×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
6. jūnijs, 2012
Drukāt

Dombrovskis: Gadījums par Zaķa auto iegādi jāizvērtē KNAB

zakis_dzintars1

“Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Dzintara Zaķa (V) automašīnas iegādes gadījums kad, iespējams, nav samaksāts pievienotās vērtības nodoklis (PVN), ir jāizvērtē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) un tikai tad varēšot sniegt plašāku skaidrojumu, uzskata Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

Dombrovskis intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja, ka šādos gadījumos nevajag steigties notikumiem pa priekšu, tāpēc esot jāsagaida KNAB izvērtējums, lai gan, pēc viņa domām, tas nav vienīgais gadījums, kad Lato Lapsa publisko skaļus paziņojumus par politiķu pārkāpumiem, kuriem pēc tam nav gūti pierādījumi.

“Pagaidām neesmu ar Zaķi šo jautājumu pārrunājis, bet plānoju to izdarīt,” sacīja Dombrovskis un ar piebildi atjokoja: “Vairāk neko nevaru piebilst, kā tikai to, ka Vilks paziņoja, ka izvērtēs Lapsas iesniegumu par Zaķa pārkāpumiem.”

Tikmēr portāls “Pietiek.com” šodien raksta, ka Zaķis otrdien ir melojis medijiem, apgalvojot, ka pats aktīvi nav iesaistījies auto darījumā. Par to liecinot jauns Zaķa un uzņēmuma “Mūsa Motors Rīga” darbinieka sarakstes fragments, kas nonācis portāla rīcībā. Tas šodien tiks nosūtīts KNAB un Valsts ieņēmumu dienestam.

Līdz šim bija zināms tas, ka Zaķis ar “Mūsa Motors Rīga” darbinieku Tomu Rubuli saistībā ar saviem jauna auto iegādes plāniem bija sarakstījies pagājušā gada 20.-22.decembrī. Sarakste beidzās ar Rubuļa izklāstu par to, ka automašīnas fiktīva pārdošana kādai Lietuvas firmai un tad tālāka pārdošana atpakaļ uz Latviju prasīs 3-4 dienas un lietuviešiem par šo pakalpojumu, kas ļaus auto iegādāties bez PVN, nāksies samaksāt 1000 eiro (700 latus). Savukārt Zaķis uz šo izklāstu bija atbildējis: “OK, centīšos līdz pirmdienai tikt skaidrībā.”

Jaunais sarakstes fragments rāda, ka Zaķis arī ir “ticis skaidrībā”. Pagājušā gada 27.decembrī viņš Rubulim pārsūtījis no savas firmas SIA “Datoru centrs” valdes locekles Ilutas Ūbeles saņemtu “Word” failu, kurā bijuši visi firmas rekvizīti – adrese, reģistrācijas numurs, bankas konts utt. -, kas nepieciešami auto iegādes līguma slēgšanai.

Pēc tam, kad Zaķis darījuma kārtotājam pats personiski bija nosūtījis nepieciešamo informāciju, arī veikts darījums, ko pats Zaķis otrdien mēģināja nosaukt par “auto iegādi Lietuvā un importēšanu Latvijā”.

Patiesībā, kā apliecina fakti, tieši pats Zaķis bija vērsies “Mūsa Motors Rīga”, kur saskaņā ar uzņēmuma cenu lapu un Zaķim izteikto piedāvājumu viņa kārotais “Volvo XC60” maksātu 48 924 eiro (34 247 latus) – 40 100 eiro (28 070 latus) un 8824 eiro (6177 latu) PVN, ko saņemtu valsts.

Deklarētie uzkrājumi deputātam būtu ļāvuši šo automašīnu iegādāties kā fiziskai personai, bet tad viņam nāktos samaksāt valstij arī 8824 eiro lielo PVN. Rezultātā Saeimas deputāts nolēmis, ka būs izdevīgāk, ja auto pirks nevis viņš, bet viņam piederošā SIA “Datoru centrs”.

