×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
7. janvāris, 2017
Drukāt

Dobeles traģēdija liek runāt par romu diskrimināciju (36)

Ēka Dobelē, kurā atklāts traģiskais gadījums, kad dzīvoklī atrasti miruši vecāki un viņu meita. Foto - LETAĒka Dobelē, kurā atklāts traģiskais gadījums, kad dzīvoklī atrasti miruši vecāki un viņu meita. Foto - LETA

Dobeles traģēdija liek runāt par romu diskrimināciju, sestdienas vakarā vēstīja TV3 Ziņas, norādot uz traģēdiju skārušās ģimenes nacionālo piederību.

Tautība varbūt nespēlētu lielu lomu, ja ne rūgtā realitāte, ka salīdzinoši nelielā čigānu kopiena Latvijā ir ārkārtīgi slikti integrēta un joprojām saskaras ar diskrimināciju. Īpaši – darba tirgū, kas ģimenes iespiež nabadzības zonā, vēstīja televīzija. Daudzi dzīvojot sociālā izolētībā.

Pirms trim dienām savās mājās Dobelē atrada mirušu grūtnieci ar vīru un viņu 9 mēnešus veco zīdaini. Vecākie bērni, novārguši no neēšanas, bet dzīvi, nodoti mediķu rokās.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. bezpajumtnieki vēl sliktāk tiek integrāti sabiedrībā. viņus par smirdēšanu par izsēdina no sabiedriskā transporta. un cilvēki uz ielas viņie iet ar līkumu. soc mājas jau arī nepalīdz integrēties. kas tiek darīts šajā jomā?

 2. Vismaz Madonas pusē viņi ir iemanījušies aptīrīt pat bankas. Vajag apskatīties,kur laukos dzīvo kāds vecāks cilvēks.Vajag barā ierasties,ieklapēt vai piedraudēt,ka nositīs. Ja gribēs dzīvot,PIN kodu pateiks.

 3. Sociālā diskriminācija? KAS PAR MULDĒŠANU, PARĀDIET VIENU ČIGĀNU KURŠ STRĀDĀS FIZISKU DARBU. ja arī kāds atradīsies tad uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt varēs. nevienu ar varēm integrēt nevar.un kamēr dzemdēt varēs strādāt arī nestrādās.valsts neslikti maksā. {vismaz 99 %no man zināmajiem}

 4. Tolaik vēl bija specskolas. Un vismaz tie, kuriem bija atpalicības, nemācījās parastās klasēs. Arī “īpašo” jeb atpalikušo mātes vēl nebija tik agresīvas un nelika izlikties, ka bērnam, kuram ir atpalicība, nekā nav. Tagad, kad modē integrācija, ir vēl trakāk. Ja tev klasē ir 28 bērni un starp tiem “integrējamie” ar atpalicībām, kā tu tur vēl integrēsi to čigānbērnu? Tu tur ķepurojies, lai minimumu kaut kā visiem iemācītu. Lai arī tu saproti, ka tam čigānbērnam vajag vairāk laika, ar viņu vajag aprunāties, viņu vajag vairāk kā pārējos motivēt izglītības iegūšanai, tu reāli to nevari izdarīt. labi ja tu noturies nesabrēkusi uz viņu par kārtējo sīko palaidnību.

 5. Savulaik, kad strādāju skolā, klasē vienmēr bija arī pa kādam čigānbērnam. Visi viņi bija gudri un apķērīgi, ļoti jauki un sirsnīgi bērni, bet diemžēl ļooooti slinki. Tādā izglītības sistēmā, kur klases ir lielas, jādzen viela uz priekšu, jo viela ir tāda, ka noteiktajā stundu skaitā to iemācīt ir gandrīz nereāli, kur izglītība balstās uz mājasdarbiem, kas, godīgi sakot, nozīmē, ka vecāki mājās ar bērniem strādā, romu bērniem, ar kuriem mājās nestrādā, viņiem vienkārši nav izredzes.
  Atceros bija bērni no turīgas romu ģimenes. Vienmēr tīri, smuki ģērbti, vecāki neskopojās ar atbalstu skolai (tolaik bija fondu naudas, grāmatas bija visas jāpērk; viņi vienmēr samaksāja par saviem un palīdzēja nodrošināt ar grāmatām bērnus no nabadzīgām ģimenēm). Bet bērnu mamma bija analfabēte. Skaista sieviete, turīga, sirsnīga, vienlīdz labi runāja gan latviski, gan krieviski, bet viņa nemācēja lasīt. Tas bija 90.to beigās. Skolā viņa laikam dažus gadus bija gājusi, bet neko nebija iemācījusies. Kā lai viņa palīdz ar mājasdarbiem saviem bērniem? Vai vispār kā no viņas var prasīt, lai viņa izprot izglītības nozīmi?
  Jāmainās izglītības sistēmai. Katram nevar pielikt klāt ne policistu, ne bāriņtiesu, bet bērniem skola var parādīt citu dzīves ceļu un ielikt viņiem tiekšanos uz labāku dzīvo. Mūsdienās Latvijā skolas to neieliek. Drīzāk iedzen dziļāk zemē tos, kam jau tā sliktākas starta pozīcijas dzīvē.

