×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. jūnijs, 2016
Drukāt

“Dogo” lietā pētīs pesticīdus (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) darba grupas vadītāja, pētniece Ilze Matīse van Houtana informēja “LA”, ka uz ASV nosūtītajos audu un asins paraugos tiks veikts tests uz holīnesterāzes inhibitoriem, kas ir nespecifisks organofosfātu tests. Pēc tam tiks veikta plaša veida skrīnings uz vairāk nekā 200 000 vielām, kuru vidū ir arī pesticīdi, tostarp glifosāts.

Līdz šim pētnieki jau pārbaudījuši smagos metālus, talliju, akrilamīdu, kā arī slimības botulismu, disautonomiju un Muasthenia gravis, un rezultāti bijuši negatīvi, bet vēl jāturpina pētīt organofosfātus, jonoforus, vitamīnus un antioksidantu deficītu un nezināmas vielas. Arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veicis pesticīdu atlieku kontroli un nav konstatējis “Tukuma straumes” ražotajā dzīvnieku barībā pieļaujamo normu pārkāpumus. Glifosāts pārbaudīts gan kviešu graudos, gan kukurūzas graudos un bijis pieļaujamās normas robežās.

 

Jāmeklē barībā

To, ka jāturpina izmeklēt barība, telefonintervijā apliecināja veterinārārsts no Somijas specializētās neiroloģiskās veterinārās klīnikas “Aisti” Jānis Jeserevičs. “Jāturpina izmeklējumi barībā. Tur jābūt faktoram, kas izraisa suņu saslimšanu. Viennozīmīgi, tā ir kāda nezināma viela,” piektdien sacīja veterinārārsts. Viņš ir neizpratnē, kāpēc valsts institūcijas līdz šim nav rīkojušās un brīdinājušas patērētājus par riskiem, lietojot konkrētā zīmola barību, bet ar “muļķīgām runām mēģina runāt par barības mitrināšanu”. Viņaprāt, šobrīd svarīgi atrast saslimšanas cēloni jo īpaši tāpēc, ka slimība turpina izplatīties.

Arī Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš norāda, ka šobrīd skaidri redzama likumsakarība – ir viens ražotājs, kurš ražo produktu, kas nezināmu iemeslu dēļ izsauc slimību suņiem. Šādā situācijā, ja ir šaubas par barību, pircēji to var nepirkt jau šodien. Savukārt ražotājam, lai noņemtu šaubu ēnu, būtu jāiesaistās un jāapmaksā pētījuma veikšana. Vaicāju Kalviņam, vai glifosāts nav tā viela, kas var izsaukt saslimšanu. Viņš atzina, ka pastāv aizdomas par glifosātu kā vēža izraisītāju, bet par šīs vielas saistību ar megaesophagus saslimšanu līdz šim viņš nebija dzirdējis.

 

Vēršas Eiropā

Tikmēr nespējot neko panākt pašu mājās, suņu saslimšanas uzliesmojuma risku izvērtēšanai veterinārārsti vērsušies Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādē. Suņu bīstamās slimības izpētes darba grupa iestādei lūdz veikt saslimšanas situācijas analīzi, kā arī vērtēt Latvijas atbildīgo iestāžu rīcību. “Nedrīkst turpināties situācija, kad ilgāk nekā gadu, ēdot veikalos nopērkamu suņu sauso barību, saslimst un mirst suņi, un tas tiek atstāts bez valsts nopietnas ievērības un rīcības, rezultātu nav. Valsts Pārtikas un veterinārā dienesta personā ir atteikusies no veterinārārstu sniegtās informācijas un lūguma veikt epidemioloģisko izpēti. Valsts zinātniskais institūts “Bior” turpina neveikt riska analīzi. Cīņa ar slimību šobrīd notiek par ziedotāju naudu, un mēs nezinām, cik plaši šī situācija vēl izvērsīsies, ja valsts iestādes nerīkosies,” lēmumu vērsties Eiropas institūcijā skaidro LVB darba grupas vadītāja pētniece Ilze Matīse van Houtana.

