×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2017
Drukāt

Dobelē atrastā bīstamā narkotika karfentanils pat niecīgā daudzumā izraisa nāvi (7)

Foto-LETAFoto-LETA

Ilustratīvs foto

Pie mirušajiem bērnu vecākiem Dobelē tika atrasta ļoti bīstama narkotiskā viela – karfentanils, kas pirmo reizi Latvijā konstatēta pirms pāris gadiem, bet tagad piedzīvo zināmu uzplaukumu un daļēji sāk aizstāt heroīnu.

Valsts policija oficiāli apstiprinājusi, ka bērna vecāki miruši no narkotiku pārdozēšanas. Dzīvoklī atrastajā šļircē, pēc ekspertu mutiski sniegtās informācijas, bijis karfentanils.

Izplatība Latvijā pieaug
Latvijā šī viela plašākos apmēros konstatēta pirms vairākiem gadiem, norāda policija. 2012. un 2013.gadā likumsargi konstatējuši šīs vielas uzplaiksnījumu tirgū, pēc kā iestājies relatīvs klusuma periods. Šīs narkotikas ieplūšana Latvijā aktīvāk no jauna konstatēta 2015.gadā, un šobrīd jau varot teikt, ka tā daļēji aizstāj heroīnu. Tas tiek skaidrots ar to, ka šī narkotika ir lētāka un salīdzinoši vieglāk transportējama. Noskaidrots, ka Latvijā karfentanils ienāk no Krievijas un vēl citām valstīm Austrumeiropā.

Karfentanils pieder opioīdu grupai. Šī narkotiskā viela ir sintētiskā opioīdu analgētiķa fentanila analogs un viens no spēcīgākajiem zināmajiem opioīdiem. Pasaulē viela tiek izmantota veterinārā medicīnā ļoti lielu dzīvnieku imobilizācijā. Pētījumi liecina, ka karfentanils ir aptuveni 4000-10000 reižu spēcīgāks nekā morfijs un aptuveni 100 reižu spēcīgāks nekā fentanils. Pārdozēšana var izraisīt krampjus, miegainību, palēnināt sirdsdarbību un apgrūtināt elpošanu.

Slimību kontroles un profilakses centrā stāsta, ka Latvijā karfentanils nereti tiek identificēts maisījumā ar heroīnu. Un pastāv aizdomas, ka tas tiek tirgots un attiecīgi iegādāts kā heroīns.

Latvijā karfentanila izņemšanas gadījumi pēdējos gados pieaug. Tā piemēram, 2013.gadā reģistrēti 26, 2014.gadā – 48, bet 2015.gadā – 116 izņemšanas gadījumi.

Latvijā karfentanils jeb precīzāk – vielu maisījums, kas satur karfentanilu jebkurā daudzumā, pakļauts kontrolei kopš 2013.gada 24.maija.

Pat sāls graudiņa lieluma daudzums karfentanila, kas vainojams Dobeles traģēdijā, var izraisīt letālas sekas, atzīst eksperti. Narkotisko vielu karfentanilu, kas, visticamāk, vainojama Dobeles traģēdijā, izmanto veterinārijā kā trankvilizatoru ziloņu un citu lielo dzīvnieku iemidzināšanai.

Ķīmiskais ierocis kopš Maskavas ķīlnieku krīzes
Ir arī ziņas, ka karfentanilu lietojuši Krievijas militāristi kā ķīmisko ieroci 2002.gada Maskavas teātra centra ķīlnieku krīzes laikā, kurā bojā gāja 125 cilvēki. Karfentanila lietošanu apliecināja šīs narkotikas pēdas uz izdzīvojušo apģērba un urīna analīzes.

Jaunas, vēl spēcīgākas vielas arvien plašāka parādīšanas nelegālajā narkotiku tirgū ir jauns izaicinājums pasaules valstu varas institūcijām, kas jau cīnās ar pieaugošu opioīdu krīzi, vēsta “bostonglobe.com”.

Šobrīd daudzviet pasaulē, īpaši ASV un Kanādā, vērojams krass pieprasījuma pieaugums pēc nelegālajiem opoīdiem.

Kanādas federālā policija apgalvo, ka karfentanils, kas mazāks pat par sāls graudiņu jeb 20 mikrogramiem, var izraisīt letālas sekas, ziņo “vice.com”.

Masveida pārdozēšana ASV
Jūlijā Ohaio veselības institūcijas izdeva brīdinājumu par karfentanilu pēc masveida šīs narkotikas pārdozēšanas gadījumiem šajā ASV štatā, no kuriem ne mazums beidzās ar nāvi.

Kanādas robeždienesta aģentūra vasarā pārtvēra kilogramu karfentanila, kas nāca no Ķīnas un bija paredzēts nogādāšanai Kalgari. Sūtījums bija marķēts kā datoru aksesuāri. Pēc Kanādas varas institūciju datiem, no pārtvertā baltā pulvera bija iespējams pagatavot 50 narkotiku devas.

“Grūti iedomāties, kāda būtu bijusi ietekme, ja pat vismazākais šīs narkotikas daudzums būtu nonācis ielu tirdzniecībā,” sacīja Kanādas policijas pārstāvis.

Jau vēstīts, ka 3.janvārī Dobelē, visticamāk, no narkotiku pārdozēšanas atrasti miruši laulātie, kā arī no bada miris pāra deviņus mēnešus mazais zīdainis. Traģēdijā, visticamāk, vainojama narkotiskā viela karfentanils.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Raidījumā 1:1 eksprezidente VVF teica ,ka ka neviens narkodīleris Latvijā nav saņēmis notiesājošu spriedumu kāds pienākās 5-10 gadus cietumsodu,bet tikai nosacītu sodu .Rēders: kas pie tā vainīgs?
    VVF : augstas valsts amatpersonas .Rēders: nosauciet uzvārdus. VVF: es, pensionāre būdama, negribu tikt iesūdzēta tiesā ,negribu tikt vazāta pa tiesām.
    Vai kādam te ir kas piebilstams?

  2. Iespaids, ka notikumos iejaucies kāds spēks, kas ar Filipīnu padullā prezidenta Duertes metodēm vēlas iznīdēt narkomāniju, vienkārši noindējot narkomānus. Ja pat heroīnam ir drusku karfentanila klāt, tad tā lietošana kļūst par vienreizēju pasākumu. Parastiem narkotiku tirgotājiem taču nevar būt izdevīgi, ka klienti nonāk pie Sv. Pētera.

  3. Ketamīnu! Vai labāk vannas sāli.. varbūt spice?

  4. Kad sāks tvarstī un slēgt ”točkas”?

  5. Neskaidrs šķiet tas, ka tika minēts ka no 20 mikrogramiem cilvēks var nomirt, turpretī tālāk rakstīts, ka ar 1 kg pietiek 50 devām… Kur loģika?

  6. Hmm, dabiskā atlase… Tikai bērnu žēl.

Draugiem Facebook Twitter Google+