Ekonomika
Bizness

“Dogo” lietā saikne barība–nāve ir acīmredzama, uzskata zinātnieki 16

Foto – Fotolia

Megaesophagus polineiropātijas uzliesmojuma epopeja turpinās jau teju divus gadus, bet iespējams, ka pavisam drīz šai sāgai būs risinājums. Latvijas un ārvalstu zinātnieki nākuši klajā ar paziņojumu, ka veiktajos pētījumos neapstrīdami pierādīts, ka megaesophagus polineiropātijas uzliesmojuma cēlonis mūsu valstī ir sausā suņu barība “Dogo”, ko ražo “Tukuma Straume”. Pētnieki uzsver, ka barībā atrastas vielas, kurām tur nevajadzētu būt, bet pagaidām tās vēl nenosauc.

Biznesa augstskolas “Turība” telpās notikusi zinātniskā konference seminārs, kurā augstākā līmeņa zinātnieki un pētnieki no ASV, Igaunijas, Latvijas, Somijas, Lietuvas un Vācijas uzstājās ar ziņojumiem par līdz šim veiktajiem pētījumu posmiem un to rezultātiem. Piedalījās Eiropas veterinārārstu federācijas, Eiropas Mazo dzīvnieku Veterinārārstu asociāciju federācijas pārstāvji, Latvijas, Igaunijas un Vācijas universitāšu profesori, augstākā līmeņa veterinārijas speciālisti un zinātnieki.

Konferenci organizēja Latvijas veterinārārstu biedrība, un tās galvenais mērķis bija informēt profesionāļus, zinātnisko sabiedrību par situāciju, diskutēt par to, secināt un vienoties par turpmāko rīcību. Kā sacīja viena no suņu megaesophagus saslimšanas un nāves gadījumu skaita palielināšanās cēloņu pētījuma iniciatorēm un dalībniecēm, Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore, katrs no zinātniekiem strādājis neatkarīgi un liela daļa darbu veikusi pēc savas iniciatīvas un absolūti bez maksas.

Zinātniskajai sabiedrībai pirmo reizi bija iespēja iepazīties ar Latvijas medaesiphagus polineiropātijas upuriem konstatēto neiroloģisko izmaiņu izpētes rezultātiem, ko sasniedzis Ludviga Maksimilianusa Minhenes Universitātes (Ludwig Maximilans University of Munich ) profesors, veterinārmedicīnas doktors K.Matiaseks. Tāpat neiroloģijas speciālists, Eiropas Veterinārās Neiroloģijas koledžas biedrs J.Jeserevičš ziņos par neorloģijas testu rezultātiem un konstatētajiem suņu nervu sistēmas bojājumiem, kas dokumentēti šovasar. Zinātniskā institūta “BIOR” pārstāve I.Pigiņka un Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes lektore D.Stankeviča uzstāsies ar ziņojumu par suņu organismos konstatētajiem fizioloģiskajiem bojājumiem. Savus secinājumus un pierādījumus plašākai sabiedrībai atklāja arī Latvijas pētnieku grupa, kas ieguldījusi vislielāko darbu suņu saslimšanas un nāves gadījumu izpētē.

Savukārt AS “Tukuma Straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks uzskata, ka Latvijas Veterinārārstu biedrības izteikumi medijos ir zīmola “Dogo” nepamatotas nomelnošanas turpinājums: “Atsevišķi veterinārārsti ir nākuši klajā ar skaļiem paziņojumiem par Latvijas iedzīvotāju finansētā pētījuma rezultātiem, lai gan paši atzīst, ka nekādas slimību izraisošas vielas “Dogo” barībā nav!”

