×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
28. marts, 2017
Drukāt

Divi beigti gulbji, divas zīdastes. Putnu gripa tā vēl nav

"Bior" laboratorijā. Foto - Valdis Semjonovs"Bior" laboratorijā. Foto - Valdis Semjonovs

"Bior" Dzīvnieku slimību diagnostikas laboratorijas molekulārās bioloģijas nodaļas vecākā eksperte Svetlana Cvetkova veic ģenētiskā materiāla izdalīšanu no audu paraugiem putnu gripas noteikšanai.

Lai gan putnu gripa Latvijā vēl nav konstatēta, skaidrs, ka sērga jau klauvē pie durvīm un izvairīties no tās diez vai izdosies, jo gājputni ar šo kaiti vairāk vai mazāk apsēsti teju visās kaimiņvalstīs. Tikmēr pagaidām uzraugošo dienestu laboratorijā nonāk katrs atrastais beigtais putns. Daudz gan to nav – līdz šim izmeklējumiem zinātniskajā institūtā “Bior” piegādāti četri savvaļas putni – divi gulbji un divas zīdastes. Tāpat atnesti arī septiņi mājputni – piecas vistas, viens broilers, kā arī viens tītars. Putnus to saimnieki bija atveduši no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Rīgas reģiona. Nevienam sērga nav atrasta.

“Bior” dzīvnieku slimību diagnostikas laboratorijas vadītāja Ieva Rodze “LA” pavēstīja, ka gripas izmeklējumi laboratorijā tiek veikti nekavējoties, lietojot īpašas molekulāri bioloģiskās analīzes, kas ļauj atklāt ne tikai šobrīd Eiropā izplatītos augsti patogēnos putnu gripas vīrusus, bet arī jebkurus citus savvaļā sastopamos šā vīrusa paveidus.

Tikmēr inspektori aktīvi apciemo lauku sētas, pārbaudot, vai saimnieki ievēro aizliegumu no 1. marta turēt vistas ārā, apliecināja PVD. Martā PVD ir pārbaudījis gandrīz 200 saimniecības, 19 gadījumos konstatējot pārkāpumus biodrošības jomā. Pārkāpēji ir brīdināti un aicināti pārkāpumus novērst.

Pagaidām augsti patogēnā putnu gripa Eiropas Savienībā (ES) nav konstatēta tikai Latvijā un Igaunijā. PVD uzskata, ka savvaļas putnu vidū vīruss noteikti sasniegs arī Latviju. Ja putnu gripa tiek konstatēta savvaļas putniem ES ietvaros, nopietni ierobežojumi netiek uzlikti. Taču, ja sērga ķers mājputnus, ap attiecīgo saimniecību tiks noteiktas triju un 10 kilometru zonas, un vairāk nekā mēnesi no konkrētās zonas gaļu un olas varēs vest tikai ar zināmiem nosacījumiem.

 

 

Apdraudēti: 4,5 miljoni

Latvijā ir aptuveni 4,5 miljoni mājputnu.

Lielajās saimniecībās tiek turēti vairāk nekā četri miljoni, bet piemājas saimniecībās – ap 300 000 mājputnu.

Uz visām saimniecībām neatkarīgi no to lieluma attiecas aizliegums no 1. marta līdz 31. maijam turēt ārpus kūtīm vistas, tītarus, pērļu vistiņas, zosis, pīles, paipalas, baložus, fazānus, irbes un citus putnus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+