Foto-REUTERS

Doņeckas separātisti pieprasa uzmanību 8

Austrumukrainā pašpasludinātās “Doņeckas tautas republikas” (DTR) vadītāja Aleksandra Zaharčenko otrdienas pēkšņais rosinājums dibināt jaunu “valsti” “Mazkrieviju” kā politiķus, tā ekspertus pārsteidzis nesagatavotus. Vairākums gan uzskata, ka “Mazkrievijas” projekts nav vērā ņemams, jo ir tikai separātistu mēģinājums atgādināt par sevi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
VIDEO. “Vai tu zināji, ka krāpniekam nemaz nav svarīgi, vai tev kontā ir vai nav nauda?” Padoms kā pārbaudīt, vai krāpnieki uz tava vārda nav paņēmuši kredītus 4
Lasīt citas ziņas

Ideju par “Mazkrieviju” DTR karakungi, kā izrādās, nav saskaņojuši pat ar kaimiņiem tāda paša kaluma “Luhanskas tautas republikā” (LTR), kas arī būtu iekļaujama “Mazkrievijā”. Par to dažas stundas pēc attiecīgās ziņas izplatīšanās ierunājās LTR “tautas padomes” priekšsēdētājs Vladimirs Degtjarenko. Viņš atzinis, ka tāda “soļa lietderība rada lielas šaubas”. “Pašlaik mēs ievērojam Minskas vienošanos, kurām nav alternatīvas,” piebildis Degtjarenko. Minskas vienošanos par noregulējuma panākšanu Ukrainā Francijas, Vācijas, Krievijas un Ukrainas vadītāji parakstīja 2015. gada 12. februārī, un tā citstarp paredzēja, ka Ukraina paturēs kontroli pār savām austrumu robežām. Kremlis nebūtu ieinteresēts demonstrēt, ka tam uzspļaut šim līgumam. Vairākumam ekspertu tas liek domāt, ka “Mazkrievija” ir paša Zaharčenko un viņa komandas sadomāts gājiens bez Maskavas akcepta.

DTR paziņojums padara bezjēdzīgu kontaktgrupas darbu Minskas vienošanās sakarā, bet Maskava vēlas paturēt šo instrumentu. Par situāciju liecina arī Krievijas amatpersonu mulsums, kad žurnālisti metās jautāt pēc komentāriem. Augsta līmeņa informācijas avots, saglabājot anonimitāti, Krievijas ziņu aģentūrai RBK paudis, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina administrācija nepavisam “nebija tēmā”: “Tā bija Zaharčenko un viņam pietuvināto personīgā iniciatīva.” Lietas kursā nav bijis arī Krievijas prezidenta palīgs Ukrainas jautājumos Vladislavs Surkovs. Bet Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs ar lielu nokavēšanos līdzīgi skaidroja, ka “Mazkrievija” ir tikai paša Zaharčenko personīgā iniciatīva, bet Krievija paliks uzticīga Minskas nolīgumam. Krievijas pilnvarotais sarunām par noregulējumu Ukrainā Boriss Grizlovs Zaharčenko paziņojumu raksturoja kā daļu no DTR informācijas kara ar Kijevu, kā “aicinājumu uz diskusiju”, kam nebūs nekādu likumisku seku. Tikmēr politikas eksperts Aleksejs Česnakovs, kurš tiek uzskatīts par Kremlim tuvu, aģentūrai TASS izteicies nesaudzīgāk: “Projekts ir drīzāk literārs, ne politisks. Troksnis sacelts liels, taču pēc mēneša visi par Mazkrieviju aizmirsīs, pašus idejas autorus ieskaitot.” “Mazkrieviju” vienkārši izdomājušas Zaharčenko pietuvinātas blogeru un literātu aprindas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Paša DTR vadītāja vēstījumā par jaunas federālas valsts izveidošanu otrdien bija teikts: “Uzskatām, ka Ukrainas valsts tādā veidā, kādā tā pastāvēja, nav atjaunojama. Mēs, bijušās Ukrainas reģionu pārstāvji, izņemot Krimu, paziņojam par jaunas valsts dibināšanu, kas būs Ukrainas pēctece. Mēs esam vienisprātis, ka jauno valsti sauks “Mazkrievija”, jo pats nosaukums “Ukraina” sevi ir diskreditējis.” Galvaspilsēta būšot Doņecka, bet Kijevai ierādīs “vēsturiska un kultūras centra” vietu “bez galvaspilsētas statusa”. Par “Mazkrieviju” Ukrainu sauca Krievijas impērijas laikā. “Mazkrievijā” trīs gadus saglabāšoties ārkārtas stāvoklis, kura laikā nebūs atļauta nekāda politisko partiju darbība. Jaunā “valsts” ieturēšot kursu un pievienošanos Krievijas un Baltkrievijas savienotajai valstij. “Mazkrievijas” simbols būšot “Bogdana Hmeļņicka karogs”. 17. gadsimta kazaku hetmaņa Hmeļņicka karogs gan ir visai komplicēts attiecīgā laikmeta standarts, uz kura redzams kā krusts, tā pusmēness. Karoga oriģināls glabājas Zviedrijas armijas muzejā Stokholmā.

