×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
15. jūlijs, 2018
Drukāt

Monika Zīle: “spīčraiteru” savārstījumi apkauno manu prezidentu (45)

Foto - Ieva Leiniša/LETAFoto - Ieva Leiniša/LETA

Viss paiet. Astoņas dienas ilgušie Latvijas simtgadei veltītie Dziesmu un deju svētki garām. Dalībnieki atgriezušies pierastajās gaitās un pat spilgtākajiem pasākumu fotomirkļiem jau pagātnes ēnojums. Arī domu apmaiņa sociālajos tīklos par Valsts prezidenta uzrunām svētkos Daugavas stadionā un Mežaparkā, spalgi uzšvirkstējusi visās iespējamajās emocionālajās nokrāsās, jau deg ar mierīgu liesmu un tuvojas izplēnēšanai. Gluži likumsakarīgi: ilgām tīmekļa diskusijām nepieciešams brīvā laika resurss, ko varam izmantot daudz lietderīgāk.

Bez šaubām, jebkura spoža vai neveiksmīga runa vienmēr jau pēc dažām stundām iekrīt vakardienas upē un to aizskalo citu notikumu ūdeņi. Tāpēc, atgriežoties pie abiem lielu svaigumu zaudējušajiem Valsts prezidenta publiskajiem vēstījumiem, riskēju izpelnīties labākajā gadījumā nosodošu izbrīnu: kuru tas vairs interesē?… Un tomēr – ja katrā nākamajā valsts augstākās amatpersonas iznācienā pie tautas nevēlamies piedzīvot bažu, neērtības un vilšanās miksli, manuprāt, nav jābaidās meklēt iemeslus, kuri traucē mums lepoties ar savas valsts prezidentu. Šoreiz atbīdīsim malā prezidenta vēlēšanu procedūras nianses, tai veltīto apsaukāšanos un, katraprāt, vispiemērotākās kandidatūras. Kritiski vērtējot, pat viscildenākajām personībām atrodami trūkumi. Ja vien tīši nenovietojam savu prezidentu uz neaizsniedzama pjedestāla, tad viņš ir tikai cilvēks, un būtu bērnišķīgi iztēloties, ka šā pienākuma pildīšanai varētu atrast indivīdu ar visdažādāko talantu buķeti.

Ka Raimondam Vējonim pietrūkst publiska oratora dotību, ir acīmredzams, bet šis nav trūkums, kura dēļ jāapšauba piemērotība amatam. Kritika par neveiklajiem teikumiem un sirsnīgajam brīdim absolūti nepiemērotajām frāžainajām definīcijām pienākas tiem, kuri Valsts prezidenta kancelejā noalgoti viņam palīgos. Palaikam jau izskanējuši mājieni, ka tur, sevišķi padomnieku draudzē, apgrozās dīvainas personas, kas prezidenta tuvumā gadījušās sarežģītu politisku norēķinu rezultātā, kurš bieži nenozīmē piemērotību misijai. Laikam jau mēs neuzzināsim vārdu tam (-ai), kas uzrakstīja tekstus Raimonda Vējoņa neizteiksmīgajām runām latviešiem tik nozīmīgajos svētkos.

Var piekrist viedokļiem, ka vajadzēja ļaut vējam aizlidināt “špikeri”, izteikties pašam, sacīt sirdī piedzimušus vārdus. Tomēr atbildība pārāk liela un tādos brīžos valstsvīriem (Vējonis nav izņēmums!) priekšā ir profesionāļa radīts runas vadmotīvs. Gan jau Valsts prezidenta publisko tekstu autoram piemīt visādas labas īpašības un talanti – iespējams, lieliski cep maizi, stūrē mašīnu, spēlē klavieres, veido floristikas šedevrus u. tml., izņemot attiecīgam brīdim piemērotu paudumu rakstīšanu.

Jautāsiet: kas es tāda esmu, lai vērtētu Valsts prezidenta kancelejas darbinieku stilu? Lieta, lūk, tāda, ka, maksājot nodokļus jau no pirmā centa, kopā ar sev līdzīgajiem maksāju labu algu arī puskoka “spīčraiteriem”, kuru savārstījumi apkauno manu prezidentu. Bet viņam vēlos likt pie sirds leģendārā politiķa Nikolo Makjavelli sentenci: “Valdnieka prātu vērtē, skatoties uz ļaudīm, kurus viņš sev pietuvina.”

