Mobilā versija
Brīdinājums +0.7°C
Alvīne
Piektdiena, 15. decembris, 2017
26. novembris, 2015
Drukāt

Juka Rislaki: Domājot par patvēruma meklētāju uzņemšanu (21)

Foto - Dainis BusmanisFoto - Dainis Busmanis

Juka Rislaki

Latvijai pienācis laiks domāt par to, kā noorganizēt patvēruma meklētāju uzņemšanu. Šajā sakarā man ir dažas idejas, no kurām daļu esmu aizguvis no Somijas pieredzes, bet citas ir pašas par sevi saprotamas.

1. Latvijas armijas virsnieki ir izglītoti, apzinīgi un humāni. Par centra vadītāju varētu izvēlēties atvaļinātu virsnieku, kurš ir labs organizators, kuram ir autoritāte un spēja komunicēt ar cilvēkiem. Vislabāk tādu, kuru pazīst un kuram uzticas vietējie iedzīvotāji.

2. Vadītāja pakļautībā vajadzētu noalgot pietiekami lielu komandu, vislabāk no īpaši šim nolūkam apmācītiem vietējiem iedzīvotājiem. Apkārtnes iedzīvotājus (piemēram, Sarkanā Krusta biedrus) uzaicina arī piedalīties brīvprātīgā darbā – atbalstot un palīdzot. Viņi to darītu vajadzības gadījumā. Centram var dāvināt, piemēram, lietotas veļas mašīnas, ēvelsolus, stelles, kā arī rotaļlietas un bērnu grāmatas.

3. Katru patvēruma meklētāju, kas ierodas centrā, kā pirmais uzrunā vadītājs, un viņa vadmotīvs ir: “Šeit jums nav jābaidās. Šeit par jums rūpēsies. Te jūs neviens nesitīs un jums nespers.” Somu pieredze rāda, ka tas atstāj uz bēgļiem lielu iespaidu.

4. Vadītājs paskaidro, ka vissvarīgākie ir bērni. Vispirmām kārtām tiek izveidots rotaļu laukums un nodibināti bērnu pulciņi.

5. Vadītājs arī pastāsta, ka Latvija ir brīva un demokrātiska valsts, kur ciena cilvēka tiesības, kur sievietes un vīrieši ir līdztiesīgi un kur visi apmeklē skolu.

6. Bērnu lielā aizrautība skolā lai nav pārsteigums. Daļa no viņiem nekad nav bijuši īstā skolā, bet citiem skolas ceļš pārtraukts jau pirms gadiem. Mācības jāieplāno iepriekš, skolotāji sākumā jāsameklē no bēgļu vidus. Kad bērni pāries uz latviešu skolu, šie skolotāji var darboties kā viņu atbalstītāji un palīgi.

7. Arī pieaugušie sāk mācīties latviešu valodu.

8. Ja starp patvēruma meklētājiem ir ārsti, viņiem uzdod rūpēties par saviem līdzcilvēkiem. Ārsts, kurš strādājis Sīrijā vai Irākā, var ārstēt savus tautiešus arī Latvijā.

9. Vissliktākā ir situācija, ja bēgļi tikai gulšņā un gaida, bet viņiem nav ko darīt. Ar sludinājumu dēļa palīdzību var meklēt gribošos strādāt virtuvē, veļas mazgātavā, informatīvajos izdevumos un iespējamās darbnīcās. Neviens nesūdzēsies par ēdienu, ja to gatavos pašu tautieši. Bēgļi no sava vidus var ievēlēt uzticības personas.

10. Ir rūpīgi jāatzīmē ikviena centra iemītnieka izglītība, arods, darba pieredze un valodu zināšanas. Viņus var piedāvāt palīgā vietējiem uzņēmējiem – uz dienu vai divām. Kā atlīdzību uzņēmējs pastāsta bēglim par savu dzīvi un iemāca dažus vārdus latviski. Patvēruma meklētājus uzaicina arī piedalīties talkās.

Juka Rislaki

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Valsts nodevība.

 2. Naivisms, ko varētu atļauties cilvēks, kurš neko nezina par citu valstu bēdīgo pieredzi ar pašu uzņemto ieceļotāju bezcerīgo integrāciju, t.i. iekļaušanu pavalstnieku sabiedrībā.

 3. Tad nu Juka Rislaki kungs, kopā ar savu sieviņu ķerieties klāt pie savu priekšlkumu izpildes! Ceru, ka bēgļiem patiks jūrmalas gaiss un Jūsu nerimtīgā, sirsnīgā aprūpe visās jomās.

 4. ak dievs, cik viss tas skan naivi..taču ar to jāsāk.