Rietumu reakcija uz “Mazkrievijas” priekšlikumu ir skaidri noraidoša vai vienkārši ignorējoša.

ASV Valsts departamenta pārstāve žurnālistiem atzina, ka ziņa radot satraukumu, taču nav izvērsta komentāra vērta. Arī Vācijas un Francijas valdības, kas līdz ar Krieviju un Ukrainu ietilpst tā saucamajā “Normandijas četriniekā” situācijas Donbasā noregulēšanai, nav ielaidušās garos skaidrojumos. Tiek atgādināts, ka Zaharčenko nav tiesību runāt visas Austrum-
ukrainas vārdā un tāpat no Krievijas tiek gaidīta noraidoša pozīcija. Ukrainas prezidents Petro Porošenko tikai ar preses dienesta starpniecību paziņojis: “Projekts “Jaunkrievija” tika apbedīts. Ukraina atjaunos suverenitāti pār Donbasu un Krimu.” Ukrainas Ārlietu ministrijā notiekošo vērtē kā Krievijas mēģinājumu atkārtot Austrumukrainā Abhāzijas scenāriju. Tomēr šķiet, šoreiz tiešām ir runa vien par konkrētā doņeckiešu karakunga vēlmi pievērst sev uzmanību, jo pat separātistiem ir skaidrs, ka pašreizējā neskaidrā situācija, kad nav ne kara, ne miera, nevar būt ilgstoša.

“Šis paziņojums gluži vienkārši nenozīmē neko. “Jaunkrieviju” uzbūvēt neizdevās, neizdevās arī, kā solījās Zaharčenko kungs, pievienoties Krievijai, neizdevās radīt jelkādas, kaut militāras, kopīgas pārvaldes struktūras [starp DTR un LTR], neizdevās sagaidīt Ukrainas sabrukumu – nekas neizdevās,” radiostacijai “Eho Moskvi” paudis Ukraiņu politologs Aleksejs Garaņs. Garaņs paredz, ka “tukšais” paziņojums kopumā neatstās nekādu iespaidu ne uz pašu konflikta gaitu, ne tā risinājumu. Ukraiņu politologs pieder tiem ekspertiem, kuri pieļauj, ka “Mazkrievijas” jautājums tomēr saskaņots Maskavā ar kādu pagaidām nezināmu nolūku. Tajā pašā laikā Ukrainā dzīvojošais vācu analītiķis Vinfrīds Šneiders-Deterss, raidītājā “Deutsche Welle” izteicies gluži pretēji: “Nespēju iedomāties, ka Putins varētu būt tāds muļķis, lai ļautu Zaharčenko pasludināt “Mazkrieviju”. Zaharčenoko, šķiet, visi nav mājās. Tās taču ir slimas fantāzijas!”