Pievienot komentāru

Komentāri (45)

 1. Es uzskati pavisam vienkārśi – neatbilst amatam! Un punkts!

 2. Pilnībā piekrītu Monikai.

 3. Raimonim vispār nav nekādu dotību!Un tas jau ir pierādijies! Klauns,pasaules mērogā!! Manā atmiņā paliks,kā vistizlākais no klauniem!

 4. puskoka spīčraiteriem regulāri PAAUGSTINA ALGAS – TAD kurš LEMJ PAR VIŅU piemērotību AMATAM UN PAR VIŅU algām??? Vai tad pašam prezidentam par to nav nekādas teikšanas? Varbūt viņš ir APMIERINĀTS ar viņu darbu? Un kāpēc runājamais ir UZ LAPIŅAS, KURU VAR AIZPŪST VĒJŠ? Kāpēc RUNA nav sagatavota un iestiprināta PIEKLĀJĪGĀ MAPĒ, jo tā nav jāmācās no galvas. Bet te – kā skolas puišelim mazu lapiņu ar špikeri aizpūš vējš …..Vējoņa vietā tādus darbiniekus atlaistu – bezkaunība jau nu pārākā.

 5. Skaisle Jātalniece Atbildēt

  noklausieties 2015.gada jūnija 1:1 interviju ar Vējoni – visi, kuri šādu prezidentu sauc par savu man ir korupcijas atbalstītāji

  netīrs cilvēks nekad tīri nerunās

 6. Vai Vējonis pret savu gribu tika ielikts par prezidentu? Vai viņš kaut aptuveni nezināja savus nākošos pienākumus? Bet tikai kāre uz augstu amatu un atalgojumu kā arī pēcprezidentūras labumi lika ieņemt šo vietu. Ja tu tur tiki, tad tagad nav ko meklēt vainīgos, ja izrādās ka neproti, nespēj un nav pat ne domu skrandiņas galvā, tev jāatbild par savu darbu un nevis jāmeklē attaisnojumi salīdzinājumā ar tantuku nespējnieku patversmē.

 7. Piemerotibu amatam apsauba jau tas, ka ieliktenis.

 8. Cik tad reižu vēl vajadzīgs ,lai saprotami pateiktu tā mirkļa svarīgāko?

 9. Kada starpiba, istie valsts parvaldnieki prezidenti ir aizkulises.

 10. Nav tā kā autore mēģina skaidrot situāciju, es uz dziesmusvētku skatuves būtu pavisam paralizēts, un nevarētu jēdzīgi izdvest nevienu sakarīgu teikumu-bet-tāpēc manis tur nav. Un viss ko mēs sagaidām no prezidenta ir celt tautas pašapziņu, justies lepniem par savu valsti, pat ja zinām, ka viss nav kārtībā, bet ja prezidents to nespēj veikt, kāda vēl nozīme ir šim amatam? Saņemt lielu algu, braukt lepnos limuzīnos, saņemt dzīvokli pēc pienākumu beigšanas?

 11. tantuks tā arī nav sapratis, ka nav svarīgs ko runā – svarīgs ir tikai tas, kas nonāk soctīklos vientiešiem

 12. Vai “mans Prezidents” ir tikai runājoša galva, kurš pats nav spējīgs uzrakstīt sev runu?

 13. Vecā komuniste Monika gan var bez aizķeršanās gvelzt vairākas stundas bez pārtraukuma,kamēr karafe tribīnē tukša.

 14. Un vai Prezidents, turot savā svītā uz nodokļu maksātāju rēķina šādas neprofesionālas, politiski angažētas personas, neapkauno savu valsti un prezidenta institūciju?

 15. Raimond,pirmdien no pasa rita, pec kafijas pauzes,liec visu prezidenta kanceleju un preses sekretarus,lai nejausi un neviltoti ka pienakas sai valstii tevi atmazgaa uz visiem koment.

 16. Ar SC pūlēm tika svītrota Egila Levita kandidatūra prezidenta amatā un virzīta komiska viduvējība ,iepriekš paredzot rezultātu.

