu vairs nebalotēsies.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Mīļie mani, pareizi taču saka, kāda tauta , tāds prezidents. Tik tupai un slaucamai tautai kā Latvija, der tikai tādi prezidenti un riebekekļi saeimā, tauta, kura tikai nīd un vaid, visur cilvēki cīnas par savām tiesībam dzīvot normala cilveka dzīvi, bet mēs tikai papukstam un tas ir viss uz ko esam spējigi. Re, pre.dents arī tīri apaļīgs palicis…..laba sile gan sev gan saviem padotajiem, no kuras var pasmelties tik, cik vajag..pretekļi.

 2. Mīlīši,nu ja cilvēkam nekas nav iekšā,t.i.,galvā,tad ko jūs gribat sagaidīt lai kaut kas nāk laukā!?Pat vecais Bērziņš uz amata noslēgumu bija progresējis.Vējonis tieši otrādi.Kas notiek?Vai viņam padomnieki no Pskovas vien?Kuriem jāattīsta zaļa ekonomika utt?Raimondam bremzes strādā perfekti.Žēl,ka ne kaut kas cits derīgāks.Abi ar Trampu lielā “cieņā”tautas folklorā.

 3. … Beidziet nu kritizet prezi … ko vel jus gaidijat?

  … Ka tas pieradijas n -reizi ‘Ridzene’, tur atklatas sarunas … Bezabrenei der tikai savejie, vienalga kadas slakas …

  … Vai tad ZZS kompanija ar SX atbalstu spej dot Bezabrenei ko labaku, VP amatam … varbut, tikai kadu no jaunajiem … bet tie tacu vairs nebutu savejie … un paklausigi saucejam … !

 4. Un kā ar darbu 3 A interesēs, lobēt OIK -2 no mūsu maciņiem? Apsveicama iniciatīva – pats izdomāji vai lika tā domāt?

 5. Kritizējot esat aizmirsuši,ka Vējoni izvēlējās pati varenā Saeima,atteikdamās no superinteliģentā Levita. Tāpēc derētu mazāk izteikt pārmetumus prezidentam,bet pamatā adresēt tos izvirzītājiem. Stīvā,ceremoniālā uzvedība pēc “galma” etiķetes reizēm ir tik mākslota,pat smieklīga.Brīvāka izturēšanās dabisko un atdzīvina situāciju. Diplomātija ir piesardzīgas liekulības māksla. Visiem šis talants nepiemīt.

 6. RAIMI,beidz smidinat tautu,dari darbu,kas ir tavos spekos.Ka biologs budams -lasi sliekas.

 7. Labam politiķim ir jāvar runāt sakarīgi un neizvairīgi,ja ko pajautā.Pie tam runai ir jāpūst kā upei palu laikā,ko grūti nobremzēt.Vēlētājiem tāds talants ir jāpamana ilgi pirms pirms viņš uzdrošinās balotēties.Aizmirsu,ka runas saturam ir jābūt pēc iespējas profesionālam gandrīz vai katrā tematā.Ja to nevari,nelien!

 8. katram cilvēkam būtu jāapzinās savas spējas un varēšanas, citādi rodas iespaids, ka Prezidenta krēsls ir kaut kas līdzīgs nenovēršamam sodam, kuru jāpalīdz izciest

 9. BRAVO, EGIL! Pilnīgi Tevi atbalstu, piekrītu! Laikam jau tomēr ir tā pieņemts pie mums Latvijā, ka TO, KURŠ DARA, CENŠAS nozāk’t, nomelnot, meklēt viņa kažokā utis utt., bet tādi kā ….., ak, lai nu paliek – “līžu” ir daudz! Tādi kā s… mierīgi peld vistīrākajos ūdeņos…..

 10. Un tādi MURMUĻI pārstāv Latvijas valsti……kauns…..

  • tad galvenais ir DARĪT ? un vienalga – kā. Šaubos, vai gribēsi sēsties krēslā pie zobārsta, kam ir tikai gribēšana

 11. skatoties,kā viņš izsakās- rodas sajūta- smagnēja, noguris, nav patiess iekšējā būtībā. Tāpēc jau rodas sirds slimības.

 12. Vai autoritātei un slavai nav jābūt pirms cilvēks piekrīt ieņemt augstu amatu?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+