×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. jūlijs, 2012
Drukāt

Dižā Baltijas apceļošana – tas jāredz Lietuvā

Foto - Almants PoikānsFoto - Almants Poikāns

Jau ceturto gadu ikviens var piedalīties konkursā un apceļot Baltijā 30 īpašus tūrisma objektus. “Dižā Baltijas apceļošana” ilgst līdz vasaras beigām, un katra no reģiona valstīm piedāvā desmit vietas, ko jebkurš ceļotgribētājs var apskatīt, tajā nofotografēties un pēc tam doties ceļojumā, kas laimēts konkursā.

 

Skaidrs, ne visiem izdosies iegūt kādu no konkursā paredzētajām balvām, bet šī vismaz ir iespēja pa īstam iepazīt Baltiju un tai svarīgus objektus, kas varbūt nav izdarīts līdz šim. Šajā rak-stā apskatīsim interesantākās vietas, ko piedāvā mūsu dienvidu kaimiņi lietuvieši.

 

Obligāto lietu saraksts

Jāatzīst, ne visas Lietuvas piedāvātās vietas ir interesantas, bet ir tādas, kuras ir jāapmeklē noteikti, ja reiz esat ieradušies šajā valstī. Tādu šogad ir trīs.

Nav noslēpums, katra valsts savu vēsturi tur godā un cieņā, un izņēmums nav arī Lietuva. Viens no objektiem, ko piedāvā mūsu kaimiņi, ir 1863. gada sacelšanās muzejs. Tas stāsta par mācītāja Antana Mackeviča organizēto lietuviešu un poļu kopējo sacelšanos pret Krievijas varu. Viņa pulkā bija apmēram 250 drosmīgu vīru, kuri centās Lietuvu padarīt atkal brīvu, tomēr kauju laikā cīnītājiem nācās smagi piekāpties – ļoti daudzi tika nogalināti vai izsūtīti uz Sibīriju. Sacelšanās muzejs Pabēržes barona Staņislava Šilinga celtajā muižā veltīts tieši šiem vīriem, kuri nežēloja savu dzīvību, lai mēģinātu atbrīvot Lietuvu no Krievijas važām.

Ja vēlaties būt daļa no “Dižās Baltijas apceļošanas”, tad šim muzejam jābūt apmeklējamo vietu sarakstā. Tā telpās izstādīta plaša ieroču un unikāla petrolejas lampu kolekcija. Turpat gide izstāstīs cīņu gaitas līdz pēdējam sīkumam, kā arī fonā atskaņos īpašu audioierakstu, kur dzirdams, kā Lietuvas brīvības cīnītāji gatavojas cīņai, asinot nažus un zobenus, bet pēc tam dodas aizstāvēt savas valsts godu. Gide runā lietuviski un krieviski, bet viņai sveša nav arī angļu valoda.

 

“Mums brīvība ir jāizcīna savām rokām, nevis jāgaida, kad kāds mums to iedos!” vēsta viena no 1863. gada kauju devīzēm. Jāpiebilst, ka 2013. gads Lietuvā pasludināts par sacelšanās gadu.

 

Interesanti, ka mazajā Pabēržē tas nav vienīgais muzejs, jo tikai dažus metrus tālāk no iepriekš minētā objekta atrodas ēku komplekss, kas veltīts personai leģendai tēvam Staņislavam jeb pilnā vārdā Aļģirdam Mīkolam Dobrolovskim. Viņš savām rokām atjaunoja ne tikai pieguļošo teritoriju, bet arī koka baznīcu, kas tagad atrodas sava krāšņuma pilnbriedā ar neizsakāmi skaistām dekorācijām.

Šis vīrs ne tikai padarīja apkārtni skaistāku, bet tādus radīja arī cilvēkus, kuri nāca pie tēva Staņislava meklēt patvērumu, jo bija ieslīguši alkoholisma un citās nedienās. Lai būtu, ar ko nodarbināt klaidoņus, mācītājs licis viņiem meklēt pa visu valsti izkaisītos baznīcas darbinieku tērpus, un ar laiku izveidota iespaidīga kolekcija, kuru nevienam vairs nav pa spēkam uzskaitīt, jo tā koncentrējas divos stāvos. Tāpat tēvs Staņislavs aicinājis vākt melnus kastroļus, kurus pēc smagiem tīrīšanas darbiem pielika pie sienas. Tie tagad veido skaistu kompozīciju vienā no teritorijas ēkām. Pie viena muižā iespējams apskatīt, kā un kādās ēkās dzīvoja tās iemītnieki, un izbaudīt to pašiem, jo arī tagad tur dodas garīga patvēruma meklētāji un paliek mācītāja dzīvojamajā mājā, kur sagatavotas kopumā 30 gultas.

Pabērže atrodas apmēram pusstundas braucienā no Lietuvas galvaspilsētas.

 

Jāapmeklē 
roka festivāls
Lietuva3_Poikaans_10

Bet Rokišķu muzejs veltīts vēl vienai spilgtai personībai Lietuvas vēsturē – 20. gadsimta slavenākajam māksliniekam Longinam Šepkam, kurš kļuva slavens ar saviem kokgriezumiem, attēlojot tajos reliģiskus motīvus. Interesanti, ka tēlnieks mākslai pievērsies, likteņa pirksta vadīts, jo pēc brāļa nāves viņš morāli pagrima un nekontaktējās ar cilvēkiem. Tas notika līdz brīdim, kad brāļa sieva lūdza Longinam no koka izveidot krustu sava vīra kapam un lūgums kalpoja kā jaunas dzīves sākums.

