×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
7. jūnijs, 2012
Drukāt

Dombrovskis sola medicīnai vairāk naudas

Foto - LETAFoto - LETA

“Šis ir pirmais gads, kad varam sākt palielināt valsts budžeta izdevumus, un veselības nozare būs viena no tām jomām, kur šis finansējums tiks palielināts,” vakar solīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.

 

Veselības ministrija gatavos informatīvo ziņojumu par nepieciešamo papildu finansējumu gan šim gadam, gan arī 2013. gadam, lai iesniegtu to valdībai, informēja veselības ministres preses sekretāre Lāsma Lapinska.

Dombrovskim esot zināmas arī Stradiņa slimnīcas problēmas, viņš uzskata, ka izdevumu palielinājums medicīnā ir nepietiekams. Viņaprāt, situācija ir smaga ne tikai medicīnā, bet arī citās nozarēs – visiem vajag vairāk naudas un visas šīs vēlmes ir jāsabalansē ar reālajām budžeta iespējām. Taču premjers piekrīt, ka veselība ir pirmajā vietā, un par papildu finansējumu nozarei runā jau pielaidīgāk nekā līdz šim. Iespējams, ka Stradiņa slimnīcas teritorijā atrastais līķis un publicētie pacientu stāsti par Stradiņu uzņemšanā piedzīvoto ir atstājuši iespaidu arī uz valdības vadītāju.

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaun­ieceltā valde ir sagatavojusi jauno šā valsts uzņēmuma budžetu. Slimnīcas vadītāja Rūta Valtere: “Tas tiek precizēts, pieaicinot klīniku un nodaļu vadītājus, visi cipari tiek saskaņoti ar atbildīgajiem cilvēkiem. Nekas netiek nogriezts bez viņu ziņas. Sastādot sarakstus par medikamentiem un materiāliem, ir nodaļas, kurām pat palielināts finansējums un ir tādas nodaļas, kurām samazinājām. Jāteic, ka galvenais naudas samazinājums šim gadam ir uz slimnīcas remontu rēķina, tiek pārskatīti arī iepirkumi – ja nevarēs pamatot to izmaksas, tiks sludināti jauni iepirkumi.” R. Valtere uzsvēra, ka algas netiks aiztiktas, taču valdes pārstāvis Guntis Bahs papildināja, ka valde centīsies ieviest strādājošiem saprotamu atalgojuma politiku un tad slimnīcas vadība varēs pārliecināties, vai kāds par savu darbu nesaņem nepamatoti maz, savukārt cits – nepamatoti daudz.

 

Patlaban Stradiņos tiek veikts audits administratīvajos departamentos, kuru ir gana daudz, un, kad to pabeigs, slimnīcas vadība pieņemšot lēmumu, kuri departamenti un kuri administratīvie darbinieki uzņēmumam ir nepieciešami un bez kuriem var iztikt. Netiek slēpts, ka daļa administrācijas zaudēs darbu.

 

Taču, lai kā slimnīcas vadība censtos izpildīt kapitāldaļu turētāja Veselības ministrijas prasību par budžeta deficīta samazinājumu, tomēr naudas ir par maz, lai pacienti varētu saņemt arvien efektīvāku un kvalitatīvāku veselības aprūpi. Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis sacīja, ka slimnīcas vadība nav nekādi brīnumdari, kas no nekā var uztaisīt kaut ko. Veselības nozarei nepietiek naudas un šī problēma vairs nav ne slimnīcas vadības un pat ne veselības ministres Ingrīdas Circenes problēma, tā jāatrisina Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim un finanšu ministram Andrim Vilkam. Visi zina, ka medicīnai trūkst naudas, ka Latvijai ir zemākais finansējums Eiropas Savienībā un, ja no mediķiem šī zemā finansējuma apstākļos prasa darba efektivitāti, tad viņiem vajadzētu apsolīt Nobela prēmiju, atzīst A. Ērglis.

Kardioloģijas centra dienas stacionārā pacientu rindas lēnām palielinās, jāgaida līdz septembra vidum, bet, samazinot naudu, tās kļūs vēl garākas. Centram ar Veselības ministriju ir vienošanās, ka līdz 2015. gadam rindai vajadzētu būt ne garākai kā vienu mēnesi, bet ar šādu finansējumu nekas nesanāks.

 

Naudas summa, ko no valsts kabatas maksā par vienu pacientu, ir sarukusi četras reizes un, ja finansiālā situācija netiks uzlabota, mirstība no infarkta, kas nedaudz samazinājusies, atkal sāks augt.

 

Arī internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs uzsvēra, ka līdzekļi klīnikai ir nogriezti līdz minimumam un, ja tie vēl tiks samazināti, tad, skaidrs, ka cietīs ārstēšanas kvalitāte un pacientu veselība. Viņaprāt, naudas taupīšana jāveic ar ļoti smalkām metodēm, pamatīgi iedziļinoties universitātes slimnīcas struktūrās, un tas prasa laiku. V. Pīrāga vadītā klīnika esot pilna ar slimniekiem, kuru vidū daudz ir ar dažādām slimībām vienlaikus, liels īpatsvars ir pacienti ar audzējiem galējā stadijā. Viņu ārstēšanai ir nepieciešamas apjomīgas naudas summas un pat vismazākais līdzekļu samazinājums atsauksies uz šo cilvēku veselību.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+