×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. jūlijs, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Divvalodība pa sētas durvīm (20)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs

“Pilsonības piešķiršana nepilsoņiem” – tāds ir nosaukums vienai no iniciatīvām interneta vietnē “Mana balss”, kuru 2011. gadā rosinājis kāds Ainārs Komarovskis. Blakus esošais skaitlis liecina, ka par to parakstījušies 1459 cilvēki. “Katra iniciatīva, ko paraksta vismaz 10 000 pilsoņu, nonāks Saeimā un pēc tam – lēmumu pieņēmēju darba kārtībā,” sola vietnes veidotāji. Komarovska un viņa domubiedru iniciatīvai tas izrādījies nesasniedzams mērķis, un ideja par automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem tā arī palikusi interneta dzīlēs. Viens no izskaidrojumiem ir tāds, ka publika, kas parasti tiek mobilizēta ar tēmām par krievvalodīgo diskrimināciju, nemēdz apmeklēt šādas vietnes. It īpaši, ja tās ir latviešu valodā. Savukārt tie cittautieši, kas ir integrējušies Latvijas sabiedrībā un apguvuši latviešu valodu, saprot, ka ar tādām provokācijām kā referendums par valodu vai pilsonību viņi tikai šķeļ sabiedrību un līdz ar to rada draudus Latvijas drošībai. Kopš pagājušās nedēļas “Mana balss” ir arī krievu valodā – tagad tas ir divvalodīgs portāls.

Politiķi un eksperti vienmēr uzsver, ka latviešu valoda ir integrācijas pamats. Ministru kabineta pieņemtajās Nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un integrācijas politikas pamatnostādnēs pausta apņēmība “nodrošināt latviešu valodas lietošanu Latvijas publiskajā telpā, nostiprināt latviešu valodas prasmes ārvalstīs dzīvojošiem latviešiem, mazākumtautībām, nepilsoņiem, jaunajiem imigrantiem; nostiprināt latvisko kultūrtelpu kā sabiedrību saliedējošu pamatu”. Kā sabiedrības mandātu šīs politikas stiprināšanai varētu uzskatīt arī 2012. gada referenduma balsojumu, kas noraida valsts valodas statusu krievu valodai. Realitāte tomēr ir cita – nespējot iesoļot pa parādes ieeju, divvalodība ir ielavījusies pa sētas durvīm un pamazām sāk diktēt savus noteikumus mājā. Dažās vietās tā aizbildinās ar demokrātiju un cilvēktiesībām, dažās – ar klientu tiesībām un ekonomisko izdevīgumu, dažās – ar ģeopolitiskajiem apstākļiem un iespējamo spriedzi, ko radītu krievu valodas lomas samazināšana. No valdības deklarācijas veikli pazudusi apņēmība 2018. gadā krievu skolās pāriet uz mācībām latviešu valodā un koalīcija vaibstās par ideju, ka latviešu skolās Latvijā vajadzētu mācīties jaunajiem imigrantiem. Ar vārdu sakot – viena lieta ir deklarētā valsts politika, cita lieta – realitāte.

Nedomāju, ka interneta portāls “Mana balss” uz šī fona būtu pelnījis kādus īpašus pārmetumus. Tas vienkārši ņem vērā politiskās tendences un arī to, ka šāda veida projektiem var dabūt papildu finansējumu. Nesen taču bija arī ideja par sabiedriskās televīzijas kanālu krievu valodā. Tomēr dīvaini skan izvirzītais mērķis par “vienoto sabiedrību”, ja šī sabiedrība pat necenšas sazināties vienā valodā. Var jau teikt, ka arī tie, kas prot latviešu valodu, ne vienmēr ir lojāli valstij, bet valsts valoda vismaz ir saprotama un redzama saistviela, kamēr viss pārējais ir abstraktu nojausmu līmenī.

Portāls “Mana balss” pašlaik atgādina demokrātijas spēļmantiņu. Daži to izmanto, cēlu mērķu un idejas vadīti, daži tur mēģina uzsliet savas partijas politisko karogu (kā partijas “Latvijas attīstībai” mēģinājumi savākt balsis t. s. kopdzīves likuma pieņemšanai), daži mēģina provocēt. Nupat portālā bija ierosināts vākt parakstus par Lietuvas pilsētas Palangas “novada un jūras teritorijas atgriešanu Latvijas Republikai”. Idejas autors – Ždanokas kompanjons Jānis Kuzins. Par laimi, tā drīz nozuda. Pēdējā iniciatīva, kurai izdevās savākt vajadzīgo balsu daudzumu un nokļūt Saeimas darba kārtībā, bija priekšlikums par marihuānas dekriminalizāciju. Bez komentāriem.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Žēl, pat ļoti žēl, ka Saeimas vēlēšanas tik tālu! “Vienotība” nav nācijas, bet ir divvalodības veidotāja!

 2. Kāda tauta, tāda balss.

 3. Не перестаю восхищаться этой фоткой. Ну истинный ариец, ему бы ещё мундир чёрный – вообще был бы полный улёт.
  Но вообще не о том вы базарите, господа, ой не не о том. На прошлой неделе одна старушка в Австрии за несколько дней собрала 260 тысяч подписей под петицией за выход из ЕС. Вот какая молодец старушка, и теперь их парламенту надо что то решать. Вот бы и нам так. Пора валить из этого союза, пока нас обломками Греции не завалило!