EFSA jau sniegusi starpatbildi, ka skata Latvijas situāciju komisijās, informē saistītās iestādes un organizācijas, kā arī pieprasa informāciju un situācijas skaidrojumu no ZM valsts zinātniskā institūta “Bior”.

Starptautisku raksturu šai problēmai nupat piešķīrusi arī informācija no Igaunijas – kaimiņvalsts veterinārārsti informējuši Latvijas kolēģus par diviem jauniem polineiropātijas gadījumiem suņiem Igaunijā. Diemžēl arī šos suņus vieno kopīgs faktors – suņu barība no Latvijas.

 

Iebilst pret grozījumiem

Pagājušajā nedēļā Saeima nolēma nodot izskatīšanai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai Latvijas Reģionu apvienības (LRA) iesniegtos grozījumus Veterinārmedicīnas likumā ar mērķi risināt arī suņu saslimšanas problēmas. Grozījumi paredz precīzāk noteikt zinātniskā institūta “Bior” pienākumus. LRA kritizē “Bior” par tā nespēju cīnīties ar suņu augsto saslimstību un mirstību. Pret to gan balsoja 17 deputāti, lielākoties no ZZS. Saeimas deputāts, Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra debatēs kaismīgi aicināja balsot pret LRA ierosinājumu. Viņš pārmeta kļūdas pētījuma veikšanā un to, ka LRA kļuvusi par reiderisma sastāvdaļu. Par reiderismu piektdien vēstīja arī “Tukuma straumes” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks. Podnieks uzskata, ka tas ir režisēts pasākums, aiz kura stāv pāris cilvēku un vēl kāds. Konkrētus vārdus viņš gan nenosauca. Uzņēmējs apgalvoja, ka notikušais nodara kaitējumu kompānijai, kuras apgrozījums gada laikā sarucis no 16,13 miljoniem eiro līdz 10 miljoniem un šogad varētu samazināties vēl. Tiesa, pirms pāris mēnešiem Podnieks apgalvoja, ka notiekošais skandāls uzņēmumu neietekmē un apgrozījums nav būtiski sarucis.

Lai domātu, ko darīt tālāk, šonedēļ sanāks pirmā Zemkopības ministrijas (ZM) izveidotā ekspertu darba grupa, kuras sastāvā līdzšinējās pētnieku grupas pārstāvji nav iekļauti. Aprīlī konstatēts rekordliels gadījumu skaits – 20, no tiem četri miruši. Veterinārārsti paši brīdina suņu saimniekus un iesaka atturēties no “Dogo” barības lietošanas. 94% saslimušo suņu lietojuši šī zīmola barību – to konstatējuši pētnieki.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Kādam gribas vainot glifosātu. Padomājiet ar galvu, arī citās dzīvnieku barībās tiek lietoti tie paši graudu izstrādājumi. Jāmeklē kaut kas tāds ,kas nav sastopams citos produktos. Jāņem aizdomās turamā barība un analogs citas firmas produkts un jāveic salīdzinoša analīze un jāatrod ar ko tad šie pārtikas produkti atšķiras.

  2. Tukšs raksts ,nekas par šo laiku nav paveikts un nekas nav atrasts
    Slikts darbs -Sandra-slikts.

  3. bet vēl jāturpina pētīt organofosfātus, jonoforus, vitamīnus un antioksidantu deficītu un nezināmas vielas.

    Kā man patīk ,kad pēta vēl nezināmas vielas Nosauciet lūdzu metodi es ar gribētu papētīt metodi un notriekt kādu daļu saziedotās naudas.

  4. Vemt gribas jau no tā ,kad speciālists ir Jeserēvičs no Somijas kurš labākā gadījumā tur uzkopj operāciju zāli.Tālavas taurētājas Jeserēvičas bijušais vīrs.
    Nu baigie speciālisti-viena brandža.

Draugiem Facebook Twitter Google+