×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
26. oktobris, 2016
Drukāt

Divi Dailes grandi. Spēlmaņu nakts balva par mūža ieguldījumu – Dreģei un Strengam

Foto: LETAFoto: LETA

23. novembrī tradicionālo “Spēlmaņu nakts” balvu par Mūža ieguldījumu saņems Dailes teātra aktieri Juris Strenga un Olga Dreģe.

“Olga ir pamatkrāsa no Smiļģa paletes. Tā – tumši sarkanā, kas mūsu karogā. Balts ir viņas dzīves ceļš cauri dzīves nedienām, kuras citiem nav jāzina, un viņas baltums staro košāk par tumši sarkano, jo no tā staro cilvēkmīlestība un ticība Dievam,” – tā par Olgu Dreģi teicis režisors Jānis Streičs.

Sazvanīta, uzzinājusi par balvu, māksliniece savu sajūtu atklāja tēlaini: “Ceļš bija tik īss kā pasaka, kā dzērvju kliedziens debesīs.”

Ir aktieri, bez kuriem nav iedomājams Dailes teātris, Viņu nav daudz, bet viens no viņiem pilnīgi noteikti ir Juris Strenga. “Inteliģences, talanta, angļu humora un pasaulīga miera iemiesojums,” – tā teātra grandu raksturo Lauris Dzelzītis. Pats meistars, uzzinājis par viņam piešķirto balvu, man savā ironiskajā un filozofiskajā stila sacīja: “Protams, brīnišķīgi, prieks, ka esmu tik ilgi izvilcis, un tomēr tā svītra jau laikam tuvojas.” Viena no spilgtākajām Jura Strengas lomām ir Moriartiju izrādē “Šerloks Holmss”, un kopš tā laika viņu raksturo kā īstu teātra profesoru, kurš savā talantā var stāvēt līdzās Eiropas teātru spilgtākajām personībām.

Pēc abu mākslinieku vārdu nosaukšanas jaunie aktieri, kuri nominēti Spēlmaņu nakts balvai, Teātra muzeja dārzā Olgai Dreģei iestādīja paradīzes ābelīti, kura nākusi no zemnieku saimniecības “Zaļenieki”. Kā sacīja profesors Jānis Siliņš, tas darīts cerībā, ka reiz šī ābelīte izaugs tikpat stalta kā 1979. gadā šepat kopā ar citiem māksliniekiem Jura Strengas stādītā egle, kas ir pati staltākā apkārtnē.

Spēlmaņu nakts svinīgā ceremonija tradicionāli notiks 23. novembrī, kas šogad ir arī Eduarda Smiļģa 130. dzimšanas dienā. Ceremonijas režisors ir Andrejs Žagars.

Balvas vizuālajā tēlā šogad redzams pats Smiļģis lidotāja tērpā. Kā zināms, pirms pievēršanās režijai viņš bija inženieris un veidojis rasējumus lidmašīnu konstrukcijām. Teātra zinātniece Rita Rotkale atcerējusies kādu Smiļģa privātā pilota stāstu. Smiļģis nolēmis aizlidot ciemos pie dzejnieka Eduarda Virzas, taču palu dēļ lidmašīna pļavā nav spējusi nosēsties. Viss proviants izmests laukā. Pēc tam, atgriezies Rīgā, Smiļģis vēstījis Virzam par negadījumu. Vēl nedēļu “Billīšu” ļaudis pļavā meklējuši Smiļģa izmestos zušus… Bet pārnestā nozīmē vizuālais tēls ar lidojumu atklāj ideju – lai mākslā kaut ko sasniegtu, nepieciešams riskants, drosmīgs gara lidojums.

Līdz Spēlmaņu nakts balvas pasniegšanai gaidāmi vēl vairāki ar to saistīti notikumi.

Līdz 20. novembrim visos teātros skatītāji varēs balsot par iemīļotāko izrādi, režisoru, aktieri un aktrisi. No balsojuma kastēm tiks izlozēti laimīgie, kuri tiks pie biļetēm uz tā teātra izrādēm, kurā būs iemetuši savu anketu.

No 8. līdz 14. novembrim notiks tradicionālā labāko “Spēlmaņu nakts” balvai nominēto izrāžu skate.

Savukārt 14. novembrī notiks teātrim veltīta konference – “Teātris šodien un rīt”, kurā ieradīsies arī teātra zinātnieki no ārvalstīm. Kā sacīja Daiga Gaismiņa: “Mums pašiem bus ļoti interesanti dzirdēt, ko mūsu teātru izrādēs saskatījuši citu teātru kritiķi.”

Izveidota arī Bērnu žūrija, kura vērtēs Latvijas teātros redzamās bērnu izrādes, un būs arī īpaša Bērnu žūrijas balva.

Bet 23. novembrī plkst. 10 no rīta visi “Spēlmaņu nakts” balvu nominanti aicināti Teātra muzejā uz svinīgām brokastīm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+