  • Pamēģini atbildēt bez apsaukāšanās! Ja Krievijā var būt valsts valoda-krievu valoda, kāpēc Latvijā nevar būt valsts valoda-latviešu valoda? Krievijā pat viesstrādniekiem jāprot krievu valoda! Latvijā pat katram latvietim, ja viņš grib atrast darbu, jāprot krievu valoda!!!

   • Да пожалуста. Вот вы все уверены, что интеграция должна проходить на основе латышского языка. Так вот, я так не считаю. С таким подходом вы мечтаете проводить ассимиляцию, а не интеграцию. А интеграция вообще то, это процесс двустронний, движение навстречу друг другу. Ну и где оно, это движение? А латышской Латвии в вашем понимании (то, о чём вы мечтаете в тиши), никогда не было, а теперь уже и не будет никогда. С этим вам надо смириться, увы. Начинайте уже привыкать к тому, что Латвия может и чёрной, и жёлтой, и вообще пятнистой, и даже мусульманской.

 4. Tie, kas savā mūžā nav, dzīvojot Latvijā, nav spējuši iemācīties latviešu valodu, nemāk lietot arī internetu, tāpēc arī bezcerīgi pārveidot vietnes krievu valodā – analfabētiem tās tāpat nebūs pieejamas.

 5. Visus ierēdņus,kas atbildīgi par latviešu valodas lietošanu ,vajag atlaist.

 6. glāba jau ne PAREX – Šmarex, bet €brievu komsomoļcu banks†eru bezdes. lai nesanāktu šhi†ādi sūdi, ir Fuck-tuks, Krāpjbankas laikā ņekij Krumane šefoja, nu, aizvrotēja, so what?

 7. Kas liedza šo jautājumu sakārtot jau pašā sākumā ? Vai krievi ar tankiem draudēja ? Nē,pašiem mūsu kungiem bija vajadzīgs bardaks,lai tautu kūdītu vienus pret otriem.Tas pats ir ar leģionāriem 😉

 8. Paldies par rakstu.Viss pareizi,bet diemžēl mūsu vadoņi iet savu ceļu pretī Latvijas bojā ejai. Vai tiešām nav neviens no normāli domājošiem jauniem cilvēkiem,kas uzņemtos jaunu atmodu? Visi taču nav pērkami.

 9. Iniciatīva par Palangas atgriešanu Latvijai diemžēl nekur nenozuda, tā tuprina savu dzīvi portālā.

 10. Gļēvos latviešus spiež no visām ,pat neiedomājākām pusēm.Dezorganizētie un degradētie tūdaliņi,juzdamies kā minoritāte savā zemē, izmisīgi cīnās par izdzīvošanu izmantojot aplokšņu algas ,t.s. ēnu ekonomiku,trūkumcietēju pārtikas paciņas,emigrāciju no valsts un neliek nekādus pamatus valsts attīstībai un labklājībai.
  Nav neviena kas tautu iedvesmotu,parādītu pareizo ceļu,bet tas kam to būtu jādara kā pirmos vārdus saka ,,uz to būs jāierauj ,,.

 11. Ja jau valdība nav ieintersēta nopietni risināt latviešu tautai nozīmīgas problēmas, tad nav brīnums, ka rodas visādi surogāti veidojumi ar vienu kopīgu domu – aizsedzoties ar demokrātijas lozungiem sagraut šo valsti.

  • Āfrikā tādu “valdību” sen būtu izcepuši uz sārta un gardu muti apēduši 🙂
   ————————————–
   LV esam humāni un toleranti – blēži to veikli izmanto 🙁

 12. Kas finansē portālu “Mana balss”? Vai sorosoīdi kopā ar karojošajām feministēm un fašistiski domājošajiem homoseksuālistiem?

  • Pēdejā laikā kas gan cits kā kremlisti? Tie visvairāk grib to divvalodību.

   • to portālu vismaz jāboikotē Atbildēt

    Un kāpēc DP neslēdz “mana balss” portālu, ja to finansē kremlis? Pie tam, kremlis finansē arī teroristiskas organizācijas. Jocīgi sanāk – teroristus atbalstoša iestāde finansē portālu, kas it kā nodarbojas ar demokrātiskas un saliedētas sabiedrības veidošanu.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Muļķe sirds, tai nekad, nekur nav gana!

Saeimas deputāts Gunārs Kūtris, kurš šajā parlamenta sasaukumā pārstāvēja partiju “No sirds Latvijai” (“NSL”), piekritis piedāvājumam 13. Saeimas vēlēšanās kandidēt no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta. Šādu piedāvājumu viņam izteicis Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. G. Kūtris žurnālistiem teicis, ka vairākas Saeimā pārstāvētās partijas viņu aicinājušas uz 13. Saeimas vēlēšanām pievienoties to komandām, taču ZZS aizstāvētās vērtības viņam šķiet tuvākas. Tikt ievēlētam no ZZS saraksta viņam ir daudz lielākas iespējas, jo ZZS ir augstāki reitingi, kamēr Ingunas Sudrabas vadītajai “NSL” vēlētāju aptaujās atbalsts grozās ap vienu procentu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+