×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. janvāris, 2013
Drukāt

Doma laukumā iededz barikāžu aizstāvju piemiņas ugunskuru

Foto-LETAFoto-LETA

Šodien, 20.janvārī, barikāžu aizstāvju piemiņas ugunskura iedegšana Doma laukumā pulcēja vairāk nekā 100 cilvēkus. Ugunskuru iededza Valsts prezidents Andris Bērziņš, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V), Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (GKR), barikāžu laika Latvijas Tautas frontes vadītājs Romualds Ražuks (RP) un 1991.gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais.

Starp pasākuma dalībniekiem pārsvarā bija vidējās un vecākās paaudzes cilvēki, taču netrūka arī jauniešu. Pasākumu apmeklēja arī pārstāvji no Lietuvas un Igaunijas, novēroja LETA.

Pēc ugunskura iedegšanas Valsts prezidents uzrunā norādīja, ka pirms 22 gadiem Latvijas tauta pierādījusi, ka ar gara spēku un vienotību var stāties pretī jebkurai varai.

Bērziņš uzsvēra, ka vienotība ir nepieciešama arī tagad, lai veidotu plaukstošu Latviju, kā arī aicināja jauno paaudzi ņemt piemēru no barikāžu laika dalībniekiem.

Piemiņas ugunskura iedegšanā piedalījās arī kāds vecāka gadagājuma vīrs, turot Latvijas valsts karogu ar sēru lentām, novēroja LETA. Pie karoga bija piesprausti uzraksti “Veiksmes stāsts: klusējam, aizbraucam, nomirstam” un “LR pasēs nav tautības – drīz nebūs arī dzimuma”.

Latvijas Tautas frontes organizētās barikādes, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem, bija unikāls nevardarbīgas pretošanās paraugs. Tas bija satraukumu pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju.

1991.gada 13.janvāra vakarā Rīgā sāka celt barikādes, lai aizsargātu Augstākās padomes ēku, televīziju, Daugavas tiltus un citus stratēģiski svarīgus objektus. 16.janvārī sāka aktivizēties OMON vienība. Apšaudē pie Vecmīlgrāvja tilta gāja bojā Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks.

Tomēr asiņainākie notikumi risinājās 20.janvārī, kad OMON mēģināja ieņemt Iekšlietu ministrijas ēku. Bojā gāja pieci cilvēki, kuru vidū bija skolnieks Edijs Riekstiņš, divi iekšlietu darbinieki – Vladimirs Gomonovičs, Sergejs Konoņenko un Rīgas kinostudijas operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+