×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. aprīlis, 2016
Drukāt

“DOGO” aizstāvji ar viltu mēģina pārliecināt par problēmas niecīgumu, jeb pētījums, kas nav pētījums (21)

Foto-Timurs SubhankulovsFoto-Timurs Subhankulovs
Fakti

Latvijā jau aprīlī uz pārbaudēm pieteikti 14 suņi. Sešiem rentgenoloģiski apstiprināta barības vada dilatācija. Trīs suņu jau šomēnes ir miruši. Savukārt, 7.aprīlī sociālajā vietnē Facebook ir parādījies Lietuvas veterinārārstu ziņojums par suņa saslimšanu ar barības vada dilatāciju. Dzīvnieks arī barots ar Latvijā ražoto "Dogo”. Arī Igaunijā februārī ir reģistrēti ar šo kaiti sirgstošie suņi. Tas pats saistošais faktors…

6.aprīļa Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē tika uzklausīti dažādu organizāciju, kā arī veterinārārstu viedokļi un argumenti suņiem letālās barības vada paplašināšanās, jeb dilatācijas cēloņu pētījuma lietā. Kā zināms, Latvijā kopš 2014.gada ir novērojams šīs slimības milzīgs uzliesmojums. Saslimušos suņus vienojošais riska faktors ir Latvijā ražota sausā barība “Dogo”.

Diagnoze ir apstiprinātā jau ap 200 saslimušiem un mirušiem suņiem. Cēloņu pētījums, kas sastāvēja no divām daļām, ir apturēts no brīža, kad pētnieki Zemkopības ministrijai darīja zināmu, ka 94% slimo suņu ēduši viena zīmola barību. Naudas ministrijai turpmākajām analīzēm it kā nav.

Tikmēr masu medijos turpinās spekulācijas par tēmu. Atsevišķi spēki mēģina pierādīt, ka barības vada dilatācijai nav sakara ar barību, ka tā nav nekas īpašs, ka par slimību runājot kā uzliesmojumu, pētnieki uzpūš no mušas ziloni. Par piemēru var minēt Zemkopības ministrijas
Pieprasījumu komisijas sēdē piedāvāto materiālu, kas veltīts gremošanas trakta slimībām, megaesophagus tai skaitā. Sēdē un iepriekš arī medijos un sociālajos tīklos paziņots, ka ar “Tukuma Straumi” pa tiešo nesaistītas nevalstiskās organizācijas vadītājs sazinājies ar dažādu valstu pētniekiem un 33 valstu zinātnieki ir norādījuši, ka slimība nav saistīta ar barību.

Uzsvars ir uz “ir sazinājies”. Kas pilnvarojis ārpus pētījuma esošu nezinātnieku, ne veterināru meklēt zinātniekus pasaulē? “Dogo” barības ražotāja “Tukuma Straumes” oficiālā pārstāve Antra Bork-Ržcicka vēstulē gluži pretēji norāda, ka šis pētījums esot publiski pieejams materiāls, kas pārtulkots latviski, neprasot nekādu saskaņošanu ar tā autoriem.

Savukārt Latvijas Veterinārārstu biedrības zinātnieki pieprasījuši un arī saņēmuši no poļu kolēģiem publikācijas oriģinālu. Taču šis materiāls nav pētījums, bet gan literatūras apkopojums par barības vada dilatāciju suņiem un kaķiem poļu žurnālā “Veterinārā Dzīve”.

Literatūras apkopojuma autoru vidū ir divi studenti. Iepriekš nosauktie 33 valstu zinātnieki ir tikai literatūras avotu uzskaitījums. Polijas kolēģi atzina situāciju Latvijā par tik satraucošu, ka pēc mūsu pētnieku uzaicinājuma būtu gatavi pat ierasties, lai nepieciešamības gadījumā, piedalītos izpētē.

19. un 20.martā Starptautiskās šķirnes suņu izstādes laikā Ķīpsalā sausās suņu barības “Dogo” ražotājs “Tukuma Straume” izplatīja dokumentu paketi ar nolūku pārliecināt suņu īpašniekus, ka Latvijas megaesophagus jeb suņu barības vada paplašināšanās situācija nav kaut kas ārkārtējs, ka slimība, kas pilnīgi oficiāli ir konstatēta 200 saslimušajiem un mirušajiem suņiem Latvijā, ir ierasta, ļoti izplatīta lieta. Visās apkārtējās valstīs tā ir, tikai statistikas neesot.

