Ekonomika
Bizness

Dobeles un Tukuma vēja parki saņēmuši pozitīvu vides atzinumu. Vai izdosies vienoties ar zemju īpašniekiem?0

Foto: LETA/Edijs Pālens

Šī gada 11. jūlijā Vides pārraudzības valsts birojs SIA “Eolus” ir izdevis atzinumu par vēja elektrostaciju parku “Dobele” un “Pienava” būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, kurā atļauj izbūvēt 35 no sākotnēji plānotās 51 vēja turbīnas.

Paredzams, ka Tukuma novadā varētu tikt izbūvētas 22 vēja turbīnas, bet Dobeles novadā – 13.

Divas no atļautajām vēja turbīnām iespējams izbūvēt tad, ja “Eolus” izdosies vienoties ar pieguļošo zemju īpašniekiem un pārvietot tās ārpus nacionālas nozīmes lauksaimniecības teritorijām.

“Eolus” valdes loceklis Gatis Galviņš norāda, ka atļauto vēja turbīnu skaits ir pilnībā pietiekams, lai šis projekts būtu ekonomiski pamatots, tāpēc uzņēmums ies uz priekšu ar tā turpmāku izstrādi.

“Ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums ir ļoti svarīgs solis projekta attīstības procesā un mēs esam ļoti priecīgi par to, cik detalizēti Vides pārraudzības valsts birojs ir analizējis iecerētā parka darbību un ietekmi uz apkārtējo vidi. Mēs šīs prasības noteikti pilnībā ņemsim vērā un esam pārliecināti, ka mūsu projekts veidos labo praksi vēja parku izveidei Latvijā nākotnē,” atzīmē G. Galviņš.

Vides pārraudzības valsts birojs ir izvirzījis stingras prasības gan parka būvniecības, gan arī ekspluatācijas laikā. Piemēram, 12 vēja turbīnas būs jāaprīko ar speciāliem risinājumiem apledošanas mazināšanai, bet daļā vēja parka būs jāievēro speciāls darbības režīms, kas mazinās sikspārņu bojāejas risku.

Tāpat tiks veikts sikspārņu un putnu monitorings. Tāpat arī daļai vēja turbīnu jāizstrādā speciāls darbības grafiks, lai apkārt dzīvojošos cilvēkus neapgrūtinātu kustīgās ēnas jeb mirgošanas efekts. Līdztekus būs jāveic arī trokšņu līmeņu mērījumi, lai tie nepārsniegtu noteiktos robežlielumus, klāsta G. Galviņš.

“Vides pārraudzības valsts biroja pieeja pierāda, ka ar stingrām prasībām ir savietojamas vides aizstāvju un iedzīvotāju intereses un nepieciešamība ražot atjaunojamu, tīru enerģiju”, uzsver G. Galviņš.

Vides pārraudzības valsts birojs neatļauj būvēt virkni no iecerētajām vēja turbīnām dažādu iemeslu dēļ – gan dēļ pārāk tuvu iecerētajām turbīnām esošām dzīvojamām mājām, gan, lai samazinātu ietekmi uz putniem un sikspārņiem, gan arī atsevišķu citu normatīvu prasību dēļ.

Nākamais solis vēja parka būvniecības uzsākšanai ir pašvaldības saskaņojums, bet pēc būvniecības pabeigšanas parku uzraudzīs Valsts vides dienests, Birojs, Dabas aizsardzības pārvalde, Veselības inspekcija, kā arī pašvaldības.

Saistītie raksti

“Eolus” ir Zviedrijā bāzētā “Eolus Vind AB” meitas uzņēmums. “Eolus Vind AB” ir viens no lielākajiem vēja enerģijas attīstības uzņēmumiem Ziemeļvalstīs.

Uzņēmums ir dibināts 1990. gadā un līdz šim ir uzbūvējis vairāk kā 540 no kopumā aptuveni 3600 Zviedrijā uzstādītajām vēja enerģijas turbīnām. “Eolus Vind AB” ir kotēts “Nasdaq” Stockholm fondu biržā un uzņēmumam ir aptuveni 11 500 akcionāri.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Skaidu plākšņu ražotājs “Kronospan Rīga” plāno paplašināties
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Rimšēvičs: Latvijas ekonomikā valda nenoteiktība
5 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Rimi” var skenēt preces iepirkšanās laikā. Kā tas darbojas?
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Jaunākais skolu reitings: labākās skolas pēc sasniegumiem olimpiādēs
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Čakša pamet ZZS un iestājas “Vienotībā”
6 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Diezgan strauji siltums “tiks nogriezts”. Toma Briča prognoze par laikapstākļiem
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Apkures tarifa dēļ atbrīvo “Daugavpils siltumtīklu” vadītāju
1 stunda
LE
LETA
Sports
Mūžībā devies izcilais bobsleja kamanu konstruktors Miezis
39 minūtes