×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
14. aprīlis, 2017
Drukāt

Māris Antonevičs: Divi būtiski jautājumi par Rīgas vēlēšanām (14)

Foto - Rebeka Žeire/LETAFoto - Rebeka Žeire/LETA

Saprotams, ka tas pieder pie stila žanra, taču gribētos, lai dažādu partiju politiķi ne vien lielīgi apgalvotu, ka tieši viņu izvirzītais Rīgas domes vēlēšanu saraksta līderis pēc 3. jūnija sēdēs galvaspilsētas mēra krēslā, bet arī nedaudz ieskicētu varas pārņemšanas plānu. Lai vēlētājiem rastos sajūta, ka tie ir reāli.

Pašpārliecinātība nav slikta īpašība, taču, ja to lieto, lai atsistos no neērtiem jautājumiem, tad tā drīzāk atgādina izkārtni. Īpaši tas pamanāms, kad, piemēram, Latvijas Reģionu apvienības līderim Mārtiņam Bondaram sāk jautāt par iespējamo sadarbību ar “Saskaņu” un viņš tā vietā, lai pateiktu vienkāršu “jā” vai “nē”, sāk zīmēt ainavas ar sevi kā nākamo Rīgas domes vadītāju. Vai vēl viens tīri ilustratīvs piemērs – LSDSP pieteiktais Normunds Vilnītis intervijā laikrakstam “NRA” stāsta, ka ievēlēšanas gadījumā RD sadarbosies “ar sociāldemokrātiem”. Bet uz žurnālista loģisku precizējumu, vai tā būs “Saskaņa”, aizpeld tālēs zilajās: “Es neteicu, ka ar “Saskaņu”, bet ar sociāldemokrātiem. Es redzu, ka gandrīz katrā partijā ir savi sociāldemokrātiski politiķi…”

Jautājumam par to, vai pēc gaidāmajām vēlēšanām vispār iespējama varas maiņa Rīgā, patiesībā nevajadzētu rasties. Mums jau nav nekāda Krievija, kur uzvarētājs zināms ilgi pirms vēlēšanām. Cita lieta, ka mākslīgas “gaisa pilis” zīmēt arī nav jēgas. Šķiet, vienīgā iespēja politiskajām pārmaiņām Latvijas galvaspilsētā ir situācija, kad pašreiz valdošajai “Saskaņas”/”Gods kalpot Rīgai” apvienībai nedaudz pietrūkst līdz vajadzīgajam 50+1 procentam – vara ir tik tuvu, bet aizstiepties līdz tai nevar. Protams, tur ir dažādi varianti darījumiem, sākot no kādas domē iekļuvušas partijas pēkšņas “apskaidrības”, līdz pat atsevišķu deputātu “pārpirkšanai”, kas pagātnē ik pa laikam piedzīvots Saeimā. Bet vispirms jau jātiek skaidrībā ar vēlēšanām.

Un te būtu vērts apskatīt divus būtiskus jautājumus. Pirmais jau klasiskais – vai sadrumstalots piedāvājums ir vēlētājam vilinošāks vai tieši otrādi? Parasti jau dominē viedoklis, ka spēku koncentrēšana ir drošāks ceļš uz panākumiem, un tam arī ir spilgti piemēri, ja ņem kaut vai to pašu “Saskaņu”, kas koncentrējusi visu Latvijas krievu elektorātu, vai arī Zaļo un zemnieku savienību, kas šādā veidā izcīnījusi sev dominējošās varas partijas pozīcijas. Tomēr ir arī otra monētas puse – ar plašāku piedāvājumu var piesaistīt izvēlīgākus vēlētājus, kas citādi uz iecirkni vispār neaizietu. Proti, ir tādi, kas nekad neēdīs kompleksās pusdienas, pat ja tas ir izdevīgāk, bet ņems kādu specifisku ēdienu – kaut ko zaļāku, liberālāku vai varbūt ar pretkorupcijas garš-
vielu… Tam gan ir efekts tikai tad, ja visas šīs dažādās partijas pārvar piecu procentu barjeru. Ja tās tikai piesaista noteiktu loku vēlētāju, bet beigās tāpat paliek “zem strīpas”, tad tas ir izdevīgi vadošajai partijai, šajā gadījumā “Saskaņai”.

