Pasaulē
Eiropa

Dombrovskis: Jaunais Eiropas Valūtas fonds mazinās SVF lomu eirozonā 1

Foto-LETA/AFP

Eiropas Komisijas (EK) priekšlikums veidot Eiropas Valūtas fondu (EVF) ļaus mazināt Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) lomu eirozonā, intervijā aģentūrai LETA stāstīja EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis (V).

Starp EK sagatavotajām Eiropas ekonomikas un monetārās savienības padziļināšanas iniciatīvām minēta ideja finanšu krīžu noregulēšanai paredzēto Eiropas Stabilitātes mehānismu (ESM) aizstāt ar Eiropas Monetāro fondu (EMF). Dombrovskis jauno fondu nodēvēja par ekonomikas krīzes pārvarēšanas instrumentu.

“Pārveidojot ESM par EVF varēsim rēķināties ar iespējami mazāku SVF iesaisti eirozonas valstīs. Piemēram, SVF jau nepiedalījās pēdējā Grieķijas programmā. Būtībā EVF paredz jaunu funkciju – nodrošināt garantiju vienotajam rezolūcijas fondam banku savienības ietvaros. Proti, ja bankas nonāk grūtības, tad vienotā rezolūcijas padome pieņems lēmumu par to, kā rīkoties ar grūtībās nonākušām bankām, bet EVF šādām bankām nodrošinās nepieciešamo garantiju,” stāstīja EK viceprezidents.

Viņš piebilda, ka jaunajā fondā tiks paredzēta lielāka loma programmu uzraudzībā un nosacījumu izstrādē, tāpat jauno fondu EK piedāvā veidot, izmantojot Eiropas kopienas juridisko bāzi. “Patlaban tas ir starpvaldību instruments, bet mūsu piedāvājums paredz to pārnest uz ES juridisko bāzi. Tajā pašā laikā fonda pārvaldība saglabāsies tāda pati kā līdz šim,” atzina Dombrovskis.

EK viceprezidents uzsvēra, ka ar jauna fonda izveidi netiek piedāvātas izmaiņas dalībvalstu iemaksu sistēmā. “Jau tagad ESM ir iespēja vērsties pie dalībvalstīm, aicinot palielināt iemaksas kapitālā, un šāds princips saglabāsies arī EVF,” piebilda Dombrovskis.

LA.lv