×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
19. decembris, 2014
Drukāt

Domā par celiakijas slimniekiem – būs pabalsts (1)

Foto-LetaFoto-Leta

No nākamā gada valsts atbalstu izmaksās celiakijas slimniekiem neatkarīgi no tā, vai viņiem ir noteikta invaliditāte un kādu iemeslu dēļ tā noteikta, informē Labklājības ministrija.

Tāpat atbalstu izmaksās celiakijas slimniekiem, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs un nav vecāki par 20 gadiem vai studē augstskolā dienas nodaļā un nav vecāki par 24 gadiem.

Vienīgais celiakijas ārstēšanas veids ir stingras bezglutēna diētas ievērošana mūža garumā. Tādējādi bērni, kuriem noteikta celiakijas diagnoze, uzskatāmi par hroniski slimiem pacientiem, kam nepieciešamas regulāras konsultācijas pie bērnu gastroenterologa un uztura speciālista. Taču, kā liecina Veselības ministrijas informācija, gastroenterologu apmeklējumu skaits ievērojami samazinās pacientiem pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, jo atbalsta izmaksu pārtrauc, ar celiakiju slimam bērnam sasniedzot 18 gadu vecumu. Līdz šim tiesības uz atbalsta saņemšanu bija ar celiakiju slimam bērnam vecumā līdz 18 gadiem, ja bērnam nav noteikta invaliditāte. Valsts sociālo pabalstu sistēma neparedz sniedzamā atbalsta palielināšanu par bērnu invalīdu gadījumos, kad bērnam noteiktā pamatdiagnoze apvienojas ar citām slimībām un funkcionāliem traucējumiem. Tomēr bērnam, kuram invaliditāte noteikta citu iemeslu dēļ, arī turpmāk saglabājas nepieciešamība pēc speciālas pārtikas iegādes.

Minētais grozījums vēl jāpieņem Saeimai.

UZZIŅA

* Celiakija ir glutēna nepanesamības izraisīta autoimūna slimība, kas var izpausties jebkurā vecumā.

* Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ar celiakiju slimo ap 1% cilvēku no visas populācijas.

* Lai saņemtu atbalstu, ne retāk kā reizi divos gados bērnam jāapmeklē gastroenterologs.

* Valsts atbalsta apmērs ir 106,72 eiro mēnesī, un to izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Diemžēl likums ir izsludināts,bet nauda nav piešķirta pabalstiem,atbilde bija,ka nezinot no kurienes ņems,un esot izmaksāšana atliktā pat uz sešiem mēnešiem,tādā man atnāca rakstiska atbilde no VSAA,tagat saprotu,ka tas notiek tik pie mums Latvijā…

Draugiem Facebook Twitter Google+