×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. septembris, 2016
Drukāt

Zinātnieku naktī – eksperimenti, ekskursijas un šovi

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

“Ir jāmāk gudro zinātni pasniegt nedaudz vienkāršāk, lai vairāk cilvēku saprastu, ar ko zinātnieki nodarbojas,” teic Latvijas Universitātes (LU) Atomfizikas un spektroskopijas institūta direktore Inga Šīrante.

Viņas vadītais institūts ir tikai viena no daudzajām zinātniskajām institūcijām, kas piedalās Eiropas mēroga zinātnes popularizēšanas pasākumā – Zinātnieku naktī. Tā norisinās jau šovakar.

Institūts atrodas Vecrīgā, Šķūņu ielā, tāpēc Zinātnieku naktī aizvien ir plaši apmeklēts – atnāk pat pus­tūkstotis interesentu. Nāk vecāki ar bērniem, skolēni ar skolotājiem, jaunieši, tostarp citu augstskolu studenti un citi. Pat ārvalstu tūristi te nejauši ieklīst. “Piedalīšanās Zinātnieku naktī ļauj institūtam sevi popularizēt, vairot atpazīstamību. Jauniešiem tad ir iespēja redzēt, ko dara pētnieki, un saprast, cik interesants var būt darbs zinātnē. Pazīstu jauniešus, kas pēc viesošanās institūtā izvēlas studēt fiziku,” stāsta institūta direktore.

 

Kāds būšu vecumā?

Šovakar institūta apmeklētāji būs gaidīti visos piecos ēkas stāvos, bet lejā būs infocentrs, kurā varēs sīkāk uzzināt, kas tad institūtā ieraugāms. Ēkas pirmajā stāvā būs izvietots plašs zinātnisko iekārtu klāsts. Pie katras no tām būs kāds zinātnieks, kas varēs arī pastāstīt, kā iekārtas izmantojamas. Ceturtajā stāvā varēs noklausīties īsas 15 minūšu lekcijas par zinātni un zinātniekiem. Dažādus eksperimentus vērot un veikt varēs pat kāpņu laukumiņos!

Lielākā daļa eksperimentu būs saistīti ar gaismu un optiku. Piemēram, izmantojot īpašas gaismas, katrs varēs gan pats uz sevi paskatīties citā gaismā, gan redzēt, kā īpašā apgaismojumā pulsē seja, gan kā mazais kļūst liels. Dienu pirms Zinātnieku nakts, kad “Latvijas Avīze” viesojās institūtā, pētniece Inga Saknīte rādīja, kā izskatās cilvēka seja nevis ierastajā gaismā, bet tuvajā infrasarkanā spektra diapazonā. Šādā gaismā cilvēks ir melnbalts, turklāt seja, kuras ādā ir gana daudz ūdens, izskatās tumša, bet mati, kas ir samērā sausi, izskatās ļoti gaiši. “Te var redzēt, kāds cilvēks izskatītos ar sirmiem vai blondiem matiem,” smej I. Saknīte. ikdienā pētījumus ar dažādu veidu gaismām veic ne jau izklaidei. Piemēram, tiek meklēti veidi, kā ar gaismas palīdzību ātrāk un bez ķirurģiskas iejaukšanās atklāt ādas audzējus, piebilst I. Šīrante.

Institūta apmeklētāji varēs apskatīt arī Nikolas Teslas izgudrojumu – plazmas bumbu. Atkarībā no tā, kāda gāze iepildīta, bumbā mainās stari, kas zvīļo caurspīdīgās lodes iekšienē. Taču lielākais pārsteigums mūs sagaida, kad institūta direktore uzliek roku uz lodes un iedegas spuldzīte, kas viņai rokās. Spuldzīte gan deg tikai tad, kad tai pieskaras arī pētniece Natalja Zorina. “Mēs veidojam elektrisko ķēdi,” pētniece paskaidro, bet, kā tieši tā veidojas, nesaka. Lai paliek intriga, ko atklās tikai Zinātnieku nakts apmeklētājiem!

