Latvijā
Novados

Dobelē būs simtgades laukums ar Nameja gredzenu centrā0

Publicitātes foto

Dobelē, laukumā pie novada domes, plānots izveidot Latvijas simtgades laukumu, un interesenti aicināti atbalstīt ideju, ziedojot pašvaldības iecerei, aģentūra LETA uzzināja novada pašvaldībā.

Paredzēts, ka nākotnē laukumā, kas piekļaujas Brīvības ielai un atrodas iepretim Dobeles novada domes ēkai, centrālā figūra būs vides objekts “Nameja gredzens”, kas tiks veidots no nerūsējošā tērauda. Līdz ar objekta uzstādīšanu rekonstruēs arī pašu laukumu, oficiāli piešķirot tam Latvijas simtgades vārdu.

Projekta realizācija paredzēta vairākās būvniecības kārtās, vispirms labiekārtojot Simtgades laukumu, tad uzstādot skulpturālo objektu un visbeidzot labiekārtojot Edgara Francmaņa ielu līdz Muldavas ielai.

Vides objekta idejas pamatā ir dzejnieces, dobelnieces Ineses Zanderes radītais koncepts par daudzajām Zemgales upītēm, no kurām Latvija vij savu sudraba bizi, savu Nameja gredzenu, norādīja pašvaldībā.

“Zemgales līdzenums ir neskaitāmu mazu upīšu caurstrāvots. Šīs vitālās upītes ir novada asinsrite, auglības nesējas un arī vēstures pavedieni. Tās saplūst kopā plašajos palos, kas ikreiz aizslauka vēstures neveiksmes un dod spēku jaunam sākumam. Zobeni uzar karalaukus, bet arkli atkal apar tīrumus, kuros izauguši Latvijas dibinātāji – pirmie valstsvīri, prezidenti.

Zemgales upes kā sudraba pavedieni savijas kopā simbolā – Nameja gredzenā -, sievišķīgajai bizei pārtopot vīrišķīgā spēkā. Šis spēcīgais simbols ir senvēstures tēlos smelts, bet 20.gadsimta radīts – tā ir vienotība, uz kuru esam tiekušies, dibinot valsti, atjaunojot valsti, un kuru turpināsim uzturēt visos laikos,” norādīts projekta aprakstā.

Dzejnieces domu tālāk ir attīstījis tēlnieks Ģirts Burvis, kura piedāvātais projekts uzvarēja novada domes izsludinātajā konkursā.

Plānots, ka piecus metrus augstais skulpturālais objekts būs veidots no slīpēta nerūsoša lokšņu tērauda, tas būs izgaismots ar LED gaismu joslām.

Laukuma labiekārtojumu un skulpturālo objektu paredzēts realizēt, piesaistot Dobeles novada pašvaldības budžeta līdzekļus un uzņēmumu, organizāciju un privātpersonu ziedojumus.

Saistītie raksti

Pašvaldības pārstāve Dzintra Matisone aģentūrai LETA teica, ka pašlaik ir grūti prognozēt, kādas būs kopējās projekta izmaksas, jo vēl notiek diskusijas par to, kā iecere būtu īstenojama. Iespējams, izvērtēšanas laikā kāda no idejām tiks mainīta.

Tāpat pašvaldība nevarot prognozēt arī būvdarbu sākumu, jo jāapzina nepieciešamie līdzekļi un finansējuma avoti. Matisone skaidroja, ka pašvaldība jau uzrunājusi vairākus uzņēmumus, kā arī publiskojusi uzsaukumu sabiedrībai projekta atbalstam.

LA.lv