Dokumentu paketei tika pievienoti Pārtikas un veterinārā dienesta veiktie barības testi un ražotnes pārbaudes, kurās nekādi pārkāpumi netika atklāti. Tā tas ir, tikai ražotājs aizmirsts piebilst, ka pārbaudītas tikai dažas vielas no iespējamo megaesophagus cēloņu milzīgā saraksta.

Atgādināsim, ka saslimšanas uzliesmojuma pētījuma otrajā daļā, kas pagaidām ir atlikta, ir paredzēts pārbaudīt 200 000 dažādu vielu iespējamo klātbūtni barībā.

Suņu izstādē martā apmeklētājiem tika piedāvāts arī augstāk minētais un Saeimas Pieprasījumu komisijai demonstrētais poļu zinātnieku sagatavotais literatūras apkopojums par barības vada dilatāciju. Latvijas Veterinārārstu biedrības mazo dzīvnieku vadītājas vietniece Lita Konopore norāda, ka tulkojums nesakrīt ar mūsu pētnieku rokās esošo oriģinālu poļu valodā. Piemēram, poļu zinātnieki sava darba ievadā runā par gremošanas trakta saslimšanām kā bieži sastopamām slimībām un tas patiešām tā ir. Savukārt „Tukuma Straumes” piedāvātajā poļu raksta tulkojumā lasāms, ka tieši barības vada slimības ir vienas no biežāk sastopamajām slimībām suņiem un kaķiem. Un tas nu gan ir ļoti tālu no patiesības. Šādu tīšu izmaiņu tulkojumā nolūks varētu būt sabiedrības maldināšana par barības vada slimību biežumu suņiem, lai radītu iespaidu, ka barības vada dilatācija ir ikdienišķa parādība, uzsver megaesophagus cēloņu pētījuma vadītāja profesore Ilze Matīsa-Van Houtana.

Pētnieki ir ieinteresēti katra zinātnieka viedoklī un padomā par Latvijas uzliesmojuma iespējamajiem cēloņiem, tādēļ Latvijas Veterinārārstu biedrība sazinājās ar minētā megaesophagus literatūras apskata autoriem, kuri pat latviskajā tulkojumā atpazina savu materiālu. Viņi apstiprināja, ka šis materiāls, faktiski nav pētījums par megaesophagus cēloņiem, kas balstīts uz saslimušo suņu datu analīzi, bet gan tikai literatūras apkopojums par to, kas kopumā ir zināms par megaesophagus.

“Straumes” pārstāve A. Bork-Ržcicka atklāj, ka tulkojums veikts mācību un konsultāciju centra „Līderis”. Tā vadītāja Laura Puķīte vēstulē atzina, ka minētā materiāla tulkojumu “Dogo” ražotājs patiešām pasūtīja. Taču, pirms pabeigt darbu, kā arī pēc tam, kad tas nosūtīts, tulkotāji informējuši uzņēmuma “Tukuma Straume” vadību, ka obligāti nepieciešama veterinārārsta konsultācija, jo teksts ir ļoti specifisks.

Un vēl. Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta direktores Zandas Matuzāles intervijā “Latvijas Sabiedriskajiem medijiem” vairakkārt uzsver, ka slimība neesot saistīta ar barību, ka megaesophagus var rasties tikai ģenētisku traucējumu rezultātā. Tas neatbilst patiesībai. Iedzimtība ir tikai viens no iespējamajiem megaesophagus cēloņiem.

Megaesophagus jeb barības vada dilatācija var rasties Miasthenia gravis – neiroloģiskas saslimšanas rezultātā, neirotoksīnu, kā arī daudzu citu faktoru ietekmē. Neirotoksīni ir vielas, kas var kļūdas pēc nonākt barībā, kā tas jau ir diemžēl vairākkārt noticis pasaulē.