 

Vakars noslēgsies ar salūtu

Zinātnē ieinteresētos gaidīs arī citi LU institūti un fakultātes. Plaša pasākumu programma paredzēta jaunajā LU Dabaszinātņu centrā, kur būs gan lekcijas, gan arī dažādu eksponātu demonstrējumi. LU pārstāvji rādīs gan senus eksperimentus, kam bijusi liela loma zinātnes attīstībā, gan mūsdienīgus izmēģinājumus ar moderno tehnoloģiju palīdzību. Zinātnieku pavadībā centra apkaimē varēs vērot dzīvniekus, bet centra laboratorijās varēs apskatīt parazītus. Savukārt pie LU centrālās ēkas Raiņa bulvārī skaidrā laikā varēs ar tele­skopu vērot debesis.

LU Botāniskajā dārzā Zinātnieku naktī ieeja būs bez maksas. Būs dažādas ekskursijas, improvizētas laboratorijas un radošā darbnīca. Zinātnieku naktī piedalās arī Latvijas Botāniskais dārzs Salaspilī, kas piedāvās ne tikai lekcijas par dažādiem augiem, bet arī ķīmisko eksperimentu un gaismas un mūzikas šovus.

Savukārt Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pasākumu apmeklētājus aicina viesoties Ķīpsalas universitātes pilsētiņā, kur varēs izmēģināt veiklību, šķērsojot “spiegu lāzertuneli”, kā arī iemācīties sūtīt šifrētas ziņas. Foto stūrītī varēs nofotografēties ar spilgtākajām ķīmiskajām vielām un robotu ringā – vērot sumo robotu cīņas. Bērni varēs iemēģināt roku tekstila krāsošanā, bet pieaugušie –klausīties lekcijas par konservantiem un pārtikas krāsvielām. Pulksten 22.15 gaidāms grandiozs “ķīmisko eksperimentu” salūts.

Rīgas Stradiņa universitātē pasākuma apmeklētāji varēs vairāk uzzināt par cilvēka organismu un pat saplombēt kādu zobu.

Zinātnē ieinteresētajiem vērts doties arī uz Teiku, kur koncentrējušies pazīstamākie Latvijas institūti ar Organiskās sintēzes institūtu priekšgalā. Organiskās sintēzes institūtā būs ekskursijas, kā arī lekcijas par jaunu zāļu tapšanu, bet Elektronikas un datorzinību institūtā varēs iesēsties pašbraucošā automobilī.

Zinātnieku nakts pasākumi notiks ne tikai Rīgā, bet arī Jelgavā, Salaspilī, Rēzeknē, Daugavpilī, Valmierā, Liepājā, Ventspilī, Papē un Cēsīs. Savukārt visā Eiropā šādi pasākumi notiek pat vairāk nekā 250 Eiropas pilsētās. Eiropas Komisija rosinājusi zinātniekus ielaist savās darba telpās apmeklētājus, lai atraktīvā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus un ļautu ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos. Tāpēc Zinātnieku naktī parasti apmeklētājiem ir atvērtas tās institūtu, augstskolu un muzeju telpas, kas parasti zinātnei nepiederošām personām ir nepieejamas.

 

 

Uzziņa

Lielākā daļa Zinātnieku nakts pasākumu sāksies pulksten 18 un ilgs līdz pulksten 23.

Diemžēl apkopota informācija par visiem Latvijā notiekošajiem Zinātnieku nakts pasākumiem nevienā tīmekļa vietnē nav pieejami, taču katrs institūts vai augstskola par savu piedāvājumu sniedz informāciju savā tīmekļa vietnē.

Piemēram,

http://www.lu.lv/fileadmin/user_upload/lu_portal/zinas/2016/Zinas_rudens/1Zinatnieku_nakts_2016_Latvijas_Universitate_akt.28.09.2016..pdf

http://www.rtu.lv/content/view/13370/1659/lang,lv/

http://www.nbd.gov.lv/lv/jaunumi/zinatnieku-nakts-2016-salaspils

http://www.lspa.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=3101:latvijas-sporta-pedagoijas-akadmij-pirmo-reizi-notiks-zintnieku-nakts-&catid=116:petnieciba&Itemid=165

http://www.rsu.lv/studentiem/10397-zinatnieku-nakti-nac-uz-rigas-stradina-universitati

http://info.edi.lv/zn2016

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+