 6. Kā tad.diskriminētie nabadziņi.Kurš no viņiem jebkas ir gribējis mācīties,vai strādāt.Pabalstus,dzīvokļus prasīt,bērnu baru taisīt,vot tur viņi ir riktīgi pirmrindnieki.Sociālajos strīpām sēž rindā ar savām prasībām.

  • Sventai.
   Kāpēc jārunā visu vārdā un par visiem vienādi. Ir čakli un pozitīvi latvieši un arī čigāni, un cittautieši. Vismaz pie mums ir daudz labu piemēru. Un ir arī slinki, nevīžīgi un nekam nederīgi latvieši, čigāni un citu tautību pārstāvji. Ne jau nacionalitātē vaina, bet katrā indivīdā personīgi – neskatoties uz izcelsmi.

 7. Nu nevajag tos ciganus te lv!

 8. Nu nevajag tos ciganus musu valsti,lai brauc prom uz muhamedu valsti! Vini ir zagli,tz un jaskatas ka tik neapzog baltos cilvekus! Latvija ir jadzivo latviesiem un nekadus te ciganus!

 9. Jūrmalā, Raiņa ielā 62, Jūrmalā, Nometņu ielā 2A dzīvo romu tautības vai čīgāņu tautības cilvēki. Vai kāds var atbraukt un paskatīties, kādos apstākļos dzīvo šie cilvēki ar bērniem?
  Bēdīgi, ka jau no bērnības romu tautas cilvēki tiek pakļauti nežēligai diskriminācijai. Kauns, ka valdības neko nedara.

  • Ziniet es arī jaunībā,tas ir 20 g.v.ar vīru strādājām un stāvējām dzīvokļa rindā 18 gadus,tai pašā laikā ,,šie nabadziņi”spekulēja ar džinsiem,kurus cilvēki pirka,bet tur izrādījās butaforija,tāpat arī jaciņas.Kad es mācījos skolā,tas 60 gados,katru rudeni sāka mācīties čigānbērni,bet pagāja 2-3 nedēļas un mēs viņus nekad neredzējām,viņus no klases neviens ārā nedzina,viņi vienkārši paši negribēja mācīties.Viņi labāk spekulēja un zīlēja.Te integrācija un viss pārējais ir bezspēcīgs.

 10. diskriminē mani, solidāri nepalīdz maksāt nodokļus

 11. Diskriminacija? Kops no bernibas atceros cigani talak mums skola par 4-5 klasi nemacijas.Toreiz kad nobastoju macibas majas pie manis atnaca no skolas parbaude-kapec neesmu skola.Tada bija sistema,un toreiz ar bija diskriminacijs? Mums pirms objekta nodosanas atnaca uzkopeju brigade kura bija viena ciganiete un tai kakta kura ta loti ilgi stradaja -velak konstatejam kad pazudusi durvju bronzas rokturi.Nu nevar ta tauta stradat viniem tas ir pazemojosi. Kada tur diskriminacija-apsurda vavulosana!

 12. Socialais dienaests strada zem katras kritikas,ja iet pie SOC darbiniekiem un prasa par papalstiem tad doma kad uguns pielaists pie pakulam,ko jus gribiet dzivot uz musu nodokliem ejiet stradat neko nedabusiet,bet kad SOC dienesta darbinieki macijas par citu cilveku nodokliem tad tam ta jabut.

 13. padomju režīma gados, kad par nestrādāšanu varēja iebāzt ķurķī mans tēvs strādāja kurinātavā un čigāni (oficiāli noformējoties darbā) viņam maksāja tikai par to lai pašiem nebūtu jāstrādā, nevar mainīt gadsimtiem nodibināto kārtību

 14. integrācija kā arods Atbildēt

  “Rīgas reģionā uzdarbojas aptuveni 80 kabatzagļi”. Varat trīsreiz minēt, kas ir tai rakstā minētās daudzbērnu mātes …

 15. Kaut vienreiz beigtos tās demagoģiskās runas par integrāciju. Integrācija par 99% ir atkarīga no pašiem integrējamajiem. It sevišķi tas sakāms par tautu, kas jau neskaitāmās paaudzēs šeit dzīvo. Un visvairāk diskriminētā tauta Latvijā šodien ir latvieši. Tieši latviešu vairākums ir iedzīts nabadzībā un beztiesībā. Par visu pārējo cilvēktiesībām rūpējas valsts. Cik reizes Saeimā nav cilāts nepilsoņu tiesību jautājums. Toties par latviešu tiesībām neviens šeit nerunā. Tieši otrādi, ja kāds latvietis kaut ko mēģina teikt par tiesībām būt saimniekam savā zemē, viņš tiek apsaukāts par fašistu, ekstrēmistu, radikāli, norāts, nokaunināts un apklusināts. Toties visās valdošās kliķes sastrādātajās nejēdzībās gan tiek vainota latviešu tauta, kura “nejēdz pārvaldīt savu valsti”, ir “stulba”, “slinka”, “zaglīga”, “korumpēta”u.t.t

 16. Jā un čigāniem Kuldīgā slēdza pat to pašu vienu 1. klasīti, kur sākt skolas gaitas savā valodā, kur pretī lielai krievu kopienai apmaksā vēl vidusskolu. Un nedrīkst saukties par čigāniem, vārdā, kurā ko kopš neatminamiem laikiem viņi viņi sevi apzinās.