“Mūsuprāt, viņi tā dara, jo esam iesnieguši pret viņiem tiesā prasību. Un tagad redzam, ka viņi cenšas aizstāvēties visai jocīgā veidā, sadomājot kaut ko, kas atkal varētu nodarīt mums kaitējumu. Vēlos atgādināt, ka lūdzām pārtraukt un aizliegt 17 personām, tai skaitā LVB pārstāvjiem, izplatīt nepatiesu, nepilnīgu un izkropļotu informāciju par AS “Tukuma Straume” un mūsu ražoto preču kvalitāti – tas rada ne tikai milzīgus zaudējumus uzņēmuma darbībai, bet arī grauju valsts ekonomiku, jo tirgū tiek mērķtiecīgi atbrīvota vieta importam. Vien tas, ka mēs netikām ielaisti šodienas, 20.septembra, publiskajā LVB konferencē par suņu slimības pētījuma rezultātiem, apliecina, ka tā saucamais pētījums nav objektīvs un neiztur akadēmisku kritiku. Faktiski par to liecina pašu pētnieku izteikumi – viņi taču publiski paši atzīst, ka tā arī nav atraduši ne suņu saslimšanas cēloni, ne vielas, kas to varētu izraisīt, bet par spīti tam tik un tā turpina apvainot “Dogo”. Arī šodien atsevišķu veterinārārstu pausto informāciju mēs noteikti pievienosim savā tiesvedības prasībā un cerēsim uz godīgu tiesu,” uzsvēra Podnieks.

Kā zināms, Latvijā noticis nenormāli straujš megaesophagus vai barības vada paplašināšanās saslimšanas gadījumu skaita kāpums. Šī ir ļoti reta saslimšana, tādēļ situācija Latvijā, kur aptuveni divu gadu garumā oficiāli apstiprināti vairāk nekā 200 suņus saslimšanas un nāves gadījumu, ierosinājusi uzsākt pētījumu, kura uzdevums, protams, bija atklāt slimības cēloņus. Sākotnēji darbus finansēja valsts, kas pēcāk apturēja zinātnieku grupas darbu. Tika izveidota neatkarīga pētnieku grupa, kas cieši sadarbojas ar ārzemju kolēģiem un laboratorijām, izsludināta ziedojumu akcija. Tagad pētījums turpinās.

Līdz šim pētījuma gaitā, strādājot ar mirušo un slimo suņu audiem, kā arī ar barības paraugiem ir izslēgta iespēja, ka saslimšanā vainojamas kaut kādas indīgās vielas. Kā sacīja L.Konopore: “Indes mēs izslēdzām, bet paliek vēl organiskās vielas un to savienojumi”. Noslēguma secinājums, viennozīmīga atbilde uz jautājumu, kas ir saslimšanas cēlonis, pagaidām nav, taču cēlonība, saistība starp barību un saslimšanu, ir zinātniski pierādīta. Pie tam, runa ir par viena konkrēta zīmola sauso barību. Tā nevar būt sakritība, tā nevar būt nejaušība. Pie vainas ir “Dogo”.”

Saistītie raksti

Par laimi, pēdējā laikā nav reģistrēti jauni megaesophagus saslimšanas vai nāves gadījumi. L.Konopore pieļāva, ka tam par cēloni suņu barības apgrozījuma kritums. Cilvēki kļuvuši informētāki un šo barību vairs nepērk. Iespējams, ražotājs pats ir novērsis nepilnības. L.Konopore pauda arī izbrīnu par uzņēmuma “Tukuma Straume” attieksmi un reklāmas kampaņām, tiesvedību pret pētnieku komandu un dažādām insinuācijām, kas izskanējušās presē. Ne tādai jābūt attieksmei no ražotāja puses. Arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) izrāda diferencētu nostāju, kas ir atkarīga, iespējams, no finansiālajiem aspektiem. Piemēram, pēdējā laika ievērojamākais skandāls sakarā ar bērnu ēdināšanu dārziņos, kur saslimuši ap 30 mazuļu. Uzņēmums, kas tiek vainots infekcijas izplatīšanā, ēdina vairākus bērnudārzus, bet slimība konstatēta tikai dažos. Tomēr Pārtikas un veterinārais dienests vaino uzņēmumu un ierosina tā darbības apturēšanu. “Dogo” lietā 90% no saslimušajiem un mirušajiem suņiem ēduši viena zīmola barību, bet PVD un ražotājs nesaskata saikni un vaino zinātniekus un pat mirušo suņu īpašniekus apmelošanā.

Šīs dienas zinātniskās konferences ziņojumi, diskusiju rezultāti tiks apkopoti un izmantoti tālākajam pētījumam, jo konkrētā viela, vai to savienojums, kas ir vainojams suņu megaesophagus polineiropātijas uzliesmojumā Latvijā vēl nav konstatēts. Iespējams, pētniekiem ir darīšana ar kaut ko līdz šim nezināmu un zinātniskā sabiedrība ir liela atklājuma priekšā. Tas varētu būt nozīmīgs ne tikai veterinārajai, bet arī cilvēku medicīnai.

LA.lv