×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
3. augusts, 2017
Drukāt

Dominantie tēviņi kā sociālie parazīti. Saruna ar psihoterapeitu Arturu Utinānu (55)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Artūrs Utināns, docents Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedrā un virsārsts tāda paša nosaukuma klīnikā, ir pētījis, kāpēc cilvēki nedomā kritiski un bieži tic visam, ko viņiem pasniedz rakstiskā, mutiskā un citā veidā. Utinānam garām nav paslīdējušas “Rīdzenes sarunas” ar to dalībnieku domāšanas veidu, kas viņam kā psihoterapeitam nav nekāds pārsteigums. Viņš neatteica padalīties ar savām pārdomām.

Oligarha personības šarms ir lamuvārdi. Kā jūs skaidrotu šāda veida harismu?

A. Utināns: Cilvēku un dzīvnieku grupā ir novērojami divi sadarbības veidi – tendence dominēt jeb pakļaut vai tendence veidot līdztiesīgas, svešvārdā, egalitāras, sabiedrības. Nu, piemēram, kādu brīdi aizvēsturiskajā periodā paleolītā, kaut gan tur bija neliela virsaišu un šamaņu hierarhija, tomēr cilvēki darbojās galvenokārt uz līdztiesīgiem pamatiem. Toreiz privātīpašuma nebija un viss labums tika sadalīts vienādi. Labākais mednieks nevarēja medījumu pievākt tikai savai ģimenei, tas bija jāsadala starp visiem klaniem.

Hierarhiska cilvēku sabiedrība izveidojās, ienākot privātīpašumam, kas nostiprināja bagātnieku slāni. Viņu uzvedībai raksturīgi trīs “a”: ambīcijas, agresija un alkatība. Lamāšanos var pieskaitīt pie agresīvas uzvedības, ko atļaujas stiprākais, lai iebaidītu vājākos. Lamāšanās ir savas varas paušana, līdzīgi kā ģenerāļa uzpleči vai vēl kādas dominances zīmes.

Agresīva runa ir runāšana ar pārliecību. Šāds cilvēks var runāt arī pilnīgas muļķības – ir zināmi visāda veida reliģisko kustību, sektu un kultu piemēri, kad var sastāstīt jebko, ja cilvēks runā ar pārliecību. Bet pakļautajiem aktivizējas ticības mehānisms. Cilvēks ir ticīgs radījums.

Pretēja ticībai ir kritiskā domāšana, kas saistīta ar loģiku, zinātni, faktu analīzi… Esmu to pētījis savā zinātniskajā darbā. Cilvēks evolucionāri nav attīstījies tā, ka evolūcija būtu ļoti balstījusi loģiku. Lai cilvēks sāktu kritiski domāt, viņam diezgan cītīgi jāstrādā šai virzienā apmēram septiņus astoņus gadus. Arī gēni nosaka, cik daudz izdosies. Bet ticība autoritātei, kas kaut ko saka ar pārliecību, tas jau ir daudz vairāk – tas ir kā arhetips. Mums ir divas arhetipiskas uzvedības – vai nu dominēt, valdīt, vai pakļauties.

Ideālā barā, kuru vada hierarhija, visi padotie atzīst dominantā tēviņa virsvadību un viss, ko viņš dara, tas ir gudri. Arī pērtiķa barā imitē dominējošo šimpanzi, nevis to, kas sociālajā hierarhijā ir zemu. Savukārt dominantais tēviņš cītīgi raugās, lai kāds nekāro pēc viņa varas. Tāpēc visās sabiedrībās ir kaut kāda veida sociālie žesti, neverbālā uzvedība, kas akceptē un izrāda padevību un pakļāvību dominējošajai harismātiskajai autoritātei. Tas autoritātei sagādā miera sajūtu. Bet, ja tai izsaka kritiku, tā ieiet prostrācijā, jo kritika ir varas apšaubīšana. Tas dominējošam nozīmē, ka kāds cits kāro nostāties viņa vietā.

Otrs mehānisms, kas darbojas baros, ir tā saucamā sodīšana. Soda cilvēkus, kas nav pietiekami altruistiski pret pārējiem, un sodīšana var izpausties kā atstumšana. Dominanto tēviņu arī var atstumt zemāk esošo tēviņu alianse. Piemēram, kritika masu informācijas līdzekļos var nozīmēt divas lietas. Pirmkārt, netiek atzīta vadoņa gudrība, tātad netiek demonstrētas pakļaušanās un paklausības pazīmes. Otrkārt, var draudēt tas, ka viņam vairs neviens neticēs, neklausīs, pat ja viņam neviens neatņem sarausto bagātību. Nauda ir nepieciešama, lai realizētu savu varu, kontrolētu apkārtējos, bet, ja ar tevi vairāk nesadarbojas, neuzticas, tad līdz ar to nauda sāk kļūt bezvērtīga. Es taču nepirkšu vēl vienu mīkstāku gultu, ja man jau tā ir pati mīkstākā gulta, kāda vien šobrīd ir nopērkama.

