×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
26. marts, 2013
Drukāt

Dobeles ābelītes – kādas un cik maksā?

Foto - Laura IkaseFoto - Laura Ikase

“Dzirdēju, ka augļkopības institūtā Dobelē esot nopērkamas jauno šķirņu ābeles uz puspundura un pundurpotcelmiem, tāpat arī kolonnveidīgās. Cik šie stādi varētu maksāt? Varbūt ir arī kādu jauna ķiršu šķirne?”  
Uldis Akmentiņš Jaunolainē

 

Latvijas Valsts Augļkopības institūta direktores vietniece Baiba Skrebele sola, ka šopavasar tirdzniecībā būs vairākas jaunās pašmāju selekcionāru izveidotās šķirnes.

No parastajām ābelēm: ‘Edīte’ (pret kraupi imūna agra ziemas šķirne, ražas ikgadējas, nav nepieciešama normēšana, augļi oranžsarkani, izskatīgi, saldskābi, glabājas līdz martam aprīlim); ‘Gita’ (pret kraupi imūna rudens šķirne ar garšīgiem, sulīgiem augļiem, ražo katru gadu, daļēji pašizretinās); ‘Ligita’ (vēla ziemas šķirne, sevišķi piemērota mazu dārzu īpašniekiem – koki slimībizturīgi, ražīgi un viegli veidojami, augļi koši dzelteni, nelieli, saldskābi, garšīgi, teicami glabājas istabas temperatūrā); ‘Roberts’ (izceļas ar lieliem, gareniem, tumši sarkaniem āboliem, kas ienākas pakāpeniski no augusta vidus, mīkstums sārts, aromātisks, ar saldskābu garšu, šķirne imūna pret kraupi); ‘Dace’ (rudens-agra ziemas šķirne ar lieliem un garšīgiem augļiem, ātr­ražīga, imūna pret kraupi, ražo ik gadu, nav nepieciešama normēšana, var slimot ar miltrasu).

No kolonnveida ābeļu šķirnēm: ‘Baiba’ (ziemcietīga, vēla vasaras šķirne, augļi ir vidēji lieli, zaļgani ar sarkanām svītrām, saldskābi, maz slimo ar kraupi); ‘Uldis’ (šķirnei laba izturība pret kraupi un miltrasu, augļi ienākas ļoti agri – jūlija otrajā pusē, tie ir lieli, svītraini, ļoti gardi); ‘Zane’ (āboli vidēji lieli vai lieli, rozā, saldi, ienākas septembra sākumā, glabājami līdz oktobrim vai novembrim. Šķirne ir ziemcietīga, vidēji izturīga pret kraupi, vēlams smidzināt ar fungicīdiem).

Parasto ābeļu šķirņu stādi maksās 4 latus (šķirnes pārsvarā potētas uz puspundura, dažas – uz pundura potcelmiem). Kolonnābeļu stādu cena – 7 lati.

Šajā pavasarī dārzkopji varēs iegādāties arī Latvijas Valsts augļkopības institūta speciālistu izveidotās jaunās saldo ķiršu šķirnes ‘Paula’ stādus. Koki vidēji lieli un neslimo, piemēroti audzēšanai arī nelielos dārzos. Pirmo ražu var gaidīt pavisam jauniem kociņiem. Šķirne ir ļoti ražīga. Augļi lieli, dzelteni, saldi, nogatavojas agri – jūnija beigās vai jūlija sākumā. Trūkumi: gaišās krāsas dēļ augļi nav piemēroti tirgum, lietainā laikā plaisā. Dobeles apkārtnē šīs šķirnes kokiem ir laba ziemcietība, bet vēl trūkst novērojumu par ziemcietību Latvijas vidusdaļā.

Skābo ķiršu selekcija institūtā pašlaik nenotiek, tādēļ nav jaunu, Dobelē izveidotu šķirņu. Laba ziemcietība un augļu kvalitāte ir Krievijā izveidotajai šķirnei ‘Haritonovskaja’, kas aug LVAI kolekcijā.

Jaunolainē varētu būt problēmas ar ķiršu audzēšanu augstā gruntsūdens līmeņa un zemas audzēšanas vietas dēļ. Stādot ķiršus, jāizvēlas tiem piemērota vieta – līdzena vai paaugstināta, kur gruntsūdens dziļums ir 1,5 – 2 metri.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+