×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2015
Drukāt

“Dobeles zemessargiem” jubileja un jauns albums

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ansamblis “Dobeles zemessargi” 22. oktobrī klubā “Četri balti krekli” atzīmēs ansambļa 20 gadu pastāvēšanas jubileju un albuma “Esmu latvietis” izdošanu. “Mēs svinam tikai apaļās jubilejas, neatzīmējam 13 vai 19 gadus, mēs sevi neizniekojam ar parastiem baļļukiem! Kad “Tērvetei” būs 30, tad, protams, atkal svinēsim. Sanāks reizē ar Latvijas simtgadi,” smaidot teic Artūrs Reiniks un piebilst, ka šajā reizē būs arī grupas “Tērvete” albuma “Nopērciet vēju” prezentācija.

Jubilejas ir tas laiks, kad var atskatīties, lai atcerētos, kā viss sākās, kas pa šo laiku mainījies un, protams, lai kaltu nākotnes plānus. “Viss sākās 1995. gadā, kad man piezvanīja Gunārs Austriņš, kas tolaik bija arī Dobeles kultūras nama jauktā kora “Viesturzeme” prezidents, un pastāstīja, ka ir doma uz mūsu zemessardzes 51. kājnieku bataljona jubileju ekspromtā saorganizēt dziedošus zemessargus un nodziedāt pāris dziesmas – vai es būtu ar mieru sagatavot dziedošos vīrus? Pazinu Jāni Dzintaru Austriņu (G. Austriņa brāli), Viktoru Žirbu, Kārli Vildbergu, kas arī bija koristi, zināju Mintautu Bokumu, kam bija tik spēcīga balss, ka parasti viņam uzticēja brīvā dabā mācībās dot komandas, jo mikrofons Mintautam nebija vajadzīgs. Zināju savējos zemessargus tērvetniekus, kas bija ar labām balsīm, un sapratu, ka kaut kas varētu sanākt, tāpēc piekritu. Par savu dzimšanas dienu uzskatām pirmo nopietno uzstāšanos Aucē 1995. gada 11. novembrī – Lāčplēša dienā,” atceras Artūrs.

Artūrs ir mūziķis, kurš, ja kaut ko iesāk, tad nepamet pusdarītu. Arī “Dobeles zemessargiem” viss nebeidzās ar vienu uzstāšanos. “Nodziedājām labi, un radās doma, ka varētu vēl kādas dziesmas iestudēt – ja nu noder? Un noderēja ar! Mūs sāka aicināt uzstāties represēto pasākumos, Latvijas vēsturei svarīgos datumos, skolās, pat bērnudārzos esam dziedājuši militāri patriotiskās audzināšanas ietvaros. Protams, tas viss nenotika uzreiz. Pamazām nācām pie slēdziena, ka laikam jāturpina kopā dziedāšana,” smaidot teic Artūrs.

Albums “Esmu latvietis” ir ansambļa piektais albums, kurā dzirdamas 14 dziesmas. Šajā reizē būs dzirdama virkne kopdarbu ar dažādiem viesmāksliniekiem. “Ik pa laikam kāds dziedātājs parādījās, tad dažādu iemeslu pēc bija jāpamet dziedāšana, bija brīdis, kad ansamblī dziedāja desmit vīri. Sastāvs nostabilizējās 90. gadu beigās, kad bijām deviņi dziedātāji, no kuriem četri vīri bija dzīvā vēsture – brāļi Gunārs un Jānis Dzintars Austriņi bija savulaik pretošanās kustības dalībnieki, pabija desmit gadus Sibīrijas nometnēs, Kārlis Vildbergs un Viktors Žirba bija 2. pasaules kara dalībnieki. No jaunajiem – tagad jau NBS majors Ivars Levandovskis PSRS laikos piedalījās kaujās Afganistānā, mēs pārējie guvām rūdījumu barikāžu laikā un “karstajos” 90. gados, kad zemessargiem bija jābūt gan vietējiem kārtības sargātājiem, gan jāveic policijas funkcijas, jāstāv uz robežas,” par sastāva maiņām stāsta Artūrs un piebilst: “Mintauts Bokums, mūsu ansambļa neformālais prezidents, un Gunārs Austriņš jau ir aizsaulē, veselības stāvokļa dēļ ansambli atstāja Kārlis Vildbergs, tomēr viņu balsis skan pirmajos divos albumos! Kad palikām seši, nolēmām, ka jaunus dalībniekus klāt neņemsim, jo bijām kļuvuši kā ģimene, kurā iedzīvoties cilvēkam no malas būtu ļoti grūti. Tomēr pirms astoņiem gadiem par ansambļa dalībnieku kļuva grupas “Tērvete” solists Oskars Andrušāns. Mums diezgan bieži nācās abiem kolektīviem kopā uzstāties, un nolēmām, ka Oskaram jādzied arī zemessargos. Laikam ejot, mūsu dziedošajiem senioriem arvien grūtāk nācās izturēt garos pārbraucienus un ilgu stāvēšanu koncertos, tāpēc sākām domāt, ka nelielu papildinājumu ansamblim vajadzētu. Un, lūk, pirms nepilniem diviem gadiem vēlmi dziedāt izteica ansambļa dalībnieka Agņa Leilanda brālis Ingus Leilands, profesionāls mūziķis un diriģents no Jelgavas. Tas mums bija liels ieguvums!” Nu jau apmēram divus gadus ansamblī dzied seržants Artūrs Reiniks, majors Ivars Levandovskis, kaprālis Guntars Leiers, kaprālis Agnis Leilands, zemessargs Ingus Leilands un vecākais zemessargs Oskars Andrušāns.

Pasākuma oficiālo daļu, kurā piedalīsies arī dažādi viesmākslinieki kopā ar jubilāriem, vadīs Guntis Skrastiņš. Šajā reizē klausītājiem vērtēšanai tiks nodots arī grupas “Tērvete” jaunākais albums “Nopērciet vēju”. Šis ir astotais “Tērvetes” albums. Diskā ir 12 dziesmas, no kurām gandrīz puse ir no grupas pirmās kasetes, kas iznāca 1998. gadā. “Dziesmas jaunās versijās, kas būs īpaši interesantas grupas faniem. Vēl albumā skanēs apvienība “Tērvete – Rīga”, kā arī viena dziesma kopā ar Daci Reiniku,” teic Artūrs. Ballē uzstāsies “Tērvete” ar draugiem.

Runājot par nākotnes plāniem Artūrs smaidot stāsta: “Speciālu koncerttūri neesam pagaidām plānojuši, bet koncerti kā tādi, protams, būs. Pirmā nozīmīgā un atbildīgā uzstāšanās pēc jubilejas būs 11. novembrī, mūsu dzimšanas dienā, Rīgā, Brāļu kapu simtgades pasākumā, ko rādīs arī LTV1 tiešraidē.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+