 17. Ja nevēlas meklēt narkotiku točkas jau vainīga tautība? Tad jau drīz mākoņi, saules aptumsums , bet ne pašu darbība – pareizāk bezdarbība : ģimene jau bija zem tiesas lēmuma – kur tad uzraudzība? Vaino kaimiņus, ka neizsauca policiju, bet ir taču tiesas lēmums un sociālie mūžigā ”atvaļinājumā” , bet policija reizēm ”aizņemta” ar neko…Iknedēļas negaidītas vizītes atrisinātu daudzas problēmas, bet vēlēšanās strādāt?
  Tad kad žurnālisti paņems pēdējā gada ( nu jau pagājušā ) policijas izsaukumus pie nelabvēlīgām ģimenēm un tad sociālo dienestu reakciju – taps skaidrs – ka tas kantoris nestrādā.
  Izsaukums policijai – sliktā fakta konstatācija – soc. dienestu reakcija pat līdz ar bērnu izņemšanu no ģimenes . Kur analīze?
  Mēs gari runājam par bērnu tiesībām – bet kur bērna tiesības uz normālu dzīvi un nevis narkomānu, dzēraju mitekļos.

  • Непилсонис Atbildēt

   Полностью согласен! Более того, цыгане (рома) официально, по закону, считаются в Латвии нацменьшинством. Кому-то известна хотя бы одна школа, где бы изучали цыганский язык и национально-культурное наследие цыган? Что касается этой несчастной семьи, почему никто не рассматривает версию, что по отношению к ним было совершено насильственное преступление? Попросту говоря, что их убили… 🙁

 18. nu, nevajag atkal vidējo t°slimnīcā!!!!! Katrā nācijā, tautā ir dekasētais slānis citā mazāk, citā vairāk. Un nevajag uz tā rēķina dzīt demagoģiju un mēģināt manipulēt…

 19. Naftalīna smaka

 20. Tad tāpēc vairāk kā nedēļu te ap tautību grozījās
  kā suns ap karstu putru !
  Mēģināja cirpt integrācijas bonusus 🙂

 21. Autoostas tunelī Rīgā, katru dienu slaitās čigānietes, izčamdot garāmgājēju, it sevišķi ārzemnieku somas un kabatas…”bizness”sokas, ja jau gadiem tantes un okuļi tur ganās…

 22. Lai beidz zagt, ”zīlēt” un sāk strādāt, tad arī integrēsies sabiedrībā!

  • Ja viņi integrēsies sabiedrībā, tad vairs nebūs īsti čigāni. Ja viņi to nav darījuši gadu desmitiem, tad arī tagad tur nekas liels nebūs.

 23. Kas viņus diskriminē? Viņi tikai uz pabalstiem vien sēž.

 24. Kuru liek runāt? Vai tos,kuri barojas radot iedomātas problēmas? Kā Amerikā nēģeru tiesību aizstāvji? Vai beidzot nevajadzētu šīm kopienām paskatīties pašām uz sevi un pašām kaut ko labot sevī? Kuri neiet uz skolu? Kuri tirgo narkotikas? Kuri sēž cietumos proporcionāli skaitam visvairāk? Kāpēc Latvijas cietumu valoda ir krievu? Varbūt krieviem arī vajag uz sevi paskatīties no malas?

 25. Integret ciganus?PSRS laikos sis ekspriments ,pielietojot visas metodes ,bija lemts neveiksmei.

 26. Diemžēl viņi nav integrējami , it īpaši darbam.Varat man ticēt , saskarsmes pieredze 43 gadi!

  • Nezinu,man ir gadījies strādāt kopā ar normāliem foršiem čigāniem,bet tie bija integrēti latviešu sabiedrībā. Bet jāpiekrīt – problēmas ir ar tiem ,kuri vārās savā kopienā. Tur nu būtu pašai kopienai jācenšās laboties,ja to negribēs paši,tad demokrātiskā valstī šo problēmu atrisināt nevar.

  • Traki gan Jums ir gājis! Es arī esmu saskārusies ar čigānu tautības cilvēkiem,kuri atstrādāja pabalstus, tikai man ir citādāka pieredze. Manējie strādāja normāli. Mūsu pilsētiņā daudzi čigāni strādā un labi strādā. Arī nezog! Vēlreiz saku, ne jau nacionalitātē ir problēma. Varbūt problēma ir mūsu attieksmē pret viņiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+