Pievienot komentāru

Komentāri (55)

 1. Alfa tēviņi par šādiem rakstiem jūtas aizskarti-politikā viņu ir daudz,arī citos vadošos amatos,lielai daļai sieviešu arī patīk (līdz 35),ne velti pirmie,arī vīri,bieži ir viņi,pēc tam sāk meklēt dzīvē citas lietas,ne tikai pārošanās kandidātus.

 2. visās skolās valsts valodu ! Atbildēt

  Citādi nekas nemainīsies.

 3. Valdis Freimantāls atbild - kas statūtos bīstams? Atbildēt

  Cienījamais zinību vīrs raksta labi! Bet, būdams latvietis un dzīvodams Latvijā apzinati nokluse pašu galveno – KGBistu Rīgas Latviešu Biedrības iznīcināšanu 1993. gada 18. februāra naktī!

  Tieši tas radīja visus priekšnoteikumus visvareno kastas izveidei Latvijā un tautas kultūras tradīciju konsekventai A P K A R O Š A N A I!

  Lasīt manu rakstu :”Mosties, celies , strādā”!

  Kriminālnoziedznieki leģitimizē savus noziegumus – ļūk iztrūkstošais secinājums šaja rakstā!

  Visiem izlasīt aizliegtos Rīgas Latviešu Biedrības 1938. gada statūtus – un padomāt!

 4. “…kura ir galvenā mūsu atšķirība no pērtiķiem”

 5. Visādiem sociālajiem spriedelējumiem vispirms svarīgi saprast ideoloģisko bāzi un tad domu ķēdītes likumsakarības top skaidras. Utināna kungs, kā noprotams, ir evolucionists un līdz ar to neizbēgami viņa domās cauri spīd marksisma ideoloģija. Ja nu dažas domas un situācijas novērtējums virspusēji šķiet pareizi, tad skaidri jaušama, ka viņam nav nekāda konkrētā piedāvājumā, kā tad šo sabiedrību padarīt labāku, ja neskaita klišejiskas frāzes, kas neko neizsaka.
  Izskatās, ka viņš gribētu, lai vārās pozīcijā esošie cilvēki būtu sirds skaidrības iemiesojums. Tas nekad nevar būt un kristīgā Baznīca skaidri norāda iemeslu – iedzimtais grēks. To psihoterapeits gan pilnīgi noteikti negrib atzīt , jo tad jau pazudīs viņa peļņas avots. Un , pārmetot citiem, ka viņi nekritiski seko piedāvātajām idejām ,tagad laikam pats sagaida, ka nu visi skries pakaļ viņa piedāvājumam!

 6. pabēdīgi, ja
  šādas virspusības raksta diocents – banāli un virspusēji

 7. Šādu cilvēku vēlme tik pie varas lielākoties ir saistīta ar vēlmi tikt pie siles, un tur valda likumi – kurš nekaunīgāks, neadekvāti ambiciozāks, lielāks muldētājs vai blefotājs. Protams, ir jābūt kaut kādām pseido zināšanām, tomēr vertikāles trūkums (Dievs, ētiskums, humāna vērtību sistēma) to visu agri vai vēlu pielīdzina nullei.

 8. Ir taču būtiska atšķirība starp sociāldemokrātiem un komunistiem. Ja komunisti kā marksisma ideologi
  pret uzņēmēju slāni valstī vērsās ar vardarbību un atņēma viņiem ražošanas līdzekļus (t.i. likvidēja privātīpašumu), tad sociāldemokrāti neko tādu nedarīja. Sociālisti Rietumos atšķiras no sociālistiem
  Austrumos, jo viņi ir pielāgojušies Rietumu demokrātijām. Gribētu redzēt, kā uzvestos tā pati Zviedrijas tauta, ja komunisti vai sociālisti pārņemtu varu valstī un sāktu ar vardarbību un privātīpašuma likvidēšanu. Tā ka šodienas partiju nosaukumi vairāk ir izkārtne politisku bonusu pelnīšanai, nevis marksisma ideju realizācija dzīvē. Marksisma laiks ir neatgriezeniski pagājis.

