×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2013
Drukāt

Dombrovskis Latvijas virzībai uz eiro zonu neredz šķēršļus

Foto - LETAFoto - LETA

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis pēc ceturtdienas Saeimas paustā atbalsta eiro ieviešanas kārtības likumprojektam neredz šķēršļus, lai Latvija varētu pievienoties eiro zonai no 2014.gada.

“Ja mēs virzīsimies uz priekšu un pie tā nopietni strādāsim, mēs šo rezultātu sasniegsim,” žurnālistiem teica Dombrovskis.

Viņš informēja, ka, visticamāk, marta pirmajā pusē Latvija Eiropas Komisijai (EK) un Eiropas Centrālajai bankai (ECB) pieprasīs Konverģences ziņojumu, kas nepieciešams Latvijas atbilstības Māstrihtas kritērijiem noteikšanai. Viņaprāt, nav iespējams, ka EK un ECB kādu iemeslu dēļ varētu noraidīt Latvijas uzņemšanu eiro zonā. “Mēs izpildām visus Māstrihtas kritērijus ar drošu rezervi. Es neredzu nekādu pamatu, lai šis Konverģences ziņojums būtu negatīvs,” norādīja premjers.

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa žurnālistiem uzsvēra, ka eiro ieviešanas kārtības likumprojektā  ir iekļautas praktiskas normas. “Tas nozīmē, ka iedzīvotāji varēs vairs nebaidīties, ka savu naudu kaut kad nevarēs samainīt. Šādi tehniskie jautājumi tagad ir nostiprināti likumā, un tas samazinās iedzīvotāju neziņu un nedrošību,” pastāstīja Āboltiņa.

Viņa gan piebilda, ka iedzīvotāju bažas par eiro ieviešanu ir saprotamas, jo pēdējo desmitu gadu laikā ir piedzīvotas vairākas naudas maiņas, pārdzīvota gan ekonomiskā krtīze, gan vairāku banku krīzes.

Saeimas priekšsēdētāja arī pauda gandarījumu, ka par eiro ieviešanu parlamentam ir bijis pietiekami daudz laika diskusijām un dažādu viedokļu uzklausīšanai.

Savukārt Dombrovskis pauda gandarījumu par Saeimas atbalstu likumprojektam galīgajā lasījumā. “Līdz ar to var teikt, ka ir sagatavota visa nepieciešamā normatīvā bāze, lai Latvija varētu virzīties uz priekšu ar eiro ieviešanu,” sacīja premjers.

Valdības vadītājs arī norādīja, ka Latvijā jāturpina ārpolitiskās diskusijas, lai pārliecinātu visas eiro zonas dalībvalstis, ka Latvija ir jāuzņem eiro zonā. “Eiro ieviešana ir ļoti svarīgs jautājums Latvijas ekonomikas tālākai attīstībai, domājot par valsts kredītreitingiem, valsts un tautsaimniecības aizņemšanās iespējām, investīciju piesaisti, ekonomikas attīstību kopumā un labklājības pieaugumu,” atzina Dombrovskis.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs žurnālistiem uzsvēra, ka lata nomaiņa pret eiro notiks pēc stingri noteikta maiņas kursa un likumā noteiktās kārtības. “Tas liegs veikt spekulācijas un noraida jebkuras nepamatotas bažas cilvēkiem,” sacīja Reirs. Arī Dombrovskis solīja, ka lats pret eiro tiks mainīts pēc pašreizējā Latvijas Bankas oficiālā kursa.

Savukārt Reformu partijas frakcijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis minēja, ka eiro ieviešanas procesā ir jāsaglabā vēss prāts un nedrīkst ļauties kārdinājumam pārvērtēt eiro ieviešanas ieguvumus. “Nevajag radīt iedzīvotājiem pārāk lielas cerības par to, kas notiks, ieviešot eiro,” sacīja Vjačeslavs Dombrovskis.

Viņš uzsvēra, ka Latvijas ekonomika no eiro iegūs, ja eiro zonas dalībvalstīm izdosies izveidot veiksmīgu jaunu savienību, turklāt viņš aicināja valdību turpināt strukturālo reformu īstenošanu, kas ir būtisks aspekts turpmākai ekonomikas attīstībai.

Nacionālās apvienības “”Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK” frakcijas deputāts Imants Parādnieks teica, ka viņam labāk patīk lats, nevis eiro. “Taču, vai nauda pati par sevi ir simbols. Nē, tas ir tikai maksāšanas līdzeklis, uz kura ir attēlotas mūsu vērtības un simboli. Taču tie tiks attēloti arī uz eiro,” pastāstīja Parādnieks.

Viņš atzina, ka eiro ieviešana Latvijā ļaus ietaupīt un citādi izmantot budžeta līdzekļus, kas tiktu tērēti valsts parāda apkalpošanai. Taču viņš aicināja valdības vadītāju uzlabot importa un eksporta bilanci, kā arī apkarot spekulatīvo ekonomiku.

Savukārt pie frakcijām nepiederošo deputātu pārstāvis Klāvs Olšteins norādīja, ka eiro ieviešanai ir vairāki ieguvumi ‒ zudīs konvertācijas izmaksas, piemēram, sedzot kredītus, kas ņemti eiro. Zudīs arī bažas par banku krīzēm un, esot eiro zonā, finanšu sektors ir stabilāks un labāk nodrošināts.

Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien pēc vairāk nekā divu stundu debatēm galīgajā lasījumā atbalstīja eiro ieviešanas kārtības likumprojektu, kas paredz nodrošināt Eiropas Savienības (ES) vienotās valūtas ‒ eiro ‒ ieviešanu Latvijā.

Par likumprojektu balsoja 52 deputāti ‒ visi “Vienotības”, Reformu partijas, Nacionālās apvienības (NA) un neatkarīgo deputātu grupas deputāti, izņemot NA deputātu Jāni Dombravu, kurš balsoja pret likumprojekta pieņemšanu. Pret kopumā balsoja 40 deputātu ‒ likumprojektu neatbalstīja arī “Saskaņas centra” un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti, izņemot ZZS deputātus Andri Bērziņu un Jāni Dūklavu, kuri balsojumā atturējās.

Jaunais likumprojekts noteic, ka eiro ieviešanai paredzēts īstenot vairākus pasākumus, kas saistīti ar latu un eiro vienlaicīgu apgrozību, skaidras un bezskaidras naudas nomaiņu, preču un pakalpojumu cenu paralēlu atspoguļošanu, grāmatvedības uzskaites pielāgošanu jaunās naudas ieviešanai, kā arī finanšu tirgus piemērošanas pasākumus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+