 5. Ļoti loģiski principi. Un vērā ņemami. Diemžēl, lai būtu kārtība tur tiešām būtu ir jābūt kārtīgam vecim par galveno nevis kaut kādai tantei-perētājvistai, kura ar sevi neprot tikt galā, kur nu vēl saorganizēt citus. Vēl jāņem vērā, ka tie vienalga vīrieši vai sievietes taču nāk tādām vietām, kur sievietes par diezko nozīmīgu neuzskata.

 6. Padomā labāk par Somiju,kurā bēgļi ieplūst gan no Vācijas,gan Zviedrijas!

 7. Pēc Vācijas pieredzes Atbildēt

  Par ēdienu,Rislaki kungs,nesūdzēsies tikai tad,ja visi šie bēgļi būs vai nu šiīti vai sunnīti!

 8. Migrantu uzņemšanu jāaptur!

 9. Dzīvs tolerastu ideloģijas nēsātājs bez savām Mājām. Juka, ja reiz esi te ievācies, nemāci mūs dzîvot!

 10. Kad Juka pēdējoreizi ir bijis Somijā?
  Es biju augustā – Helsinkos….tas ir murgs. Tā sauktie bēgļi tirgo narkotikas, atklāti. vakaros pilni bāri ar jauniem vīriešiem, meklē iereibušas somietes.
  Tā saucamie bēgļi dzīvo sociālajos dzīvokļos, tiem piegādā pārtiku, psihologu, latvietes vai igaunietes par 1250 € algu brauc uzkopt dzīvokli,bet bēgķi kad izguļās, staigā pa veikaliem, izpērk produktus uz atlaidēm. Vakaros, kad somi un viesstrādnieki no LV, Igaunijas atgriežas no darba, lēto produktu vairs nav. Transportā agri no rīta nevienu!!!! bēgli neredz, uz darbu brauc tikai vietējie.

  • reāli, pilnīgi sajutu sāpi – kad mūsējie iet uz veikalu, “bēgļi” preces ar atlaidi jau izpirkuši…

   Jā , nē nu ja jau mēs nevaram joprojām atteikties, viņus mums atsūtīs, būs reāli jādomā, kā organizēt. Vai tomēr paturēsim muceniekos gadu un laidīsim vaļā, Vērmanes dārzā kā parasti? Centrā jau tikpat neviens nedzīvo, pilns ar tukšām mājām – vo būs joki – visiem investoriem, kuri izmetuši īrniekus uz ielas ievāktos šitādi…

 11. latvieši uzklausīs līderus no savas vides,nevis kaimiņus!

 12. Atradiesa pārgudrais. Organizē Somijā. Latvijā viņus nevajad, vai TAUTAI prasīji

 13. Tas Juka jau no Marsa ! Vismaz marsieša smadzenes manāmas…

 14. 11. Sutisim patveruma mekletajus taisni uz Somiju, kurp vini ari velas doties.

  (P.S. Pec siem 10.punktiem ir skaidrs, ka J.R. neko nesaprot no patveruma mekletaju psihologijas – pec iespejas lielaki pabalsti, mazak darba (vismaz ne legali), lielaku dzivokli un uzspiest savas vertibas. Tapat Somija jau nesaprot, ka mes pasi saviem pilsoniem nevaram dot to, koi piedava patveruma mekletajiem.)

 15. Pilnīgi piekrītu Jukas teiktajam, JO PAREIZI APMĀCĪTIEM VIRSNIEKIEM AR KOMANDU PĀRIS DIENU LAIKĀ JĀPROT IZVIETOT LIELS SKAITS KARAVĪRU AR VISU NODROŠINĀJUMU. Privātās DĀMĪTES prot tikai gudri pļerzāt un kā perētājvistas mīņāties!

 16. Tā ir neiecietība Atbildēt

  Kas radikalizē normālus bēgłus. Tā ir neiecietība un naids kas sarūgtina un radikalizē vienalga kādu normālu cilvēku. Piemēram, ja mēs te Latvijā nīstam krievus, tie solidarizējas un atbalsta Ušakovu un Putinu. Un tad kā nu ar nākamiem bēgłiem?

 17. skaidrs raksts kā veidojas muslimu geto!
  visu paši savā kopienā!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Ziemas naktis Zoodārzā

No 15. decembra līdz 28. janvārim Zooloģiskā dārza kases būs atvērtas līdz plkst. 19, bet dzīvniekus vērot varēs līdz plkst. 21. Vienīgi 24. decembrī un 31. decembrī zoodārza kases strādās līdz plkst. 14 un “Ziemas naktis Zoodārzā” nenotiks.

Vai CSDD valdes loceklis ir piemērota izvēle slimnīcas vadītāja amatam?
Draugiem Facebook Twitter Google+