Otrs jautājums – vēlēšanu taktika. Eksperti jau agrāk konstatējuši, ka ar krievu vēlētāju balsīm “Saskaņai” nepietiek, nepieciešams arī neliels latviešu atbalsts. Pagājušās vēlēšanās to atrisināja, izveidojot “Saskaņas” piedēkli “Gods kalpot Rīgai”. Tas pats tiek piedāvāts arī šoreiz, taču, šķiet, parādījies neliels satraukums par Nila Ušakova izaicinoši pretlatviskajiem gājieniem. To nesen intervijā “NRA” apsprieda viens no “Saskaņas” līderiem Jānis Urbanovičs: “Tikko Valsts valodas centrs par kaut ko uzkrīt Ušakovam, tā krievvalodīgajam vēlētājam “aizkrīt klapes”, viņam ir vienalga, ko mediji ziņo par nebūšanām Rīgas domē, nanoūdeņiem vai ko citu, krievvalodīgais jūt tikai vienu: “Mūsējos, krievus, sit!””

Šī patiesībā ir satriecoša atzīšanās, jo Urbanovičs, lai gan netieši, tomēr apstiprina, ka Rīgas domē tiešām ir dažādas saimnieciskas blēdības, par ko Ušakovs ir atbildīgs. Tomēr uzkrītošākas te ir bažas, ka cīņa valodas frontē “Saskaņu” atkal iezīmē kā izteiktu krievu partiju, mobilizē tradicionālo vēlētāju, bet atgrūž to mazumiņu, kas tik ļoti vajadzīgs varas noturēšanai. Par to, ka pieminēto nanoūdeņu un citu nebūšanu dēļ Ušakova reitings krievu vidū nemazināsies, “Saskaņas” vecbiedrs var būt drošs. Latvijas krievvalodīgie mediji par šādām lietām ziņo varbūt vienīgi rubrikā ar nosacīto nosaukumu “Slava Nilam”, kur tiek vēstīts, kā Rīgas mērs ar šīm nebūšanām varonīgi cīnās. Kritisku informāciju šajā vidē neatrast.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Jā, jā okupācija Ukrainā? Atbildēt

  Krievi nesaprot, ka ir kapitālisms un šis režims tautības nepazīst – tīra kabatas visām tautībām, arī krieviem.

  Bet ušaks ir daudz zaudējis, jo ukraiņi nebalsos vairs par viņu, gruzīni, tatāri un vēl viens otrs arī,
  Daudzi latvieši sapratuši, ka Ušakovs ir Putina draugs, kas ir bīstami Rīgai un Latvijai. Visur viņš virza krievu valodu, kas ir okupācijas instruments.

  Tātad daudzi latvieši arī vairs nebalsos par Ušakovu.

 2. Soņa, ukrainvalodīga Atbildēt

  ‘Mīļie latvieši, kad jūs beidzot pārtrauksiet Latviju šķelt, dalīt divās nometnēs? Kur paliek ukraiņi, citas tautības, kuri negrib iekļūt Ušakova masā – krievvalodīgajos, jo šķelšana izskatās kā “kriminālajā Latvijā” – latviešvalodīgājos un krievvalodīgajos.

 3. Rīga un Latgales pierobeža ir pilnīgi dažādas pasaules. Rīgā nodarbināti vispārējās valdības sektorā 100511 cilvēku + pašvaldības struktūrās – 74387 cilvēki ,kolosāli ,jo visā pārējā Latvijā valdības sektorā ir nodarbināti 95247 ļaudis . Piemēram , Daugavpilī -7204 ,Jēkabpilī -1621 ! Tādi nu tie merogi .

 4. Apinītis Divlitrovičs Septiņgrāds Atbildēt

  Ņilu aizstāsim ar vienmēr smuki saķemmēto un mutīgo Bondaru, bet Dvacārika rebes uzticēsim pieredzējušajam Pūcem. Un Rīgā sāksies zelta laikmets – как пить дать …

 5. Lielu kļūdu izdara NA, izvirzot par mēra kandidāti tā ķēma sievas draudzeni, bet gņils pats 9.maijā pie šķībā zīmuļa var vazāties kaut SS gruppenfīrera formā tērpies, vienalga par viņu nobalsos Latvijai nelojālie pisloņi !