 17. Prezidents ir tas kas par valsti ar zobenu rokās un zirgā līdz pat nāvei un pat pēc nāves zirgā, bet no Puzes mežiem nākušam ne zobens, ne zirgs, un ne …tikai modes skates ar ordeni…
  Kam ordenis, ja nav ne zirga, ne zobena…

 18. Runu varētu rakstīt pat Viljams Šekspīrs, bet ja nav lasītprasme…

 19. Esmu talu no Latvijas. Es lepojos ar Latvijas prezidentu Vejona kungu. Ists latvietis, neko netelo un neizliekas. Musdienu tehnologijas dod iespeju sagatavot publiskas runas ne tikai tas rakstot uz lapinam, ko vejs aizpus. Par to ir jagada prezidenta kancelejai. Przidents ar kundzi lieliski nodemontreja inteligenta cilveka manieres, tiekoties ar Anglijas karalieni. Arzemes neviens nesmejas un nekritize cittauttiesa anglu valodas zinasanas. Man prieks, ka Vejona k-gs turpina runat angliski gan NATO samita, gan citos pasaules forumos. Latviesiem ir jabut vairak pozitiviem un labveligiem! Dievs sveti Latviju!

 20. Esmu talu no Latvijas. Es lepojos ar LV prezidentu Vejona kungu. Ists latvietis, neko netelo un turas piesavas zemes! Musdienu modernas tehnologijas dod iespejas sagatavot publiskas runas ne tikai rakstot uz lapinam, ko vejs izmeta … Par to jadoma prezidenta kancelejai. Visu cienu Jums, Vejona kungs! Dievs sveti Latviju!

 21. Ko var kasīties visu laiku par to pašu?Pagāja, ejam tālāk.

  • Pilnīgi piekrītu, Elza un “viedokli”!

   Turklāt, vai nevajadzētu pārtraukt liet tās samazgas.
   Visu šo situāciju lieliski raksturoja G. Āboliņš 12. jūlija Dienā. Katram var gadīties kļūme, nav prezidents mācījies oratora mākslu. Tāpat arī diez kā būtu gājis pašiem lielajiem ķengātājiem.
   Prezidents arī ir cilvēks. Visticamāk, ka viņam bija tāds pats emocionāls pārdzīvojums, kā citiem. Kas arī bija iemesls tam, ka nojuka sakāmais. Katrā gadījumā labāk nekā “mēs esam lieli, m”es esam vareni”. Tikai nezin kāpēc tā varenība ikdienā neizpaudās ne tad, ne tagad.

   • Taisni tāpēc, ka mēs nobijāmies no sava lieluma un labāk lienam zem Puzes tupeles. Taču mierīgāk un nav jālauza tās pastulbās galviņas.

 22. Prezidentam taču jāsaprot, ka neviens cilvēks nevar uzlekt augstāk par savu pēcpusi.
  Arī Vējonim. Nav viņam prasmes un īpašibas, kas būtu jāpiemīt prezidentam, ar kuru mēs varētu lepoties.

 23. Zīle, domājiet ko runājiet. Prezidents apkauno savu tautu.

 24. Ja prezidentam pašam skolas gados grūti gājis ar sacerējumu rakstīšanu, tad vismasz sieva kā bijuši skolotāja varēja kaut ko jēdzīgu viņam uzrakstīt. V.Viķe-Freiberga savos palīgos bija iesaistījusi gan dēlu, gan meitu.

 25. Paskatieties pievienoto foto-tur viss redzams par mūsu”prezidentu”. Piestuka krustiņš.

 26. Paskatieties pievienoto foto-tur viss redzams par mūsu”prezidentu”. Pistuka krustiņš.

  • Nevajag apvainot Pietuka Krustiņu ar šādu salīdzinājumu! Runāt jau nu viņš runāja krietni labāk un spilgtāk. Tauta vēl tagad nereti izmanto Pietuka Krustiņu spilgtākos teicienus. Nezvai no pašreizējā prezidenta daiļrades ko nākotnē atcerēsies, ja nu vienīgi “vispirms laikam vajadzētu ieraut!”.

 27. pareizi, biedrene Zīle!

 28. Lielākas muļķības par to, ka viņam nevajadzēja nemaz runāt tik kulturāli kā kultūras ministrei, piedodiet,
  tad ir pazudusi jēga par to, kas ir Valsts Prezidents.

 29. Prezidentam nepieciešamas divas lietas – labi jnāizskatās un labi jārunā. Ja pēc ievēlēšanas viss bija puslīdz labi, tad tagad…Šajā tērpā arī viņš neizskatījās labi. Vismaz sieva taču varēja godīgi novērtēt, abi tak piedalījās pat kā modeļi vienā glancētā žurnālā. Es gribu lepoties ar savas valsts Prezidentu, taču Bērziņš un Vējonis likuši man kaunā nodurt acis. Mēs neuzzināsim kas rakstīja runu, – ja to NO SIRDS
  izteiksmīgi nolasītu, tai nebūtu ne vainas. Bet izskatījās, ka lapeli viņam iedeva pirms uzstāšanās. Vai tad nebija vismaz vāciņu kā koristiem ar prievīti.

