×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
27. februāris, 2014
Drukāt

Donore palīdz tikt pie bērniņa
 (2)

berns

“Kā var kļūt par olšūnu donori, un kā šis process notiek? Kur var pieteikties uz 
konsultāciju?” 
Inita U.

Auglīgajā dzīves periodā sievietes ķermenī nobriest aptuveni 400–500 olšūnu, bet tā ir tikai viena simtdaļa no visām olnīcu atražošanas iespējām, jo pārējās olšūnas netiek izmantotas, neattīstās un iet bojā. Tādēļ pieteikšanās par donori nekādi neietekmē sievietes pašas vēlāku iespēju kļūt par māti. Tiesa, visā pasaulē ir pieņemts, ka sievietei jābūt vismaz vienam bērnam, pirms viņa kļūst par donori, lai gan tas nav svarīgākais kritērijs, taču sniedz drošības izjūtu gan no emocionālā, gan no iespējamo risku viedokļa.

Ginekologs un dzemdību speciālists, reproduktīvās medicīnas centra “Embrions” vadītājs Gints Treijs skaidro, ka par donori var kļūt jauna sieviete līdz 35 ga-
du vecumam ar vēlmi palīdzēt piepildīt kādas citas ģimenes sapni par mazuli. Viņai jābūt bez kaitīgiem ieradumiem, fiziski, garīgi un reproduktīvi veselai, bez nopietniem iedzimtu saslimšanu riska faktoriem ģimenē. Tāpēc jāzina pirmās un otrās pakāpes radinieku – vecāku, vecvecāku, brāļu un māsu – veselības stāvoklis.

Vispirms jāpiesakās olšūnu donoru pro-grammai, piezvanot vai nosūtot elektronisko vēstuli uz kādu no klīnikām, kur darbojas šī programma: “Jūsu ārsti” (SIA “VASU”), reproduktīvās medicīnas centrs “Embrions”, “AVA Clinic”, “EGV”, “Ava Riga”.

Potenciālajai olšūnu donorei ierodoties klīnikā, vispirms notiek pārrunas un iepazīstināšana ar procedūras norisi. Seko rūpīgas veselības pārbaudes un izmeklējumi, tostarp analīzes uz infekcijām: hlamīdijām, ureoplazmu, mikoplazmu, gonoreju, sifilisu, HIV/AIDS, B un C hepatītu, kā arī veic ģenētiskās analīzes. Šie izmeklējumi ir bez maksas.

Pēc tam reģistrā anonīmi tiek iekļauti potenciālās donores dati, tostarp fiziskie parametri, personības īpašības un informācija par vaļaspriekiem, ja viņa to vēlas izpaust.

Uzreiz pēc izmeklējumiem vēl nenotiek olnīcu stimulācijas procedūra. Tā var sākties tikai pēc tam, kad, iepazīstoties ar sievietes sniegto informāciju, viņu par donori izraugās olšūnu saņēmēji – topošo vecāku pāris, kam nepieciešama mākslīgā apaugļošana. Šis periods var ilgt gan vairākas nedēļas vai mēnešus, gan ilgāku laiku.

Tiklīdz sievieti izvēlas par piemērotāko olšūnu donori, var sākties devējas un saņēmējas menstruālā cikla saskaņošana un donores olnīcu medikamentoza stimulācija – medikamentu injekcijas un ultrasonogrāfija. No šā brīža līdz procesa pilnīgai pabeigšanai var paiet apmēram divas nedēļas. Pēc olšūnu paņemšanas visas procedūras beidzas, taču nākamajā menstruālajā ciklā vēlams atgriezties klīnikā uz kontroles izmeklējumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. tad jau visi spermotozoīdi arī ir bērniņi.

  2. Nav vērts, ka tā naudiņa, ko dabūsi par savām olšūnām, ir to vērts. Cik apaugļotu embriju tiek nogalināti? Vai iesaldēti, atsaldēti? Tie tāpat ir bērniņi.

Draugiem Facebook Twitter Google+