Dabā
Zaļā dzīvošana

Dižozols atklājis dzimtas stāstu1


Dižkoku mērīšana Bukaišos
Dižkoku mērīšana Bukaišos
Dabas aizsardzības pārvalde

Dabas aizsardzības pārvalde, pateicoties vietējo dabas aktīvistu sniegtajai informācijai, maijā un jūnijā Iecavas novadā un Tērvetes novada Bukaišu pagastā atklājusi un dabas datu sistēmā “Ozols” fiksējusi 11 valsts nozīmes dižkokus un piecus potenciālos dižkokus.

Vēl 2016. gadā pārvaldes rīcībā bija ļoti nepilnīga informācija par dižkokiem Iecavas novadā, bet patlaban novads kļuvis jau par 330 dižkokiem bagātāks.

Dižkoki Iecavā
DAP

Nesenos vērtīgos atradumus palīdzējusi konstatēt vietējā iedzīvotāja Andra Karlena, kas pārvaldes ekspertiem ziņoja par Sarkano ozolu, bet vēlāk aicinājusi iepazīties ar vēl vairākiem dižkokiem senu dzimtas māju apkārtnē.

Šajās mājās atklāti vēl divi dižkoku izmērus sasnieguši ozoli – 5,50 m un 4,16 m apkārtmērā, kā arī divi potenciālie dižkoki. 4,16 m lielajam dižozolam māju saimnieki zinājuši arī precīzu stādīšanas gadu. Tas iestādīts tālajā 1900. gadā par godu vecmāmiņas piedzimšanai.

“Šis ir otrais gadījums, kad uzzinām tik precīzu dižkoka stāstu. Fakti ļauj secināt, ka labos apstākļos augošam ozolam, lai tas sasniegtu dižkoka izmērus, nepieciešami 100 līdz 120 gadi,” norāda pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā eksperte Vita Caune.

Saistītie raksti

Bukaišu pagastā savukārt, pateicoties vietējai vides aktīvistei Skaidrītei Urbānei, izdevies fiksēt 9 jaunus dižkokus, kā arī 3 potenciālos dižkokus. Atrasti un ar dižkoku apzīmējumiem dabā apzīmēti gan ozoli, gan priedes, arī liepa, viena Rietumu tūja, kā arī vīksna. Kopumā Bukaišu novadā fiksēti jau 70 dižkoki.

Dižkoku mērīšana Bukaišos
DAP

“Urbānes kundze dižkoku meklēšanā iesaistās regulāri, un šī nebija pirmā reize, kad kopīgiem spēkiem devāmies dabā atklāt dižkokus. Līdz ar to liela daļa dižkoku Bukaišu pagastā atklāti, pateicoties tieši viņas iniciatīvai un entuziasmam. Viņa aktīvi komunicē ar vietējiem iedzīvotājiem, uzzinot arvien jaunas potenciālo dižkoku atrašanās vietas, kā arī skaidro viņiem to vērtību,” pauž V. Caune.

Apskati KARTI, kur Latvijā aug dižkoki

LA.lv