Ekonomika
Bizness

Dizaina aizsardzībai pieteikts pistoles paliktnis; Latvijā aizsargā 868 paraugus0

LA.lv kolāža

Aizvadītajā gadā Patentu valdē reģistrēti 149 vietējie dizainparaugi un 200 dizainparaugi starptautiskajā procedūrā, kas ir uz pusi vairāk nekā gadu iepriekš, liecina Patentu valdes statistika.

Dizainparaugu reģistrācija Patentu valdē nodrošina rūpniecisku un amatniecisku izstrādājumu ārējā veidola aizsardzību. Tas tiesību īpašniekiem nodrošina iespēju aizliegt citiem izgatavot, tirgot, importēt un eksportēt izstrādājumus, kuros ir ietverts reģistrētais dizainparaugs. „Dizainparaugs rada tirgū papildu vērtību un pasargā no zaudējumiem, kas rodas kopējot un atdarinot,” piebilst Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis.

Latvijā izvēlas aizsargāt visdažādākās produkcijas dizaina paraugus. Tā piemēram aizsargā gan apdares flīzes, gan paneļu māju šuvju aizdares plāksni, gan apsveikumu kartītes. Vairāki mākslinieki aizsargā skolēnu formas tērpu dizainu, tāpat aizsargāts arī citu apģērbu izskats – kleitas, aksesuāri riteņbraucējiem, apakšveļa. Katru gadu no atdarīšanas tiek aizsargāts arī pārtikas produktu un alkoholisko dzērienu iepakojums. Pērn dizaina aizsardzībai pieteikti arī suvenīri, mēbeles, trauki, īpašas konstrukcijas saldējuma kociņš, ikona mobilajam telefonam, reklāmas stabs, galdiņš portatīvajam datoram, informācijas un biļešu izsniegšanas kiosks, dekoratīvi gaismas ķermeņi, rotaļlietas u.c. izstrādājumi.

Pagājušā gada beigās Latvijā tika aizsargāti 868 vietējas izcelsmes dizainparaugi, kā arī vairāk nekā 734 tūkst. Eiropas Savienībā reģistrēto dizainparaugu.

LA.lv