×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
29. janvāris, 2015
Drukāt

Divi “Terra Mariana” eksemplāri nonākuši arī Rēzeknē

Foto: rezekne.lvFoto: rezekne.lv

Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā un Latgales Kultūrvēstures muzejā ir saņemti divi no tūkstoš izdevumiem “Terra Mariana, 1186-1888: albums un komentāri”, ko dāvinājusi Latvijas Nacionālā bibliotēka, portāls LA.lv uzzināja Rēzeknes domē.

Rēzeknes Centrālās bibliotēkas vecākā bibliogrāfe Ruta Suseja stāsta, kalbums ieņem īpašu vietu Latvijas un Baltijas kultūras vēstures izpētē.

“1888. gadā tas tika dāvināts Romas pāvestam Leo XIII viņa priesterības 50 gadu jubilejā; izdevuma saturā atspoguļota kristīgās ticības izplatīšanās kādreizējā Livonijā, ko dēvē arī par Marijas Zemi jeb Terra Mariana tulkojumā no latīņu valodas,” atgādina Suseja.

Albuma “Terra Mariana” oriģināls glabājas Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā. Grāmatas izveides ideja pieder poļu grāfienei Marijai Pšezdeckai (1823-1890) no Tīzenhauzenu dzimtas, bet teksta autors ir Dricānu muižā dzimušais folkloras, etnogrāfijas un vēstures pētnieks, barons Gustavs Manteifelis (1832-1916), stāsta Suseja.

Albuma oriģināls ir lielformāta 70 pergamentu foliants. Vāks ir darināts no plānas kazādas un dekorēts ar pāvesta ģerboni un zelta un sudraba burtiem. Albums bija ievietots ar sudraba kalumiem apgreznotā koka futlārī ar oderi.

Suseja stāsta, ka izdevuma vizuālo tēlu veidojuši ievērojami tā laika Rīgas mākslinieki. Katra folija satur bagātīgu ilustratīvo materiālu, zīmējumos atspoguļotas daudzas pilis, pilsdrupas, baznīcas. Bagātīgais heraldiskais materiāls ļauj ielūkoties arhibīskapu, bīskapu, ordeņmestru ģerboņos, kā arī dižciltīgu ģimeņu ģerboņos un 25 pilsētu un piļu ģerboņos. Bagātīgs ir zīmogu nospiedumu klāsts – bīskapu zīmogi, galvaspilsētu zīmogi, klosteru zīmogi, ordeņmestru zīmogi, kā arī seno zelta un sudraba monētu nospiedumi. Albumā aplūkojami karogi un baznīcas inventāra zīmējumi, kas ļauj ielūkoties mūsdienās zudušās senatnes reālijās, tostarp apskatāma Rēzeknes pilskalns un baznīca, tās altāris. Dažās folijās atrodamas ilustrācijas ar ziņām par kristīgās ticības simboliem un reālijām tagadējā Rēzeknes novada teritorijā.

2014. gada 27. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika albuma “Terra Mariana” prezentācija plašākai publikai. Šobrīd ir izgatavoti albuma oriģinālam atbilstoši desmit faksimileksemplāri un 1000 mazāka izmēra kopijas. Savukārt Daugavpils Universitātes profesora Henriha Soma vadībā tika sagatavots zinātnisko komentāru sējums.

No februāra izdevums būs pieejams Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā, tāpat albumu dāvinājumā saņems Maltas, Mākoņkalna un Viļānu bibliotēkas, Latgales Kultūrvēstures muzejs. “Unikālais izdevums iekļauts Nacionālajā muzeju krājumā un ir pieejams pētniekiem,” piebilst bibliogrāfe.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+