Ekonomika
Bizness

“DOGO” sāga: Par urīnvielas klātbūtni barībā zinātnieki ziņoja jau pērn 2


“Dogo” zīmola barības partija, kurā PVD atklāja neatļauto vielu karbamīdu
“Dogo” zīmola barības partija, kurā PVD atklāja neatļauto vielu karbamīdu
Foto PVD

Jau pagājušajā gadā Latvijas suņu megaesophagus/polineiropātijas cēloņu pētnieku grupa konstatēja karbamīda, jeb urīnvielas klātbūtni „Tukuma straumes” ražotajā sausajā barībā „DOGO”. Taču toreiz oficiāli publiskotie materiāli netika ņemti vērā. Lieki piebilst, ka barības ražotājs noliedza rezultātu ticamību, bet akcentēja uzmanību uz Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) analīzēm, kuras karbamīdu neuzrādīja. Tagad urīnviela tiek konstatēta jau PVD ievāktajos „DOGO ar vistas gaļu” paraugos. Tātad, kas ir mainījies pa šo gadu?

Jau ziņots, ka pagājušā gada 20.septembrī starptautiskajā zinātniskajā konferencē, kas bija veltīta bīstamās suņu saslimšanas epidēmijai Latvijā, piedalījās zinātnieki ar pasaules vārdu, veterinārmedicīnas eksperti no Latvijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas un Anglijas, klātesot arī pārstāvjiem no starptautiskajām veterinārmedicīnas organizācijām un atbildīgajām Eiropas un Latvijas institūcijām, t. sk. zinātniskā institūta BIOR un Zemkopības ministrijas. Mērķis bija iepazīstināt zinātnisko sabiedrību ar situāciju Latvijā, saslimšanas cēloņu pētījuma starpposmu rezultātiem un sniegt citu informāciju.

Pētnieku grupas vadītāja dr.med.vet. Ilze Matīse-VanHoutana atzina, ka konferencē prezentētais Epidemioloģiskais pētījums nepārprotami norāda uz ļoti ciešu slimības saistību ar barību. Patoloģiskās pārmaiņas audos liecina, ka atklātā neiropātija, visdrīzāk ir radusies toksīnu ietekmē. Un, šī brīža kontekstā pats svarīgākais punkts – „DOGO” barībā ir atrastas vairāk nekā rekomendētos daudzumos atsevišķas minerālvielas, kā arī presē jau minētā organiskā urīnviela, kas ir slāpekļa avots. Šī viela tiek izmantot atgremotāju barības ražošanā, bet gaļēdājiem domātai pārtikai, kādi neapšaubāmi ir suņi, šo urīnvielu nepievieno, jo tā nepārstrādājas plēsēja organismā. Šo urīnvielu pievieno suņu un kaķu barībai, lai mākslīgi paaugstinātu proteīna rādītājus un celtu produkta tirgus vērtību.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītājas Ilze Meisteres sagatavotajā atbildē ir teikts, ka dienests savas darbības un lēmumus var balstīt tikai uz oficiālās kontroles rezultātiem. Ne privātpersonas, ne pētnieku ņemta, laboratoriski izmeklēta parauga rezultāts nav juridiski saistošs ne uzņēmumam, ne dienestam. Jau kopš brīža, kad veterinārārsti izteica aizdomas par “DOGO” saistību ar barības vada dilatāciju (megaesophagus – komplikācija, kas rodas polineiropātijas gadījumā) suņiem, dienests sāka pastiprināti kontrolēt gan uzņēmumu, gan tā ražoto dzīvnieku barību. Lai gan dienests neredzēja loģiku, kādēļ gan uzņēmumam būtu suņu barībai jāpievieno karbamīds, tika uzsāktas izejvielu pārbaudes, lai noskaidrotu, kur varētu būt piesārņojuma cēlonis. Veicot izpēti, atklājās, ka Krievijas izcelsmes lopbarības raugs, ko uzņēmums “Tukuma straume” importē, satur karbamīdu. Tieši tādēļ, lai pārliecinātos, vai karbamīds ir uzņēmuma ražotajā barībā, dienests noņēma paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai un nosūtīja analīzēm. Jāpiebilst, ka lopbarības raugu izmanto liellopu barības ražošanai, bet kaķiem un suņiem tas ir bīstams.