Mākslinieka veikums apkopots sešās zālēs, kur kopumā izvietoti apmēram 300 dažāda lieluma darbi, bet realitātē tie skaitāmi vairākos tūkstošos. No tiem iespaidīgākais noteikti ir krusts ar Bībeles motīviem un putniem, kas it kā sarunājas ar mirušo. Par mākslinieku ir izdotas vairākas grāmatas, kas atspoguļo ne tikai viņa daiļradi, bet arī dzīvi. Šepka arī pēc brāļa nāves bija noslēgts – vienīgā viņa saikne uz ārpasauli bija radioaparāts uz baterijām un vēstuļu sarakste ar kādu žurnālisti. Savas dzīves laikā mākslinieks nebūt nedomāja par ērtībām, ilgu laiku nodzīvodams bez elektrības un pārvietodamies tikai ar velosipēdu – pat ziemā. Rokišķi atrodas pie pašas Latvijas un Lietuvas robežas, tādēļ kādā brīvdienā tur var nokļūt ar automašīnu bez problēmām, no Rīgas braucot divarpus stundas.

Obligāti apmeklējamo vietu sarakstā jāiekļauj arī panorāmas rats pie Zarasu ezera, kas, starp citu, atrodas netālu no Rokišķiem – nieka 60 kilometru! No karuseļa nav ne miņas – tas ir kā līkumota laipa augstu gaisā un rada uzkāpušajam tādu kā brīvības sajūtu un iespēju apskatīt ezeru no putna lidojuma. Jāatzīmē, ka viss Zarasu reģions pēdējo gadu laikā ir pamatīgi attīstījies, jo, pateicoties dažādu fondu līdzekļiem, tas ir ieguvis pavisam jaunu veidolu – koka laipas un celiņi gar ezeru, vairākas laivu piestātnes, bet drīzumā jebkuram šeit būs pieejama pludmale, asāku izjūtu cienītājiem – snovborda trase. Šī noteikti ir skaistākā no Lietuvas piedāvātajām vietām konkursā “Dižā Baltijas apceļošana”, ko var novērtēt arī citu valstu pārstāvji, jo šeit katru gadu notiek festivāls “Roka naktis”.

 

To redzēsi arī Latvijā

Ja garšo alus, tad apmeklējiet Biržus, jo tie tiek dēvēti par Lietuvas alus galvaspilsētu. Citādu iemeslu dēļ to nav vērts darīt, protams, ja vien nedodaties uz Rokišķiem. Tādā gadījumā alus pilsētiņa ir pa ceļam. Tas varētu būt vienīgais iemesls, lai redzētu iegruvumu ar nosaukumu “Govs ala”, ko mūsu kaimiņvalsts piedāvā kā vienu no apceļošanas apskates objektiem. Tas ir akas tipa iegruvums, kura sānos var redzēt ģipša, dolomīta un merģeļa slāņus, bet pašā lejā ir ala, kas it kā sadalās vairākās mazākās aliņās.

 

Lietuva kā tūrisma objektu projektā iekļāvusi Ventes raga bāku, kura slejas 11 metru augstumā. Jāatzīst, Kolka ir gan graciozāka, gan slaidāka (21 m). Tomēr, ja atrodaties tuvumā Klaipēdai, līdz tai nav tālu – stundas brauciens.

 

Pie viena Ventes ragā varēsiet apmeklēt blakus esošo Lietuvā pirmo un senāko Ornitoloģijas staciju, kas izveidota tālajā 1929. gadā. Tādēļ šī vieta ir īpaši pateicīga putnu vērošanai, jo diennaktī vidēji šeit pārlido 300 tūkstoši putnu.

Tērvetes dabas parkā un Siguldā noteikti ir interesantāk nekā Molavēnu pilskalnu kompleksā un Jūkaiņu ģeomorfoloģiskā liegumā. Šis Lietuvas piedāvātā tūrisma objekta nosaukums varētu liecināt par tur iespaidīgu celtņu esamību, tomēr nepamanīju nevienu pašu! Tomēr rezervāts apmeklētājiem ļauj sajust dabas tuvumu. Katru gadu šeit noris īpaši pasākumi Lietuvas Valsts dienā 6. jūlijā.

 

Uzziņa

Lai piedalītos projektā un konkursā

reģistrējies interneta vietnē www.greatbaltic.eu kā apceļošanas dalībnieks.

Vienā no tūrisma centriem, kas atrodas kādā no apceļošanā iekļautajiem galamērķiem, saņemiet “Dižās Baltijas apceļošanas” brošūru.

Ja vēlaties laimēt balvas, katrā no minētajiem objektiem ir jāatrod brošūras fotogrāfijā norādītā vieta un pie tās jānofotografējas.

Konkursa galvenā balva: lidojums abos virzienos uz kādu no izvēlētajām valstīm no iesniegtā saraksta un naktsmītne četru zvaigžņu viesnīcā divām personām.

 

Lietuva2_Poikaans_10Obligāti apmeklējamās vietas projektā “Dižā Baltijas apceļošana”

1863. gada sacelšanās muzejs

Rokišķu reģiona muzejs

Panorāmas rats pie Zarasu ezera

 

 

 

 

 

To var redzēt arī pie mums

Karsta kritene – iegruvums “Govs ala”

Ventes raga bāka

Molavēnu pilskalnu komplekss un Jūkaiņu ģeomorfoloģiskais liegums

 

Papildu objekti Lietuvā

Republikas nozīmes V. Intas akmeņu muzejs

Aizgavēņu muzejs (Plateļu muiža)

Krekenavas reģionālā parka apmeklētāju centrs

Neries reģionālā parka apmeklētāju centrs

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+