Foto – AFP/LETA

Divi kandidāti, divas izrādes
 0

Republikāņu partijas saiets – šovs ar kantrimūzikas elementiem, demokrātu saiets – enerģiska rīta diskotēka. Šāds iespaids man radās pēc abu ASV prezidenta kandidātu partiju pasākumu apmeklējuma Denverā ASV. 


Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Prezidenta amata kandidātu – pašreizējā Baltā nama saimnieka Baraka Obamas un viņa sāncenša republikāņu politiķa Mita Romnija – sacīkstes turpinās, gan debatējot televīzijā, gan tiekoties ar atbalstītājiem. Līdz vēlēšanām palicis mazāk par mēnesi, un spriedze cīņā par vēlētāju pieaug. Kā notiek tikšanās ar atbalstītājiem un kāpēc viņi par favorītu izvēlas vienu vai otru politiķi?

 

Cildina militarizāciju

ASV politiskajā kultūrā partiju saieti ir būtiska sastāvdaļa, un uz šiem labi režisētajiem uzvedumiem pavalstīs pulcējas daudzi partiju atbalstītāji. Dienu pirms prezidenta kandidātu debatēm Denverā notika republikāņu kandidāta Mita Romnija atbalstītāju pasākums. Republikāņi saietam bija izvēlējušies aviācijas muzeju, kur apskatāmi iznīcinātāji un bumbvedēji, kas simboliski apliecina M. Romnija vēlmi atbalstīt militāro jomu. Fonā skanēja kantrimūzika un dažu dziesmu vārdos varēja arī saklausīt M. Romnija dzīvesstāstu. Ar vārdiem “darba vietas” rotātās skatuves priekšpusē bija izvietojušies kvēlākie M. Romnija atbal-stītāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc dramaturģijas abu partiju pasākumi būtiski neatšķiras, taču sapulcējušies cilvēki gan ir dažādi. Republikāņu saietā lielākoties bija pulcējušies turīgi pusmūža vecuma cilvēki, pensionāri un kara veterāni, nebija manāmi afroamerikāņi vai latīņamerikāņu izcelsmes cilvēki jeb tā sauktie hispanics. Daudziem cilvēkiem pie krūtīm bija piesprausta reģistrētā republikāņa zīme. Parunājos ar nelielas nekustamo īpašumu firmas advokātu Džeju Pārkeru no Kolorādo štata.

 

“Abi mani vecāki bija republikāņi, es nekad neesmu balsojis par demokrātiem. Pēdējos 22 gados man nepatīk virziens, ko uzņēmuši demokrāti, – viņi ir daudz liberālāki un ar sociālistisku ievirzi,” teic Džejs. Viņš balsošot par M. Romniju, jo tic, ka valdība tad tērēs mazāk līdzekļu valsts pārvaldei un vairāk līdzekļu nonāks štatu rīcībā.

 

Republikāņu saietā bija pagrūti sastapt jaunus cilvēkus, tomēr pēc ilgākas meklēšanas plašajā zālē satiku Denveras universitātes studenti Džeimiju Brūsu. “Man patīk Romnija piedāvājums ekonomikas un veselības aprūpē un iecere lielāku uzmanību pievērst štatiem. Tā būs īsta atkopšanās,” uzskata Džeimija. Tā kā Romnijs nāk no uzņēmēju vides, tad viņam esot sapratne par to, kā darbojas nauda. “Obamam ir labs mārketings, kā piesaistīt jauniešus, turklāt koledžās jaunieši ir vairāk liberāli domājoši,” piebilda Džeimija.