  • Pravietisnejaukais Atbildēt

   Ikviens, kurš dzīvo pārliecībā, ka “marksisms pagājis” … riskē kādu rītu pamosties un ieraudzīt ielās daudz sarkanu karogu… .

 9. Politideologiju biida? Atbildēt

  Spriezot pec virsraksta seit bus zinatnieka politpasutijuma variants.
  Megjina bidit moderno komunistu ideologiju – feminisms, feminizacija vispaar kaa paradiba un ciinja pret viriskjibu, starptautiskaa oligarhata aizstaviba u.tml. Vaine?

 10. Tu pieminēji ,ka privātīpašums joprojām dominē pasaulē. Pēc taviem vārdiem marksisms ir zaudējis- par to liecinot sociālistiskās sistēmas sabrukums. Bet ideja jau nav zudusi! Visā ES ir socdemokrātu,sociālistu partijas ,bet Zviedrijā pat komunistu partija …. Tieši Zviedrijā pagājušajā gs. pie varas visbiežāk bija sociāldemokrāti. Francijā pat sociālisti ir valdījuši, bet ,piem., Berlīnē,Parīzē vara pašvaldībās pēdējās desmitgadēs pieder tikai sociāldemokrātiem.
  Pieļauju, ka Latvija ir vienīgā valsts ES ,kur visu neatkarības laiku pie varas bijušas tikai labējās partijas! Nu jau saka -mūsu labās partijas ,kas pārstāv latviskās vērtības!
  Izskatās ,ka latviešiem ar to pietiek . Tikai diez kāpēc daudzi tomēr pukst par nabadzību…

 11. mūdzis regionālis Atbildēt

  Komentētāji šķietami nepiegriež vērību tam,ka intervējamais ir psihoterapeits,nevis ietekmes tirgotājs.Tad nu jāatgādina emigrācijā dzīvojušā rakstnieka Anšlava Eglīša konstatējums,ka ar latviešiem ir grūti,bet bez viņiem arī nevar.

 12. Paldies, ļoti saturīgs raksts . Man izskaidroja dažas lietas , ko kā nespeciāliste nepārzinu.

 13. Kaut kas jau tajā rakstā ir patiesība un kaut kas nav. Tas, ka daļai cilvēku piemīt dominēšana un tieksme valdīt pār citiem ir patiesība, bet šī tieksme ir raksturīga gan pie vīriešiem, gan pie sievietēm un tai ir ģenētisks pamats. Tāpat kā pastāv cilvēku grupa, kas vienmēr gatavi pakļauties šiem valdīt gribošiem. Bet vīriešu agresivitātei ir sakars ne tik daudz ar varu, kā ar testosterona līmeni un tā daudzumu asinīs, tātad tai ir fizioloģisks, nevis sociāls pamats. Cilvēka tieksme nopelnīt vairāk naudas ir tieši saistīta ar viņa dabisko vēlmi apmierināt savas vajadzības, kas protams, dažiem var pāraugt sociālā galējībā, jeb alkatībā, kad cilvēks kļūst par vergu šai naudas pelnīšanai. Tomēr te nevajag kultivēt savus materiālistiskos un marksistiskos uzskatus, ka pie alkatības vainīgs ir privātīpašums. Utināna kungs nav pamanījis, ka privātīpašums joprojām dominē pasaulē, kā efektīvākā forma valsts
  ekonomikā un tas ir sabiedrības evolūcijas attīstības rezultāts. To pārliecinoši pierādīja sociālistiskās sistēmas sabrukums Austrumeiropā. Tāpat kā cilvēku savstarpējām attiecībām pamatā ir cilvēka
  ētisko vērtību sistēma, nevis kādi sadomāti ideoloģiskie uzskati vai teorijas.

 14. dominējošie – vai nu nepietiek, ka vārda sakne iznosrāņu!

 15. Trula intervija un viedoklis. Pirmāmkārtām, cilvekus nesauc par tēviņiem. Arī dzīves jēgu mēs katrs paši izvēlamies, visiem nav jādzīvo kā priesteriem uz ko šis ”’gudrais’ vedina beigās. Lembergam jauna lieta un uzvara tiesā!

 16. Labs raksts. Un cilvēci pazudinās tieši alkatība.

 17. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Ja pareizi sapratu – cilvēku par vadoni padara bailes.