Jāatgādina, ka pērn, kad „DOGO” skandāls bija pašā plaukumā, PVD no ražotāja puses nereti tika piesaukts kā barības nekaitīguma garants, kas veic gandrīz pastāvīgu barības kvalitātes monitoringu. Patiešām, PVD atzīst, ka neviens cits uzņēmums nav kontrolēts tik skrupulozi. Taču tagad „Tukuma straumes” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks apšauba PVD veikto analīžu ticamību un pieļauj, ka tie ir viltoti. Dienests gan šādu iespēju sauc par neticamu. Intervijā medijiem A.Podnieks aicinājis pārliecināties, cik bieži PVD ir gadījušies kļūdaini analīžu rezultāti un atzīst, ka arī attiecībā uz „Tukuma straumes” produkciju šādi precedenti ir bijuši. Uzņēmums arī ir noņēmis strīdīgās partijas barības paraugus, nosūtījis tos analīžu veikšanai uz neatkarīgu laboratoriju un tagad gaida rezultātus. Ja uzņēmuma ņemtajos paraugos karbamīds netikšot konstatēts, tad tālākā uzņēmuma rīcība būs atbilstoša. Ja analīzes uzrādīs karbamīda klātbūtni konkrētās barības partijas sastāvā, tā tiks atsaukta, bet pircēji varēs saņemt naudu atpakaļ. Līdz tam visiem ir jāgaida.

Šeit nebūs lieki paskaidrot, ka oficiālais barības paraugu ņemšanas process nav vienkāršs un to nosaka Eiropas komisijas regula Nr. 152/2009 un Ministru kabineta noteikumi Nr. 1591 “Dzīvnieku barības paraugu ņemšanas kārtība”. Būtiskākais: 1) inspektoram jāņem paralēli paraugi – viens – oficiālajai kontrolei, otrs – uzņēmumam iespējamai apelācijai; 2) ne mazāk svarīgi ir paraugus noblombēt un to identifikāciju fiksēt  dokumentā, kuru kopā ar barības paraugu nosūta laboratorijai izmeklējumu veikšanai; 3) laboratorija nesaņem nekādu informāciju par uzņēmumu, kurā barības paraugs ir noņemts; 4) barības iegrābumu skaita noteikšana, parauga formēšanai – ar mērķi iegūt barības partiju (daudzuma, no kura ņem paraugu) raksturojošu rādītāju; 5) barības partijas svars, ko nosūta izmeklējumiem un atstāj uzņēmumam, kā arī kopparauga homogenizācija, jo to veic tikai laboratorijā.

PVD apliecina, ka karbamīds atklāts valsts uzraudzības ietvaros ņemtā oficiālajā paraugā, kas nosūtīts uz laboratoriju izmeklēšanai. Dienestam nav nekāda pamata neuzticēties zinātniskajam institūtam BIOR, kas ir starptautiski atzīta references laboratorija. Turklāt parasti, ņemot oficiālo paraugu, no tās pašas barības partijas tiek paņemts arī paralēlais paraugs, kuru strīdu gadījumā uzņēmums var nosūtīt laboratoriskai izmeklēšanai uz paša izvēlētu laboratoriju. To arī “Tukuma straume” ir izdarījusi. Atliek gaidīt rezultātu.

Dienests ir paņēmis paraugus no vēl četrām “DOGO”  barības partijām un atsevišķām barības izejvielām, kā arī no kaķu barības Ņau-Ņau. Pagaidām laboratorisko izmeklējumu rezultāti nav zināmi. Tāpat ir apturēta visas uzņēmuma ražotās suņu barības izplatīšana. Noliktavā atrodas 48,8 t gatavās produkcijas.

Ja karbamīdu atklās arī citās barības partijās, tās būs jāizņem no realizācijas un jāiznīcina. Normatīvais regulējums uzliek par pienākumu uzņēmumam izstrādāt procedūru un ziņot par barības atsaukšanas norisi – ar mērķi novērtēt tās efektivitāti.

Kā zināms, pagājušajā nedēļā PVD paziņoja, ka uzņēmuma „Tukuma straume” ražotajā barībā „DOGO ar mājputnu gaļu” konstatēta neatļauta viela – karbamīds jeb urīnviels. Minētās barības partijas numurs (kods) ir 2870, un tās derīguma termiņš ir līdz 2018.gada 29.jūnijam. PVD aicina iedzīvotājus pārliecināties, vai iegādātā barība pieder pie minētās partijas un nebarot suņus ar to.

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO, VIDEO: Apstiprina, ka “airBaltic” lidmašīnas simtgades krāsojums atbilst Latvijas karoga krāsām
14 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO: Tuvojas Baltijas lielākā metālapstrādes un mašīnbūves izstāde “Tech Industry 2018”
14 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Latvija piedalīsies “Expo 2020” Dubaijā: cer veicināt eksportu uz Āzijas valstīm
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Bordāns ārā no spēles. Kādus kandidātus un scenārijus apspriež kuluāros?
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns: JKP neatbalstīs Pabrika vadītu valdību, jo to neatbalsta “KPV LV”
5 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Vējonis nāk klajā ar paziņojumu, kā rīkosies turpmāk
9 stundas
LA
LA.lv
Dabā
Novembra beigās būs ziema, sals un sniegs – jaunākā prognoze
7 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Apdrošinātāji labi pelna no OCTA, konkurences uzraugi uzmanīgi pēta
5 stundas