Foto – DAP

Dižkoku meklēšanas entuziasts veic skaistu žestu 4

Dabas pētnieks, dižkoku meklēšanas entuziasts Arnis Bērziņš, atsaucoties uz Latvijas valsts simtgades akcijas „LV100 Dižošanās” aicinājumu, valstij dāvina datus par vairāk nekā 2000 kokiem – gan par potenciālajiem, gan reģistrētajiem dižkokiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Britu pulkvedis: “Viņš blefo par kodolieročiem. Jo ātrāk mēs to sapratīsim, jo ​​labāk” 140
Lasīt citas ziņas

Dati iesniegti par 2048 kokiem. No tiem 554 reģistrēti kā dižkoki, 1422 – kā pretendenti, 72 – kā eksotiski, īpatnēji un memoriāli koki. Dati ir par kokiem Rīgā, Ādažu, Carnikavas, Saulkrastu, Sējas, Garkalnes, Stopiņu un Ropažu novados.

Jūnija beigās aizsāktās akcijas „LV100 Dižošanās” aicinājums saklausīts tuvos un tālos Latvijas nostūros un papildus Arņa Bērziņu dāvinājumam atrasti vēl teju 200 dižkoku. Ikviens interesents noderīgu informāciju par dižkoku meklēšanu var izlasīt un dižkokus kartei pievienot tīmekļa vietnē dizosanas.lv100.lv.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Savu vēlmi un interesi atklāt arvien jaunus dižkokus nu jau varu dēvēt par dzīvesveidu. Dzīvoju Biķernieku meža tuvumā un rītos, dodoties uz darbu, man patīk izmest loku pa mežu, lai apsekotu potenciālos dižkokus. Šī nodarbe izvērtusies par sava veida monitoringu, un arī šie dati nodoti Dabas aizsardzības pārvaldei. Novēlu katram latvietim atrast savu dižkoku. Aicinu nedarīt tiem pāri un, dodoties dabā, pievērst uzmanību, kur viņi mājo. Ir labi tos zināt un padarīt publiski pieejamus arī citiem, lai ikviens var tos aplūkot un priecāties par to varenību,” pauž A. Bērziņš

“Ir paveikts milzīgs darbs, kas mūsu darbiniekiem ievērojami palīdzēs dižkoku apsekošanā un reģistrēšanā dabas datu pārvaldība sistēmā “Ozols”. Aicinu sekot Arņa Bērziņa piemēram un laikā, kad mūsu valsts gatavojas valsts simtgades svētkiem, atrast un uzdāvināt Latvijai vismaz vienu dižkoku, jo tikai kopā mēs varam atklāt, cik patiesībā bagāta ir Latvijas daba,” saka Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas direktors Andris Širovs.

Datu dāvinātājs A. Bērziņš pēc izglītības ir biologs, līdz 1997. gadam strādājis Nacionālajā botāniskajā dārzā, kur interese par dižkokiem padziļinājusies. Taču pirmo dižkoku – 3 metru priedi – A. Bērziņš atklājis un reģistrējis jau 1982. gadā, kas arī uzskatāms par pirmo atspēriena punktu dižkoku meklēšanā. Diemžēl šobrīd šīs priedes vairs nav, tā nolūza 1986./87.g. ziemā. Kopš tā laika dati par potenciālajiem un reģistrētajiem dižkokiem dažādos laikos vairākkārt nodoti gan Rīgas Domes Vides daļai, gan Pārvaldei, Dabas retumu krātuvei un Nacionālajam botāniskajam dārzam Salaspilī.

Sniedzot datus par dižkokiem un palīdzot tos mērīt, A. Bērziņš piedalījies arī vairāku Aivara Jakoviča sarakstīto ekotūrisma ceļvežu tapšanā – par Šmerli, Mežaparku un Rīgas piejūru. Kopā ar A. Jakoviču ir apsekoti Pierīgas meži, Garkalnes novads un daļa no Sējas novada Piegaujas. Viņš ir arī dendroloģiskas kolekcijas izveidotājs un īpašnieks, kā arī Latvijas Dendrologu biedrības biedrs.

Latvijā jau šobrīd ir saskaitīti vairāk nekā 8000 dižkoku, taču speciālisti lēš, ka tā ir vien ceturtā daļa no visiem Latvijas dižkokiem. Tādēļ, gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs un Dabas aizsardzības pārvalde ir uzsākusi iniciatīvu „LV100 Dižošanās”. Tās ietvaros ikvienu aicina doties dabā un atrast vēl neapzinātos dižkokus, kā arī ar īpaša testa palīdzību noskaidrot savai personībai visatbilstošāko dižkoku.

Reklāma
Reklāma