×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
16. oktobris, 2017
Drukāt

Skolu latviskošana: inteliģence mudina uz izlēmību, politiķi – nogaida (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Sabiedrībā pazīstami literāti, valodnieki, pedagogi un citi inteliģences pārstāvji parakstījuši atklātu vēstuli, paužot atbalstu pārejai uz vienotu izglītības sistēmu valsts valodā. Publicējam vēstuli, kā arī personu sarakstu, kas to parakstījuši.

Jāpiebilst, ka valdošajā koalīcijā jautājumā par pāreju uz izglītību latviešu valodā pagaidām nav pārliecinoša atbalsta. Kā aģentūrai LETA sacīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, šajā jautājumā prioritāra būšot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un tās vadītāja Kārļa Šadurska (V), nevis kādas partijas nostāja. Viņš skaidroja, ka ministram un IZM jāpiedāvā risinājums, kas ir izveidots, stāvot pāri “dažādām kolīzijām un ar vēsu prātu”. “Savukārt kādas partijas piedāvājumi var būt uzspēlēti priekšvēlēšanu laikā,” viņš pauda.

Kā ziņots, 6. oktobrī Šadurskis paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.Īsi pirms tam NA paziņoja, ka aicinās koalīcijas partijas atbalstīt valsts un pašvaldību skolu pāreju uz mācībām tikai valsts valodā.

Atklātā vēstule
“Pašlaik, pēc 27 nepiedodami nokavētiem neatkarīgās Latvijas gadiem lemjot par to, vai un kādā veidā pāriet uz vienotu izglītības valodu Latvijas skolās, vēlamies paust nepārprotamu atbalstu šim nozīmīgajam pavērsienam – dot iespēju visiem Latvijā dzīvojošajiem un Latvijai piederīgajiem jauniešiem iegūt vidējo izglītību valsts valodā. Neizlocīsimies, neklaigāsim līdzi muļķīgām manipulācijām un iedomātām problēmām. Domāsim un darīsim nešaubīgi: Latvijā – latviešu valodu! Izglītība latviešu valodā arī mazākumtautību skolās Latvijā – situācijai un iespējām atbilstošs, nepieciešams un pašsaprotams lēmums. Tas nozīmē vienā – latviešu – valodā saprasties spējīgu sabiedrību. Daudzveidīga etniskā un kultūras identitāte, daudzveidīga valodu ainava Latvijā ar latviešu valodu kā izglītības un sabiedrības saziņas un saprašanās pamatu – tas ir lēmums, kas visiem nozīmē tikai ieguvumus. Latviešu valoda ir saliedētas sabiedrības stūrakmens.
Līdztekus uzsveram nepieciešamību mērķtiecīgi un nevis formāli, bet faktiski sekmēt latviešu valodas kā izglītības valodas izmantošanu mazākumtautību pirmsskolas, sākumskolas un pamatizglītības iestādēs. Tas ir labvēlīgākais laiks, kad mazākumtautību bērni var ar vismazāko piepūli apgūt savas valsts valodu – latviešu valodu, nodrošinot visvieglāko iekļaušanos turpmākajā izglītības procesā un Latvijas sabiedrībā.”

Vai atbalsti pāreju uz vienotu izglītības sistēmu latviešu valodā?

Vēstuli parakstījuši:
Gundega Repše, rakstniece
Ruta Štelmahere, dzejniece
Ivars Cinkuss, mūziķis
Māris Bērziņš, rakstnieks
Daina Sirmā, dzejniece
Inguna Cepīte, izdevniecības „Pētergailis” vadītāja
Elīna Apsīte, pedagoģe
Kristīne Ulberga, rakstniece
Līga Paegle, mūziķe
Dace Rukšāne, rakstniece
Normunds Dzintars, valodnieks, skolotājs
Vasilijs Ragačevičs, „Skrivanek Baltic” direktors
Ieva Vizule, pedagoģe
Mārtiņš Mintaurs, vēsturnieks
Iveta Šimkus, dzejniece, skolotāja
Liene Markus-Narvila, valodniece
Jana Egle, dzejniece, prozaiķe
Guntars Vičmanis, ekonomikas jautājumu speciālists, ASV vēstniecība Latvijā
Silga Sviķe, valodniece
Dace Judina-Nīmane, rakstniece, žurnāliste
Arturs Nīmanis, komponists, dizaineris
Ineta Stadgale, valodniece, literāte
Ināra Vičmane. mūzikas skolotāja
Rudīte Kalpiņa, publiciste, redaktore
Lorija Cinkusa, pedagoģe
Jānis Indāns, fotogrāfs, datorgrafiķis
Ieva Numure, tulkotāja
Eva Birzniece, Latvijas Disleksijas biedrības valdes priekšsēdētāja
Jānis Veckrācis, valodnieks

2017. gada 16. oktobrī

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Nākošreiz balsosim par Nacionālo apvienību. Ja šī partija sastādīs valdību, tad skolas beidzot tiks latviskotas.

 2. Švaks jau tas inteliģences pārstāvju pulciņš..kur visi inteliģetie Latvijas sidorovi?

  • Da uz, slabenjko kak to.
   Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj!
   You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

 3. It’s verry funny, but it’s a fact. All these names do not tell me anything. I don’t know these people. And they still call themselves by intellectuals ?! Can a man, who professes and shares frankly nationalistic views, be an intellectual? Forgive me pleaese, but you are just ordinary Nazis! How far have you all left from the ideals and ideas of the people’s front of Latvia! And this is the very slogan: “For our and your freedom!” This is the very democracy in Latvia ?! The complete destruction of education in the native language and the assimilation of our children – this is your democracy? !!! Gentlemen this is just fascism!

 4. Un tas ir viss? Vairāk t.s. inteliģentu Latvijā nav?Vai aŗ baidās par savu “maizīti”?
  Neticu,ka kaut kas tiks izlemts.
  Ja jau lēmējos tādi kā glumais Brigmanis,tad nav ko cerēt.

 5. Eti imena mne ni o chjom ne govorjat! Ja takih ne znaju sovsem! Razve mozet schitatjsja intelligentom chelovek s otkrovenno nacionalisticheskimi vzgljadami?! Gospoda, vi ne intellegenti nikakije, vi prosto nacisti, samije nastojaschije!
  Reforma – bred! Reforme – net!

Draugiem Facebook Twitter Google+