Neilgi pirms M. Romnija kāpšanas tribīnē uz ekrāna tika parādīta filma par viņa ģimeni – sievu un dēliem. Tajā pieminēja arī kandidāta tēvu, kurš bijis politiķis. Pēc neilga mirkļa, skanot vieglai rokmūzikai, tribīnē kāpa prezidenta amata kandidāts. Uzrunā M. Romnijs izklāstīja, ka darba vietas cilvēkiem spēs nodrošināt, liekot uzsvaru uz enerģētikas jomu, neļaujot Ķīnai “negodīgi spēlēt ekonomikā”, amerikāņi tiks nodrošināti ar darba tirgum nepieciešamām prasmēm un izglītību. Tāpat viņš solīja līdzsvarot budžetu un mazākus federālos tēriņus un atgādināja, ka mazajam biznesam jābūt vaļīgākiem nodokļiem, tad radīsies vairāk darba vietu. M. Romnijs uzskata, ka valstij nepieciešama spēcīga aizsardzības joma. “Mums ir priekšrocība būt varenākajai nācijai pasaulē. Ja mani ievēlēs par prezidentu, es darīšu visu, lai mūsu ASV ir gan stipra ekonomikā, gan spētu palīdzēt cilvēkiem, un es rūpēšos, lai militārā joma ir spēcīga.” Viņa teikto sapulcējušies cilvēki uzņēma ar lielām ovācijām.

Reklāma
Reklāma

 

Slavē veselības aprūpes politiku

Pēc prezidenta kandidātu televīzijas debatēm dzestrā rītā saietu pie ezera Denverā rīkoja pašreizējā prezidenta B. Obamas atbalstītāji. Sanākušās publikas ziņā tas bija daudzveidīgāks – tajā varēja redzēt vidusslāņa amerikāņus, daudz jauniešu, hispanics un afroamerikāņus, arī daudz cilvēku ratiņkrēslos. Visas uzrunas tika tulkotas zīmju valodā. Tāpat kā pie republikāņiem tribīne bija novietota starp skatuvi ar kvēlākajiem prezidenta atbalstītājiem un pārējiem. Skatuvi rotāja uzraksts “Uz priekšu!” Skanēja diskomūzikas ritmi, par kuriem rūpējās dīdžejs, popmūzikas grupas “Blackeyed Peas” dalībnieks.

Bieži no pasākuma dalībnieku puses izskanēja sauklis: “Vēl četrus gadus!” Starp atbalstītājiem satiku interneta mārketinga speciālisti Kristiju Korelu. Viņa uzskata, ka B. Obamas veselības aprūpes sistēmas reforma strādā labi. Kāpēc? Viņai ir iespējams saņemt palīdzību, ko viņa kā bezdarbniece ar saviem ienākumiem vien nevarētu atļauties.

Pirms prezidenta kāpšanas tribīnē uzstājās vietējā demokrātu aktīviste Terīna Godvina, kura arī slavēja B. Obamas politiku veselības aprūpes jomā. “Mums no jauna jāievēl par prezidentu Obama, lai ko tas prasītu. Jūs šeit esat tā paša iemesla dēļ, jo viņš rūpējas par veterāniem un visiem amerikāņiem, un neatkarīgi no tā, ko viņi mīl,” teica demokrātu aktīviste.

Pēc neilga brīža sanākušie atbalstītāji ar aplausiem sveica B. Obamu. Viņš izskatījās mundrāks nekā iepriekšējā dienā zaudētajās TV debatēs ar M. Romniju. Uzrunājot klātesošos, prezidents kritizēja M. Romniju par to, ka viņš esot savā biznesā izmantojis ārpakalpojumus, kas liedzis darbu amerikāņiem. “Mēs nevaram atļauties vēl vienu budžetu samazinošu apli turīgajiem. Mēs nevaram atļauties izpostīt mūsu investīcijas izglītībā vai tīrajā enerģijā vai pētniecībā un tehnoloģijās. Mēs nevaram atļauties atcelt Volstrītai vai lielām naftas un apdrošināšanas kompānijām uzliktos nosacījumus,” teica B. Obama. Tālāk savā runā viņš skaidroja, ka viņam ir citāds skats, kā radīt jaunas darba vietas, – tas neesot iespējams bagātajiem, kļūstot vēl bagātākiem, bet gan balstoties uz spēcīgu vidusslāni. “Mēs neticam, ka kādam ir dota veiksme šajā valstī, bet mēs ticam tam, ko sauc par iespēju. Mēs ticam valstij, kurā tiek atalgots smags darbs un atbildība,” uzsvēra prezidents.