 30. Nevis prezidents pietuvina ļaudis ,bet gan prezidents ir pietuvināts kādam komunistam pusbandītām ar vesalu politiķu bezmugurkaulnieku šaiku.Bet par prezidentu A.Šķeles teiciens kas ir jaievēl joprojam ir spēkā.Viņš nav un nekad nebūs mans prezidents.Retrospektīvi tikai Vaira Vīķe-Freiberga bija Latvijas prezidenta pārējie nožēlojami kompartijas nomenklatūras darboņi.Kauns ka mums šis postkomunistu
  cirks ir jābauda vēl jo projam.

 31. Un neviens cits viņu neapkauno,vienīgi viņš pats sevi.

 32. Un galu galā,kas tas par prezidentu,kurš pats pat nelielu,sirsnīgu runu nevar sacerēt,nav ko vainot citus.Ja prezidenta vietā ,citiem viss jāsagatavo,priekšā jāpasaka,tad ko viņš pats…tikai lasīt jāmāk un viss?Kamēr nebūs tautas vēlēts prezidents,tikmēr viņš nav un nebūs mans prezidents.Nav ko aizstāvēt godkārīgus cilvēkus,kuri lien tur,kur nav viņu vieta.Paškritikai jābūt kaut minimālai,bet nekā….

  • Ja šodien būtu tautas vēlēts prezidents, tad tas būtu Lembergs vai Ušakovs, kuriem šobrīd aptaujās ir visaugstākie reitingi. Vai tiešām mēs to vēlamies?

 33. Man nebija kauns par Prezidenta runu Mežaparkā. Nav viņam jārunā tik izglītojoši kā kultūras ministrei – tā ir viņas sfēra.
  Mēģināsim atcerēties: par bijušās prezidentes runu (arī Mežaparkā) taču arī bija tādi kas gadiem mēdījās, ne tā?
  Interesanti kam tas ir izdevīgi – šī prezidentu nolikšana.

 34. Bet, ko viņi lien par prezidentiem, ja ne velna nevar parunāt. Viens jau bija ,Bū, bū, bē bē, nu atkal nākošais. Nu, ir taču jāsadod pa muti tā, lai nevarīgie padomā pirms par prezidentu līst. Šitie jau ir gatavi pieciest kaunu, par labu naudu. Un vēl, par komandu. “Nav sliktas sievas, ir mēsls vīrs!”

 35. Ļoti pareizi pateikts. Varbut pat komabda iefiltreti kaitnieki MŪSU VALSTIJ un nu iespēja uzdarboties. Ļoti gribetos zināt autoru un kādu algu tas saņem ikdienā. ?????

 36. Pat neiet runa par oratora spējām. Cilvēks reāli nebija pārlasījis runu. Burtoja. To gan var, sagatavoties pat visnetalantīgākas. Tas ir attieksmes jautājums.

 37. Var jau aizstāvēt vai zākāt prezidentu, var runāt par ievēlēšanas kārtību un daudz ko citu. Bet arī pašam cilvēkam jāmāk novērtēt sevi. Ir teiciens – ko nevar celt, to nevar nest. Ir arī citi. Bet runāt un pārstāvēt manu valsti – tas ir viens no galvenajiem prezidenta pienākumiem. Un runāt jāmāk tā, lai man viņa vietā nebūtu kauns. Ja nemāki – nelien. Neblamē valsti.

 38. Rīkosim konkursu prezidenta pasākumu runām GG

 39. Tavs prezidents ir un paliek krievu kolhoza pirmais garmoņists. Un jārunā pirmām un galvenām kārtām, un vienīgi par nepiemērota cilvēka izbīdīšanu un ievēlēšanu.
  Un latvietim ir tiesības, lai nebūtu jāsarkst pasaules priekšā, jo mums ir personības, kam līdzās stāvot ir Klintoni ir Trampi zaudētu.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Politiķi laukos zvejo balsis

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, deputātu kandidāti dodas biežākās vizītēs pie Latvijas vēlētājiem uz novadiem.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+