×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
28. februāris, 2014
Drukāt

Jauniešu organizētajā asins ziedošanas akcijā šogad piedalījās 700 cilvēku

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šotrešdien ritēja Baltijā lielākā asins ziedošanas projekta “Mīlestības svētki”, ko sadarbībā ar Valsts asins donoru centru (VADC) organizē piecu augstskolu studenti, pēdējā diena, tādēļ SEB finanšu centrā Valdlaučos uz asins ziedošanu pulcējās ne tikai bankas darbinieki, bet arī studenti, kas vēl nebija paspējuši to izdarīt. “Nododu asinis jau kādu ceturto reizi. Cenšos to izdarīt vismaz reizi gadā. Pēc tam ir gandarījums, ka esi veicis labu darbu,” stāsta Rīgas Tehniskās universitātes students Kaspars. Šogad 700 cilvēku kopumā ziedoja 315 litru asiņu, ar ko pietiek, lai palīdzētu 1540 nelaimē nokļuvušajiem.

Asins ziedošanas projektu, kura moto ir “Šodien palīdzi tu, rīt mēs palīdzam tev!”, katru gadu organizē Studentu attīstības fonds. Tā kā tā galvenais mērķis ir iesaistīt donoru kustībā arvien jaunākus cilvēkus – asinis var ziedot jau no 18 gadu vecuma, iespēja nodot asinis tiek nodrošināta augstskolu telpās. Vislielākā atsaucība bijusi pirms diviem trim gadiem, kad projekta laikā asinis ziedoja gandrīz tūkstoš jauniešu, stāsta Rīgas Stradiņa augstskolas studente un viena no projekta organizatorēm Kristiāna Štāla.

Diemžēl no 106 potenciālajiem donoriem šajā trešdienā atteikumu nācās dzirdēt kādiem divdesmit cilvēkiem, to skaitā arī man, jo, neraugoties uz to, ka man kabatā ir donora apliecība, atzinums – pārāk zems asinsspiediens – šoreiz ir šķērslis asins nodošanai.

VADC Transfuzioloģiskā departamenta direktore Anna Šteinerte stāsta, ka dažādu iemeslu dēļ nākas noraidīt katru ceturto piekto donoru. Apmēram 1% asiņu nākas “izbrāķēt”, jo tās ir pārāk treknas jeb hilozas. “Galvenais iemesls tam ir neveselīgs uzturs. Lai asinis būtu labas, kvalitatīvas, vismaz vienu dienu pirms asins nodošanas nedrīkst ēst taukainus ēdienus, piemēram, hamburgerus, desas, žāvētu gaļu,” viņa skaidro.

“Daudzi ziedo asinis tikai reizi gadā, bet ir arī tādi, kas to dara cītīgi ik pēc trim mēnešiem. Zinu, ka tas var kļūt arī par tradīciju. Organisms pierod, ka regulāri “jānopumpē” 450 mililitri asiņu, turklāt tās taču atjaunojas. Arī es nododu asinis, jo pašsajūta pēc tam ir ļoti laba, turklāt esmu izdarījusi labu darbu,” saka A. Šteinerte.

No šogad projekta laikā nodotā asins daudzuma VADC būs iespējams sagatavot 701 devu plazmas un eritrocītu masas, kā arī 140 devas trombocītu masas. Taču dažās operācijās vienam pacientam nepieciešamas pat 30 – 40 devas.

Diemžēl šīs asins komponentes nedrīkst ilgi uzglabāt, piemēram, trombocītu masa, kuru ļoti bieži izmanto pārliešanai, derīga tikai septiņas dienas. Tieši šī iemesla dēļ VADC darbiniekiem nereti jāatraida vienas vai otras asins grupas donori.

“Šobrīd mums ir vajadzīgas A pozitīvās un B negatīvās grupas asinis, pārējo grupu asinis mums jau ir krājumā,” norāda VADC vadītāja Iveta Ozoliņa. Cilvēkus, kas vēlas ziedot asinis, centra vadītāja aicina vispirms iepazīties ar jaunāko informāciju VADC interneta mājas lapā: www.donors.lv, kurā norādīts, kādas grupas asinis ir ļoti nepieciešamas, bet kuras pagaidām ir pietiekamā daudzumā.

Fakti 


VADC statistika liecina, ka:


2013. gadā asinis ziedoja 33 275 cilvēki, tas ir 1,5% no visiem Latvijas iedzīvotājiem. No viņiem pirmo reizi asinis ziedoja 9148.

No visiem donoriem pērn 52% bija vīrieši, bet 48% sievietes.

71% donoru asinis nodeva vienu, 19% divas, 7% trīs, 2% četras, bet 0,5% – piecas reizes gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+