Ekonomika
Darbs

Domā par kvotām cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanai 0

Foto – Shutterstock

Labklājības ministrija (LM) apsver iespēju veidot kvotu sistēmu cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanai.

Kā aģentūru LETA informēja LM pārstāvis Egils Zariņš, šodien LM Sociālās drošības apakšpadomes un Darba lietu trīspusējās sadarbības apakšpadomes sēdē notika diskusija par darbspējas un invaliditātes jautājumiem, tostarp kā nodarbinātībā iesaistīt cilvēkus ar ierobežotām darba
spējām.

Plānots, ka sākotnēji kvotu sistēmu varētu attiecināt uz valsts pārvaldes iestādēm un valsts uzņēmumiem, taču par precīzu priekšlikumu vēl jādiskutē.

Pēc LM paustā, apkopojot citu valstu praksi, var secināt, ka pastāvošie atbalsta pasākumi darba devējiem ir līdzīgi un vairāk vai mazāk Latvijā jau zināmi – kvotu sistēma cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanai, cilvēkiem ar invaliditāti draudzīga darba devēja statusa noteikšana, labvēlīgi nosacījumu valsts iepirkumos tiem uzņēmumiem, kas nodarbina cilvēkus ar invaliditāti, nodokļu atlaides un valsts finansējums darba vietu vietu pielāgošanai. Vairāki no tiem Latvijā normatīvajos aktos ir noteikti, taču nepieciešams veikt pasākumus un skaidrojošo darbu, lai tos iedzīvinātu un izmantotu biežāk.

LM šodien sēdē prezentēja savu vīziju par vienotu darbspējas atbalsta punktu. Galvenais diskusiju jautājums bija par to, kā pareizāk novērtēt personas atlikušās darba spējas, kā palīdzēt personai ar ierobežotām darba spējām neizkrist vai atgriezties darba tirgū.

LM uzklausīja sociālo partneru viedokli par to, kādi pasākumi darba devēju motivētu pieņemt darbā un sniegt atbalstu cilvēkam ar ierobežotām darba spējām, un diskusijas rezultāti tiks izmantoti, lai sagatavotu turpmākus priekšlikumus cilvēku ar ierobežotām darba spējām iesaistīšanai nodarbinātībā.

LA.lv