 18. Festā Lampa bija viena tāda lekcija par tēviem.
  “Progresīvajas” ziemeļvalstīs daži tēvi, kuri nav tikušies ar bērniem vairākus gadus un tas bērns jau pats vairs svešo onkuli neatpazīst, nav likušies mierā un Cilvēktiesību tiesā izsituši cauri spriedumu, ka ir pārkāptas viņu cilvēktiesības. Izrādas, femistes ir kārtējo jautājumu kapitāli sa…sus.
  Tad nu ir izveidotas speciālas organizācijas, kas tieši aizstāv večus viņu cīņā par tiesībām tikties ar bērniem un tamlīdzigi.
  Diemžēl pastāv tradīcija, ka, tiklīdz vecis sāk stāstīt, kā viņu apčakarējuši un kā viņam sāp, tā sākas ņirgšana,
  No vienas puses vāvuļo, ka veči ir skarbi, nedalās ar jūtām, slimo ar spiedienu, alkoholismu un neirozēm, no otras puses pamēģini tik pateikt, ka tev kaut kas netīk, sieviete manipulē vai kūda kādu, tiksi apņirgts.
  Tas ne tikai sakarā ar bērniem, par veču jūtu “menedžmentu” sabiedriskajā diskusiju telpā vispār.
  Kā feminisma FAIL tas, protams netika apskatīts.

  • феминизм – это новый мировой порядок в действии. они радикально меняют законы только под женские нужды, без пресловутого равноправия, тем самым делая из мужчин третий сорт. сначала дети, потом кошки, и если ничего другого не остаётся, только тогда идут уже мужчины. хотя в принципе их задача избавится от мужчин как таковых, либо отправить в беспросветное рабство. для этого и используются женские гормоны посредством алкоголя, продуктов питания(курица например), так же и ментально насаждают гендерные роли нового порядка. тестостерон для мужчин не так страшен на самом деле, много сильных и умных мужчин вокруг, посмотрите на все культурные рукопашные бои – в них во всех находятся глубочайшие познания, так как физическая сила без духовной разрушительна. раньше к делу подходили с умом, если это касалось силы. надо заметить что благодаря тестостерону открывается ещё один хороший скил – инстинкт лидера, который даёт трезво смотреть на собственную семью и её первостепенные нужды, а так же учит воспитывать адекватные потомства. только мужчина-лидер может действительно справедливо рассудить двух подравшихся, провинившихся или не способных поделить между собой детей. и в самом крайнем случае если будет необходимость в наказании, то ребёнок будет чувствовать что поделом, без каких либо обид, что придаст только чувство уважения, а не страха, к воспитателю. женщина на такое не способна, ибо её эмоциональный фон и личные интересы перевешивают чашу правосудия. если же судить будут бабоподобные мужчинки, то они будут смотреть как выгодно женщине всячески ей угождая, в результате чего получится та же ситуация что и с женщинами. и вот этот порочный круг очень сложно разорвать, мужчины не знают какая ответственность за благополучие общества на них висит, пилотка на голове и вмести с ней рабский менталитет мешает трезво мыслить.

 19. Problēam ir tā, ka šis speciālists netieši attaisno manipulācijas un citādi domājoso disidentu apcelšanu un apmelošanu.
  Jo tautai vajag tikai labu pamatojumu.

 20. Nu te ir vienkārši – šis kungs runā naida runu , diskriminē . Es Lemberga vietā to neatstātu bez ievērības , lai pavingro docents .

  • Vienīgais pareizeais, ko viņš teica ir, ka “Protams, ir nepieciešams arī noteikts naudas daudzums, jo nabadzīgajam ir grūti.”

 21. [var sastāstīt jebko, ja cilvēks runā ar pārliecību] Tieši kā žurnāls IR. Nolīgst aktierus, ieliek tiem mutē, ko oligarhi it kā esot teikuši un viss notiek…

 22. Latvijā gan dominē mātītes.

  • реального патриархата нет ни где. есть только отдельные патриархалы живущие в автономном режиме. но и они вымирающий вид. патриархально воспитанных женщин-то нету, а с современными женщинами опасно заводить семью – развалят, отберут детей и через законы посадят на алименты.

   • Razum, nezavisimo ot roda v tele – zenskij ili muzskoj, vklucajet zenskii i muzskii kacestva, osobennoti, cuvstva itd.

  • Nesaprotu tavu svešvalodu.

  • Ne tikai Latvijaa dominee, bet taa ir vispar jaunaa politmode, ko biida neomarksisti. Kreisie. Bezzobaina eiropas gejiska sabiedriba, kuru ir iespejams paarnjemt.