Līdz šim veiktās analīzes apliecina, ka Latvijas Megaesophagus nav iedzimts. Tātad mūsu gadījumā visiem suņiem megaesophagus ir iegūta kaite, skaidro slimības cēloņu pētījuma vadītāja prof. Ilze Matīsa–Van Houtana. Par iedzimto barības vada dilatāciju vēl jāpiebilst, ka suņi, kam šī slimība ir gēnos, nenodzīvo ilgāk par pubertātes vecumu, jo iet bojā intensīvās aušanas periodā. Savukārt pētījuma ietvaros apsekoto Latvijā saslimušo un mirušo dzīvnieki vecums ir ļoti atšķirīgs – no jauniem līdz pavisam veciem.

Kāds ir informācijas sagrozīšanas mērķis? Apturēt pētījumu? Nomelnot zinātniekus? Parādīt cilvēkus, suņu īpašniekus kā meļus un nejēgas? Atliek tikai atkārtot, ka lai ko neteiktu dažādu iesaistīto pušu pārstāvji, slimība no tā nekur nepazudīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. lasu un lasu rakstu plūdus par šausmīgo Dogo, bet vēl neviena oficiāla dokumenta ar parakstiem neesmu redzējis, kur būtu fakti cik, kas , kā pētīts, kas pierādīts, pat anketu datus slēpj (esot konfidenciāli), bet nav jau saimnieka vārds jāpublicē, pietiek ka Reksis tāds un tāds ēdis to barību, tik potes saņēmis, kad saslimis, kādas vēl slimības, un vēl citu informāciju, kas ir būtiska lai apgalvotu ka tieši barība pie vainas.

 2. Vai ir veikts pētījums par to, cik suņi Latvijā vispār tiek baroti ar DOGO, un cik % no kopējā skaita sastāda tie 200 saslimušie? Pie tam no šiem 200 suņiem 6% ir baroti ar citu barību, kāpēc šīs barības nav nosauktas??? Tautai taču būtu jāzina arī pārējos varoņus…Un šie 6% skaidri pierāda, ka problēma nav tikai DOGO. Varbūt tik liels saslimušo procents ir saistīts ar to, ka gluži vienkārši tā ir populārākā suņu barība Latvijā? Citās valstīs taču suņi arī slimo ar šo slimību, kaut arī neēd DOGO. Kaut kā negribās ticēt, ka visur citur tā ir ģenētiska slimība, bet tikai Latvijā iegūta tieši no DOGO.Varbūt nenāktu par ļaunu papētīt, kāpēc par par vietējā ražotāja likvidēšanu tik nikni cīnās dāma ar stipri nelatvisku uzvārdu… Varbūt vīra radiem kaut kur Rietumos ir saistība ar kādu ražotni, kuras produkciju par katru cenu jādabū Latvijas tirgū, bet populārs vietējais ražojums traucē?

  • Tajos 6% ietilps tie, kas baroja ar Dogo + cita barība, neeatceras, ar kādu barību tika barots suns.
   Un vispār, kas par satraukumu par tiem 6%, balsošanā pietiek ar 51%, bet te veseli 94% nepārliecina.

 3. protams,neuzticos nekam Latvijā ražotam,ne Dogo,ne Mildronātam,ne datoriem Gauja,tie visi ir mēsli…

  • Ej di..t debìli…
   Man ir vsiràki suñi un visi tiek jau gadiem baroti ar Dogo pat tad ka tà barìba saucàs Vau-vau..
   Suñi ir izstàźu ćempioni un lieliskà darba kondìcijà.
   Jums nebùs iznīcinàt Latvijas tirgu ar saviem USA,un citiem mèsliem par kosmiskàm cenàm.
   Atvainojos par rupjìbu bet besī šie antiñi.

 4. es jau domāju ka ne tikai šī barība ir pie vainas, visas viņas piesātinātas ar kaut kādām smaržvielām lai tas lopiņš gribētu to draņķi ēst. neslinkojiet, vāriet putras un zupas saviem mīluļiem.

