Doma dārzs spoguļojas Martas Ģibietes atspulgos
 0

Rīgas Doma dārza mākslas galerijā līdz 3. augustam skatāma stikla mākslinieces Martas Ģibietes izstāde “Atspulgi”. “Esmu profesionāla stikla māksliniece. Stikls ir mana mūža mīlestība. Darinu gan lielas, gan mazas lietas,” tā par sevi saka pati māksliniece.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Mēdz teikt, ka mākslinieks, kurš strādā ar stiklu, nespēj pretoties tā kārdinājumam, slavinot stikla unikālās īpašības un daudzšķautņaino dabu. “Savos pirmsākumos stikls ir mīksts, karsts un plūstošs kā medus, bet atdzisis ir ciets, auksts un trausls – kā ledus. Tas var mainīt šos stāvokļus pat vairākkārt, padarot stikla ķīmiju par aizraujošu procesu. Lai gan darbs ar stiklu ir fiziski un tehnoloģiski smags, Latvijā vērojams interesants fakts, ka stikla mākslinieki pārsvarā ir sievietes. Iespējams tas parāda savdabīgo šodienas tendenci, iemiesojot Latvijas sieviešu sīkstumu un mērķtiecību,” teic Martas māsa un māksliniece Elīna Ģibiete.

Doma dārza centrālajā daļā atrodas vairāki pludlīnijās griezti un telpas plaknē izkārtoti plastiski objekti, kas imitē nelielas ūdens krātuves. Ar spoguļvirsmu palīdzību māksliniece radījusi efektu, ko var novērot brīdī, kad negaisam pārejot izklīst mākoņi, uzspīd saulīte un rāmais, tumšais ūdens pārvēršas par debesu atspulgu uz zemes. Māksliniece uzskata, ka izstādoties doma par vērtējumu pastāv. Viņa netic tiem, kas saka, ka par to nedomājot. “Man patīk vērot, kā mākoņi pārvietojas peļķu atspulgos, kā ielas gaismas atspīd, kā tur dzīvo otrādā pasaule. Atspulgi savieno dažādas pasaules. Lietus, slapjas kājas, zeme, dubļi, peļķes, draņķīgs noskaņojums. Un tajā visā atspīd debesis, mākoņi, putni, jumti un torņi, gaisma. Cerība ir,” tā skaidro Marta savas jaunās izstādes vēstījumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Marta neslēpj, ka viņai ir tūkstošiem iemeslu radošai iedvesmai. “Manuprāt, iedvesma sakrājas. Pa pilienam, pa pilienam no dažādiem iespaidiem, no mirkļiem. Un tad vajadzīgs kāds impulss, kas atrauj visu vaļā. Idejas citreiz vieglāk rodas, ja tām ir kāds uzdevums vai aicinājums, temats. Bet ne vienmēr. Nav tādas receptes, kā stimulēt idejas. Es negribētu, ka tas būtu tik paredzamas. Kāds tam sakars ar stiklu? Stikls ir materiāls, ar kuru šobrīd jūtos labi, un tad ar to arī strādāju,” smaidot saka Marta.

Viņa ir stikla māksliniece, kas pazīstama ar savā autortehnikā radītajiem tēliem – bubakiem, ko viņa veido no mazām, atsevišķi kausētām stikla detaļām. Viņa strādā arī instalāciju žanrā. Par saviem darbiem spoguļstiklā Marta saka: “Spogulis arī ir stikls. Ar pastiprinātu atstarošanās spēju. Spogulis ir pateicīgs, veidojot darbus vidē, jo tas spēlējas ar gaismu un apkārtni. Tajā pašā laikā spogulis ir mazliet banāls, pliks. Mani pievelk spogulis tieši ar šīm pretrunīgajām īpašībām, un tas ir pateicīgs materiāls spēlējoties ar vidi un gaismu.”

“Marta Ģibiete ir viena no tām stikla mākslā strādājošām sievietēm, kas ideju, tehnoloģiju un konkurences tīklā spējusi izturēt vietēja un starptautiska mēroga vērtēšanas sistēmu, arvien atrodoties augšgalā. Saglabājot inovatīvu un idejām pilnu piedāvājumu, Marta rada arvien spēcīgāku intrigu un interesi stikla mākslas jomā,” atzīst Elīna Ģibiete. Viņa noteikti pieder pie tiem māksliniekiem, kas godam nes Latvijas vārdu pasaulē. Māksliniece regulāri piedalās starptautiskos simpozijos (Čehijā, Ukrainā, Ungārijā, Dānijā, Igaunijā, Latvijā) un mākslas izstādēs (Čehijā, Japānā, Bulgārijā, Polijā, Azerbaidžānā, Lietuvā, Krievijā, Somijā, ASV, Vācijā, Igaunijā, Holandē, Francijā, Ungārijā, Beļģijā, Latvijā). Martas Ģibietes darbi atrodas publiskās kolekcijās muzejos – Latvijā un ārpus tās robežām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.