Pasaulē

“Doņeckas tautas republikas” līderis paziņo par “Mazkrievijas” izveidošanu 3


Kamēr lielvalstu līderi sarunās mēģina vienoties par mieru, Ukrainas austrumu apgabalos turpinās karadarbība. Apšaudēs teju pilnībā iznīcināta kāda daudzstāvu māja Doņeckas apgabalā.
Kamēr lielvalstu līderi sarunās mēģina vienoties par mieru, Ukrainas austrumu apgabalos turpinās karadarbība. Apšaudēs teju pilnībā iznīcināta kāda daudzstāvu māja Doņeckas apgabalā.
Foto – AFP/LETA

Pašpasludinātās “Doņeckas tautas republikas” līderis Aleksandrs Zaharčenko otrdien paziņoja par jaunas valsts “Mazkrievijas” izveidošanu.

“Mēs uzskatām, ka Ukrainas valsts tādā veidā, kādā tā pastāvēja, nav atjaunojama. Mēs, bijušās Ukrainas reģionu pārstāvji, izņemot Krimu, paziņojam par jaunas valsts dibināšanu, kas būs Ukrainas pēctece. Mēs esam vienisprātis, ka jauno valsti sauks “Mazkrievija”, jo pats nosaukums “Ukraina” sevi ir diskreditējis,” žurnālistiem Doņeckā teica Zaharčenko. Viņš sacīja, ka “Mazkrievijas” “galvaspilsēta” būs Doņecka, bet Kijeva būšot “vēsturisks un kultūras centrs bez galvaspilsētas statusa”.”Par “Mazkrievijas” valsts karogu tiek pasludināts Bogdana Hmeļņicka karogs,” piebilda Zaharčenko.

“Mēs vadāmies no tā, ka “Doņeckas tautas republika” līdz ar “Luganskas tautas republiku” ir vienīgās Ukrainas teritorijas, neskaitot Krimu, kurās ir saglabājusies likumīgā vara,” uzsvēra “Doņeckas tautas republikas” līderis. Viņš arī sacīja, ka “Mazkrievijā” uz trim gadiem jāievieš ārkārtas stāvoklis. “Lai izvairītos no haosa, ierosinām ieviest ārkārtas stāvokli uz trim gadiem, tā laikā jāaizliedz jebkādu politisko partiju darbība,” teica Zaharčenko. “Šis lēmums brieda jau ilgi, taču visam ir savs laiks, un tieši šodien mēs ierosinām to variantu, kas ļaus apturēt karu,” viņš sacīja.

“Mēs ierosinām jaunu plānu, valsts reintegrācijas plānu. (..) Mēs ierosinām visiem Ukrainas iedzīvotājiem izkļūt no kara, no jauna nodibinot valsti, tā ir mierīga izeja. Taču ir daži nosacījumi – tas ir jāatbalsta Ukrainas iedzīvotājiem. Mēs jau esam veikuši konsultācijas ar reģionu varas un biznesa pārstāvjiem. Kā arī, ja starptautiskā sabiedrība atbalstīs šo ideju. Tas ir mūsu pirmais un pēdējais priekšlikums,” sacīja Zaharčenko. Viņš arī pauda viedokli, ka Ukrainas valdība esot neleģitīma un nespējot apturēt karu.

“Doņeckas tautas republikas” “nodokļu ministrs” Aleksandrs Timofejevs žurnālistiem teica, ka “Mazkrievija” būšot “federatīva valsts ar tās subjektu plašu autonomiju”, un ka “Mazkrievijas” “konstitūcija” tikšot pieņemta referendumā. Savukārt pašpasludinātās “Luganskas tautas republikas” “tautas padomes” priekšsēdētājs Vladimirs Degtjarenko sacījis, ka Zaharčenko paziņojums par “Jaunkrievijas” izveidošanu nav saskaņots ar “Luganskas tautas republikas” vadību, vēsta “Luganskas tautas republikas” informācijas centrs. Degtjarenko arī uzsvēris, ka “pašlaik šāda soļa lietderība rada lielas šaubas”. “Pašlaik mēs ievērojam Minskas vienošanās, kurām nav alternatīvas,” piebildis Degtjarenko.

Tikmēr Doņeckas grupējuma pārstāvji paziņojuši, ka “jaunās valsts” izveide neesot pretrunā ar Minskas vienošanos.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko, reaģējot uz paziņojumu par “Mazkrievijas” izveidošanu, norādījis, ka savulaik jau cietis neveiksmi “Jaunkrievijas” projekts, un paudis pārliecību, ka Ukrainas suverenitāte pār Donbasu un Krimu tiks atjaunota. “Projekts “Jaunkrievija” tika apbedīts. Ukraina atjaunos suverenitāti pār Donbasu un Krimu,” Porošenko teikto tviterī citē viņa preses sekretārs Svjatoslavs Cegolko.

Par “Jaunkrievijas” izveidošanu “Doņeckas tautas republikas” un “Luganskas tautas republikas” līderi paziņoja 2014.gada maijā, tomēr 2015.gadā šis projekts tika iesaldēts, lai varētu īstenot Minskas vienošanās. Porošenko uzsvēris, ka Zaharčenko paziņojuma autori meklējami Krievijā, kura vēlas sadalīt Ukrainu.

“Jums jāsaprot, ka Zaharčenko un [pašpasludinātās Luhanskas republikas līderis Igors] Plotņickis nav politiski spēlētāji,” bet gan “marionetes”, kuru vienīgais uzdevums ir atskaņot “vēstījumus, kurus tie saņem no Krievijas”, norādīja Ukrainas prezidents.

Savukārt Ukrainas pārstāvis Minskas sarunās Jevhens Marčuks norādījis, ka paziņojums, ar kuru Maskavas atbalstītie kaujinieki nākuši klajā dienu pirms kārtējā sarunu raunda, var “sarunas pilnībā bloķēt”.

Ukraiņu politikas analītiķis Volodimirs Fesenko izteicies, ka paziņojumu, iespējams, iniciējis Kremlis, tādējādi cenšoties iebiedēt Rietumus ar varbūtējo Ukrainas sašķelšanos.
“Kremlis vairs nemēģina šo ļaundabīgo audzēju iespiest atpakaļ Ukrainas ķermenī,” norādīja Fesenko, piebilstot, ka otrdienas paziņojuma sekas ir pāragri prognozēt, jo Zaharčenko ir pazīstams ar savām dīvainajām pretenzijām.

Krievija šo izlēcienu pagaidām nav komentējusi.

Mazkrievija bija ukraiņu zemju vēsturisks nosaukums Krievijas impērijas laikā, savukārt par
Jaunkrieviju Krievijas impērijā dēvēja pašreizējās Ukrainas dienvidu zemes.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

LA.lv