 23. Balta patiesība ! Atbildēt

  ” … Dominantie tēviņi kā sociālie parazīti… ”
  Balta patiesība !
  Parazītu pilna seima, valdība, pašvaldības – visur, kur pie varas ir ievēlējušies(iepirkušies) par lielām naudām.

 24. paldies par interviju, tas nu reiz bija vērtīgi! Viens rozīgs pleķis ikdienas zampā……. paldies!

 25. Viņiem visiem ir vadoņa komplekss, ar šo kompleksu slimie lēnām deģenerējas, ir varas kāri, vardarbīgi, ar seksuālām novirzēm, kā Ļeņins, Staļins un pārējā kompānija, bet tie ir tikai redzamie kadri, valsts pārvaldē un sabiedrībā arī netrūkst ar varas komplesu slimo.

 26. Paldies! Daudz ko izskaidro. Šo adresējam visiem, kuri mēģina kaut kā lavierēt un attaistnot Rīdzenes sarunas.

 27. Paldies autorei! Lielisks raksts!

 28. Ne jau privātīpašums un vara vainīga. Latviešu strādniecība bija inteliģenta. Krievu lamu vārdi Latvijā ienāca līdz okupāciju. Tā drausmīgā lamāšanās rūpnīcu cehos kļuva par pierastu parādību un arī mūsu “oligarhi” ir parasts šīs vides produkts.

 29. ļoti pareizi viss uzrakstīts. mantkārība ir tāda pat atkarība, kā visas citas. tikai cilvēki nez kāpēc domā, ka tieksme pēc bagātības, naudas un varas ir kaut kas pozitīvāks kā tieksme pēc alko vai narkotikām. ja mēs varētu redzēt mantkārīga cilvēka patieso būtību, tad tā iespējams īzskatītos vēl atbaidošāk kā galīgi nodzērušamies cilvēkam. un tāpat kā narkomāns zaudē visu cilvēcisko, lai tik tiktu pie devas, arī alkatīgo nekas neapturēs, lai tiktu vēl un vēl pie kāda miljona vai miljarda – ies pāri līķiem. Tikai viņiem ir līdzekļi lai savu nesmukumu un ļaunumu nomaskētu, sagrozītu un samelotu pa lielam un visiem. Bet ir spēks, kas stāv pāri visam un kuram pieder visa pasaules bagātība, tā kā sekas iestāsies un tiesa būs.

 30. Māra,Māra,kut jūs bijāt agrāk? Neko labāku un pilnvērtīgāku nekad neesmu izlasījis.

 31. Sakariigi.
  :))

 32. Interesanti, un kā ar dominantām mātītēm? 🙂

 33. “Viņi glābjas, stāstot, ka “Rīdzenes sarunas” nav īstas.”
  =================================================================
  Kād atšķirt “īstu” no “falša”, ja eksperta psihoterapeita deguns ir aizsērējis (hroniskas iesnas)? Vispār viņi spriež loģiski: “Nedz LTV, nedz LR, nedz žurnāls Ir dokumentus, kas apstiprina, ka es [A.Lembergs] esmu bijis konkrēto sarunu dalībnieks vai ka sarunas ir autentiskas un ir veikta to fonoskopiskā ekspertīze, nav atsūtījuši.” Aivars Lembergs: Iespējams, ka man vispār aizliegs runāt (NRA, 02.08.2017.)

  • brīvais radikālis Atbildēt

   Tieši tā. Tajā barā visi netīri. Vieni nez ko sarunājuši, otri to visu izpušķojuši, un izmanto saviem politiskajiem mērķiem. Man nez kāpēc pretīgāki liekas tie otrie.

 34. vel nevar isti saprast Latvijas medija/LA jauno seju.It ka skaidro patieso oligarhu dabu,tai pat laika pieder oligarham Berkim.Varam tikai pagaidam minet,vai Zagara paradisanas pirmaja iznaciena ir sakums partijas Latvijas Attistiba(LA),kuru lidzfinanse minetais oligarhs,propogandai latviski:),jo ar kulturu Zagaram sobrid nav sakara.Starp citu,LA sapno par darbu komanda ar Saskanu.Oligarhu sarunas jauna merce.

  • brīvais radikālis Atbildēt

   Sadarbība ar Saskaņu būtu labākais, kas šobrīd varētu ar mums notikt. Neticu, ka “kungi” kaut ko tādu pieļaus.

Draugiem Facebook Twitter Google+