  • Заткнись уже, хорёк вонючий, падаль. Прекрати воровать чужие ники, сука поганая! !

 6. Neslēptā Ušakova bravūra Atbildēt

  jau sasniegusi neredzētus augstumus. Divvalodības politika. Korupcija visās nozarēs – Rīgas Satiksmē, Centrātirgū, Rīgas namu pārvaldniekā… Skanstes tramvaja sāga, kas banku interesēs cels tramvaja līniju uz neapdzīvotām palieņu pļavām… vēl un vēl…. Grandiozās reklāmu naudas a la ar Valles braukšanu uz dārzu ziemas spelgoņā, tikai atrast viņu tur nav iespējams.
  9.maija politika ar ņirgāšanos par Valsts valodu centru un karikatūru bums, kur apsmējis valsts vadītājus par viņu algām, bet paša algas izmēri krietni pārsniedz premjera u.c.
  Jautājums, vai Ušakovs ir lojāla Latvijas valstij?

  • Krievu elektorātam tas viss ir vienaldzīgi – viņi valsts apzagšanu uzskata par normu kopš seniem laikiem. Diemžēl arī latvieši šādu valsts/pašvaldības apzagšanu okupācijas laikos iemantojuši.
   Pirms 1940.gada arī, protams, Latvijā bija visādas rebes, tādas ir visā pasaulē, bet ne jau tādos mērogos kā tagad Rīgas domē.
   Ušakova komunikācija ar medijiem atgādina Putina aroganci..

   • >:-( 15. aprīlis, 2017 11:44 Atbildēt

    Un tieši tāpēc Latvijas attītībai ir skaidri jāpasaka, vai viņi sadarbosies ar Saskaņu/GKR vai nē.

 7. Ka kremli izlems ta bus . Kremlim pat vairs nav jamaksa par reklamam . pasi apmaksas par cilpu kura pasi iebazis galvu. Nu nevar saprast ka var atdot varu partijai kura ir pret Latvijas konstituciju.

 8. Ja vienkāšoti – tad taisnība, ka Sasakaņa apvieno visus krievvalodōgos, bet latviešu partijas nespēj vienoties – pareizāk to negrib ZZS ar tālējošaku domu par vienošanos Saeimā ar SC ( mēs jums tie labiņie, jau toreiz palīdzējām…). Tā kā Lemberga partijai ir labas izredzes palaist SC Rīgas domē pie varas.

 9. Ja vienkāšoti – tad taisnība, ka Sasakaņa apvieno visus krievvalodōgos, bet latviešu partijas nespēj vienoties – pareizāk to negrib ZZS ar tālējošaku domu par vienošanos Saeimā ar SC ( mēs jums tie labiņie, jau toreiz palīdzējām…). Tā kā Lemberga partijai ir labas izredzes palaist SC Rīgas domē pie varas.

 10. Es domāju, ka Saskaņas pozīcijas Rīgā nespēs saļodzīt nekas (šī ir tā reize, kad gribētos kļūdīties savās prognozēs). Krievi atšķirībā no latviešiem ir vienoti. Latviešu partijas latviešu vēlētāju vidū ir sevi diskreditējušas līdz neiespējamībai ar visu to mafijas, Krievijas tipa korupcijas būšanu, kašķiem un intrigām, tāpēc tāda vienaldzība latviešu vēlētāju vidū. Vienīgais motīvs – savējie – darbojas tikai nacionāli radikāli noskaņoto vēlētāju vidū, bet viņu ir par maz, lai gāztu Saskaņu. Savukārt krievu vēlētāju vidū šis motīvs – savējie – ir ļoti būtisks.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par kuru sarakstu lai balsoju?…

Pagājšnedēļ Centrālā vēlēšanu komisija sarīkoja 13. Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuru izlozi. Vēlētājiem izsniedzot vēlēšanu zīmju komplektu, saraksts ar pirmo kārtas numuru ir virspusē. Pēc izlozes katra partija steidza puspajokam, pusnopietni skaidrot un meklēt sakarības savā kārtas skaitlī.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+