Dopings VDR sportisti pārvērta par vīrieti. Andreasa Krīgera briesmīgā pieredze 0

Pirms divām nedēļām 50 gadu jubileju atzīmēja Andreass Krīgers, kas ir dzimis kā sieviete – Heidi Krīgere. Jau kopš 16 gadu vecuma Vācijas Demokrātiskās republikas (VDR) lodes grūdēja pašai to nezinot lietoja dopingu, anaboliskos steroīdus tik lielā daudzumā, ka notika hormonālas izmaiņas organismā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Heidi Krīgeres stāsts ir un laikam arī vienmēr būs aktuāls, taču īpaši šobrīd, kad saskaņā ar Pasaules Antidopinga aģentūras pētījumu atklājies, kādu ceļu bija izvēlējusies iet Krievija, kur dopinga piesegšanā darbojusies valsts programma.

“Ar sportu sāku nodarboties desmit gadu vecumā, aizgājām uz vieglatlētiku ar skolas biedreni un man ļoti iepatikās. 14 gadu vecumā devos uz sporta internātu,” dokumentālajā filmā stāsta Andreass Krīgers.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skolā viņai negāja viegli, jo bija izstumtā, bet Berlīnes “Dinamo” sporta klubā jutās pieņemta un novērtēta. “Kad man bija 16 gadi, treneris papildus tradicionālajiem vitamīniem iedeva zilas tabletes. Nezināju, kas tas tāds ir, bet viņš teica, ka palīdzēs. 17 gadu vecumā man tika iedots vairāk dopinga nekā Benam Džonsonam,” viņa ataceras. Divu gadu laikā ķermeņa svars pieaudzis no 69 līdz 105 kg – tā bija muskuļu masa, nevis tauki. Treniņi bijuši vienveidīgi – svari cilāti tikmēr, kamēr vairs nav varējusi pakustēties.

1986. gadā Krīgere kļuva par Eiropas čempioni un sapņoja kļūt par pirmo sievieti, kas aizgrūž lodi tālāk par 23 metriem. Tas gan neīstenojās. Sadzīvot ar pārmaiņām organismā nav bijis viegli, bet sporta vadības attieksme bijusi nesaudzīga – tev jādara tā, kā mēs gribam vai arī neesi mums vajadzīga. “Tava dzīve beigsies. Es tiku iebaidīta,” viņa atceras. Karjeru Heidi noslēdza 26 gadu vecumā, kad Berlīnes mūris jau bija kritis.

Sportiste jau iepriekš psiholoģiski izjuta sevi vairāk kā vīrieti, nevis sievieti, bet sistemātiskā dopinga lietošanas dēļ ķermenī notika arī fizioloģiskas pārmaiņas. 31 gada vecumā tika veikta dzimumu maiņas operācija un kopš tā brīža Heidi dzīvo kā Andreass. To, ka rezultāti sportā sasniegti ar neatļautu vielu palīdzību, viņš saprata tikai vēlāk un nebaidās par savu pieredzi runāt atklāti, piedalās antidopinga pasākumos. Vienā no tādiem satika savu nākamo dzīvesbiedri – peldētāju Uti Krauzi, kas arī bija VDR dopinga sistēmas upure.

Krīgers vairs nekontaktējas ar ģimeni – māti un trīs brāļiem, kuri nespēja pieņemt Heidi jauno dzīvi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.