Kā ziņots, portāla “Pietiek.com” rīcībā nonākušie dokumenti liecina, ka Zaķis gadu mijā ticis pie jaunas automašīnas “Volvo XC60”, nenomaksājot valstij aptuveni 8800 eiro (6160 latu) pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

Savukārt Zaķis aģentūrai LETA sacīja, ka nav pamata apgalvot, ka par automašīnas iegādi nav samaksāts PVN, jo ir ievērotas likuma par PVN normas, bet viss pārējais šajā gadījumā ir tikai naudas plūsmas jautājums.

Pēc Zaķa vārdiem, par mašīnas radīto pievienoto vērtību tiks nomaksāts PVN, taču neprecizēja, kādā veidā ar auto ir iecerēts radīt pievienoto vērtību. Deputāts aicināja iepazīties ar likumu par pievienotās vērtības nodokli, kurā ir paredzēts, ka nodoklis ir jāsamaksā jebkurā gadījumā.

“Pirmkārt, vēlos norādīt, ka dzīvoju Jēkabpilī un strādāju Rīgā, taču esmu atteicies no frakcijas vadītāja automašīnas, tādējādi valstij ieekonomējot 500 latu izdevumus mēnesī. (..) Jebkurā gadījumā automašīna bija jāpērk ārpus Latvijas, jo Latvijā auto neražo,” izteicās Zaķis.

Politiķis apgalvoja, ka neesot centies iedziļināties, kādā veidā ir veikts šis darījums, un arī neesot bijis aktīvi iesaistīts tā veikšanā. Vaicāts, vai viņš neplāno iedziļināties darījumā, lai sniegtu sīkākus skaidrojumus par Lapsas minētajiem darījuma aspektiem, “Vienotības” frakcijas vadītājs norādīja, ka viņš uzskata par pietiekamu sniegto informāciju un cer uz mediju palīdzību viņa viedokļa skaidrošanā. Deputāts nezina, vai Lapsas rīcībā ir nonākusi visa viņa e-pasta vēstuļu sarakste, taču viņš cerot, ka tiks sīkāk atspoguļotas sarunas arī ar citiem auto dīleriem, piemēram, “Subaru” un “Volkswagen” auto izplatītājiem.

Zaķis atzīmēja, ka tagad par šo jautājumu pārbaudi veiks Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Kā ziņots, portāla “Pietiek.com” pārstāvis Lato Lapsa ir vērsies KNAB, lai tas izvērtētu, kā Zaķis ticis pie jaunas automašīnas “Volvo XC60”. Kā šodien žurnālistiem pastāstīja Lapsa, 2011.gada nogalē Zaķis nolēmis iegādāties jaunu automašīnu “Volvo XC60” un vērsies SIA “Mūsa Motors Rīga”. Deputāts zinājis, ka viņam būs izdevīgāk, ja automašīnu pirks nevis viņš pats, bet viņam piederošā SIA “Datoru centrs”.

Zaķis aizdevis savai firmai 34 571 latu. Šī nauda aizskaitīta uz firmas kontu, lai tā iegādātos Zaķa kāroto transportlīdzekli, atbrīvojot viņu no nepieciešamības personīgi nomaksāt PVN. Taču, ja “Datoru centrs” iegādātos automašīnu tieši no “Mūsa Motors Rīga”, tai vienalga nāktos valstij samaksāt PVN, un to atgūt varētu, visticamāk, tikai pēc gada. Tāpēc “Mūsa Motors Rīga” minēto automašīnu par 40 100 eiro pārdevusi kādai Lietuvas firmai, bet tā tālāk – Zaķa firmai.

Lietuvas uzņēmumam par šo pakalpojumu samaksāti 1000 eiro, toties Zaķa firma tādā veidā atbrīvojusies no nepieciešamības vispār maksāt PVN. Rezultātā Latvijas valstij “gar degunu” aizgājuši aptuveni 8800 eiro kā nenomaksātais PVN, skaidroja Lapsa. Pēc tam deputāts pats ar savu firmu noslēdzis vienošanos, ka tā iegādāto automašīnu nodos viņa lietošanā uz Saeimas deputāta pilnvaru laiku. Savukārt šā gada 13.aprīlī Zaķa firma jauno automašīnu viņam pašam ieķīlājusi par 27 971 latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+