  • pareizi,dodiet suņiem kā agrāk to ko ēdat paši.Jebkura sausā barība nejēdzīgi smird un domāju ka piesātināta ar tām smaržvielām kuras nav veselīgas

 5. katrs dzīvnieks barību panes savādāk –es no dogo atteicos -jo — sunim sākot barot šo barību iesākumā parādījās šķidrs vēders

 6. Nesaprotu,kapec cilveki riske un perk so baribu ,ja ir aizdomas,tikai tapec ka letaka? Mans suns tai baribai no sakuma,kad pameginaju virsu neskatijas,tadu neperku.Padomajiet kadi izdevumi bus arstejot!

 7. Kāda problēma, neperkiet dogo preci vispār, sutat piecas mājas tālāk to smirdīgo dogo

 8. Viss ir ļoti vienkārši – lai ražotājs paņem vienu suņu patversmi savā gādībā, un tad jau būs redzams, bez kādiem pētījumiem, cik tā barība laba.

  • Vai tie suņi, kas mīt patversmē ir no plastmasas? Ļoti dīvainas anatomijas smadzenes ir mūsu cilvēkiem , kuriem , pie tam , ir kaut kāda “nepieciešamība” izteikt savu viedokli… Varbūt jūs pats kādu mēnesi varētu apņemties pārtikt no šīs barības,tas būtu ļoti kvalificēts pētījums…

 9. Man Treibergs arī plijās virsū, ka man esot jālasa pētījums, kas pierādot, ka visi ir korumpēti. Tieši pabrīnījos, kas tie tādi par pētījumiem, kur tādas muļķības raksta. Teicu, lai liek mani mierā. Tagad skaidrība. Kāds Treibergs, tādi arī viņa piedāvātie pētījumi. Žēl lauksaimniekus.

 10. brīnos kāpēc mana kaimiņa suns vēl nav nobeidzies, jo baro tikai ar DOGO pārtiku. Būtu skatījušies labāk ko pārdod lielveikalos, nopirku Intaplasta makaronus ar termiņu līdz 2017 gada jūnija mēnesim, bet iekšā bija melni kukainīši, žēl ka izmetu čeku, un neatceros vai RIMI vai MAXIMA veikalā pirku. Tas bija Bauskā, tā kā pircēji pārbaudiet pirms ko pērkat, lai arī ir iepakoti ar derīguma termiņu.

  • Es! Tavs niks jau vien liecina par to, ka Tev svarīgs tikai es, man, mans. Ir apbrīnojami šie te Pavļiki Marozovi. Turēsies līdz nāvei par savu taisnību, kura sen jau pārvērtusies savtīgos, nelietīgos, nekrietnos melos. Un nav ko priecāties par kaimiņa suni, katram šī uzņēmība ir dažāda, kāds saslimst pēc gada, cits pēc diviem mēnešiem. Bet par makaroniem radi rakstu un informē tautu! Esi atbildīgs!!! Nevis te, paklusiņām kaut ko noliec, lai tikai šo tēmu mierā liek.

  • Vai nevarētu būt, ka kaimiņš ir skopulis, kas nedo pillu porciju?

  • Hm… Ka neatceras, kurā veikalā nopircis pastas iepakojumu, tad jājautā – cik tad ilgi mājās iepakojums glabājās. Tad jau mazie mellie kukaiņi jāmeklē paša mājās.

 11. Problēma ir nopietna, un es nesaprotu, kāpēc kaut viens suņa saimnieks vēl vispār pērk to “Dogo”. Tomēr es arī nesaprotu, kāpēc ar to ir jānodarbojas Saeimas pieprasījumu komisijai? Vai tagad par katru problēmu taisīs Saeimas izmeklēšanas komisijas?

  • Vai te nav tas pats stāsts kā par gurķu kaitīgumu, jo “95% cilvēku pirms nāves ēduši gurķus”?
   Trūkst datu, cik suņi vispār lieto to Dogo, bet diez vai tikai tie 200 saslimušie.

 12. DOGO paši nezina, ko īsti liek sastāvā,
  t.i. paļaujas uz piegādātāju apgalvojumiem…
  Bet firma jāglābj no slēgšanas.

 13. cik daudz un ko Zemkopības ministrijas
  Veterinārais un pārtikas departaments
  vēl slēpj no tautas ???
  Tajā skaitā par cilvēku pārtikas kvalitāti.

Draugiem Facebook Twitter Google+