Politika

Dombrovskis: pašvaldības šķeļ SC, nevis valsts politika 0

Foto – LETA

Ja kāds pašlaik šķeļ pašvaldības, tad tas ir Rīgas domē valdošais “Saskaņas centrs” (SC), nevis valsts politika, šādu viedokli trešdien intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pauda premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”), komentējot Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētāja Andra Jaunsleiņa iepriekš pausto kritiku.

“Šādam uzstādījumam es nekādi nevarētu piekrist. Ja kāds pašlaik šķeļ pašvaldības, tas ir “Saskaņas centrs” ar savu rīcību, Rīgas pašvaldībai izstājoties no Pašvaldību savienības un kaut kādā mērā pretnostatot Rīgu pārējai Latvijai,” teica premjers. Viņš atgādināja, ka LPS domes sēdē valdības piedāvātos kompromisa risinājumus atbalstījušas 58 pašvaldības un tikai astoņas bijušas pret.

Premjers norādīja, ka valsts mērķis ir strādāt ar pašvaldībām un arī LPS, tāpēc viņš negatīvi vērtē SC aktivitātes, mēģinot sašķelt Pašvaldību savienību. “Pie tam zīmīgi, ka divi lielākie runātāji par LPS domes sēdes rezultātiem ir [Rīgas mērs Nils] Ušakovs un [Ventspils mērs Aivars] Lembergs, bet ne viens, ne otrs nebija uzskatījis par vajadzīgu ierasties uz šo domes sēdi. Bet, protams, viņi pēc tam labāk par visiem citiem zina, par ko tad tika lemts,” ironiski sacīja Dombrovskis.

Vienlaikus viņš nedeva cerības, ka iedzīvotāju ienākuma nodokli vēl varētu pārdalīt vairāk par labu pašvaldībām, jo valdība pieturēsies pie vienošanās, kas parakstīta ar LPS un kopā ar budžetu pavadošajiem dokumentiem jau iesniegta Saeimā. Premjers gan klāstīja, ka visas pašvaldības nākamgad saņems vairāk līdzekļu nekā šogad, un nevienai finansējums nesamazināsies.

Jau vēstīts, ka Rīgas pašvaldība nolēmusi izstāties no Latvijas Pašvaldību savienības, to pamatojot ar LPS nespēju aizstāvēt pašvaldības intereses. Par izstāšanos RD lems 23.oktobra sēdē, aģentūrai BNS iepriekš apstiprināja Rīgas mēra Nila Ušakova (“Saskaņas centrs”) preses sekretāre Anna Kononova. Vienlaikus gan viņa norādīja, ka līdz tam “LPS ir laiks, lai risinātu situāciju un censtos mainīt domes viedokli”.

LPS priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis otrdien pēc tikšanās ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu (“Saskaņas centrs”) pauda cerību, ka Rīgas dome pirms lēmuma pieņemšanas izvērtēs visus “plusus un mīnusus”.

Abu pušu strīds saistās ar LPS un valdības vienošanos. LPS domes sēdē atbalstīja valdības piedāvājumu nākamgad saglabāt esošo proporciju iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadalē, kur 80% no iekasētā nodokļa nonāk pašvaldību budžetos, bet 20% ‒ valsts budžetā.

Jaunsleinis iepriekš paudis viedokli, ka jau kopš LPS dibināšanas 1991.gadā ir bijuši mēģinājumi savienību sašķelt. “Tie, kas ir bijuši klāt dibināšanā, visas politiskās partijas, gan tās, kas ir pie varas, gan tās, kas nav, ir vienmēr mēģinājušas organizāciju sašķelt. Citam veiksmīgāk, citam mazāk veiksmīgi,” otrdien intervijā LNT atzina Jaunsleinis. Viņaprāt, pašvaldību savienību pašreiz mēģina sašķelt, lai vājinātu kopējo pašvaldības pozīciju par nākamā gada budžetu.

LA.lv