Apbrīno

“Dora” skaņu laboratorijā 16

Publicitātes foto

Pašā gada nogalē divos koncertos dienasgaismu ieraudzīs pazīstamo mūziķu  Jāņa Šipkēvica un Gata Zaķa jaunizveidotā projekta “Dora” pirmais albums “Two Sides”. Abos koncertos 28. un 29. decembrī jaunais albuma pirmatskaņojums notiks vēlā vakara stundā dzīvā izpildījumā Rīgā, Kaņepes kultūras centrā. Šis noteikti būs pārsteigums abu mākslinieku līdzšinējās daiļrades cienītājiem.

“Dora” ir divu cilvēku skaņu laboratorija, kurā darbojas divi mūziķis – Jānis Šipkēvics, kuru pazīstam kā grupu “Instrumenti”, “Cosmos” un solo projekta “Shipsea” dalībnieku, un Gatis Zaķis, kurš veidojis daudz Latvijā pazīstamu mūziķu skaņu celiņu, kā arī savulaik pats izveidojis grupu “The Mundane”.

Atšķirībā no abiem mūziķiem ierastajām formām, apvienojušies projektā “Dora”, viņi strādā mijiedarbībā ar citām mākslas disciplīnām – teātri, vizuālo mākslu. Paši mūziķi “Doras” mūzikas rašanās pamatā min vairākus notikumus – viens no tiem ir režisores Māras Ķimeles 2015. gadā iestudētā izrāde “Aspazija. Personīgi” Jaunajā Rīgas teātrī, kurā skanēja “Doras” mūziķu radītā mūzika, lai arī vēl bez projekta nosaukuma, kas nodēvēts Raiņa māsas Doras vārdā.

Par vēl vienu grupas rašanās iemeslu mūziķi min mākslinieka Kristapa Epnera mākslas darbu “Vingrinājumi” galerijā “Noass” – darbs tikko nominēts prestižajai Purvīša balvai. Mākslinieka K. Epnera izstādes interešu laukā ir cilvēka – topoša profesionāla vingrotāja – ķermeņa kustību studijas, kā arī savdabīgā vide un rīki, kas veido vingrotāja ikdienu.

Pašos projekta pirmsākumos “Doras” radītais skanējums dzimis ārpus Latvijas – tas bija daļa no Islandes mākslinieces Berglindas Jonas Hlinsdotiras kustīgās skulptūras un skaņu instalācijas darbiem “Stitching and Mending” un “The Changing Room” – tie bijuši aplūkojami Reikjavīkā, Oslo un Viļņā.

Šā gada nogalē Jāņa Šipkēvica un Gata Zaķa divus gadus ilgušais kopdarbs ieguvis arī fizisku formu – tapis jauns improvizētas eksperimentālās mūzikas albums, kas vinila plates formātā ar nosaukumu “Two sides” nāks klajā decembra beigās. Albumā iekļautas desmit kompozīcijas, pamatā instrumentāli darbi, bet vokālajām kompozīcijām tekstus radījusi B. J. Hlinsdotira.

Jaunais ieraksts izdots sadarbībā ar fondu “Mākslai vajag telpu”, vienlaikus aktualizējot dažādu mediju izmantojumu laikmetīgajā mākslā, kuriem pieskaitāma arī skaņu māksla. “Plates izdošana ir būtisks notikums arī fonda darbībā, jo ir pirmais atbalstītais mūzikas projekts, apliecinot fonda atbalstu dažādām mākslas norisēm Latvijā,” atklāj fonda vadītāja Katrīna Jaunupe.

 

Varbūt noder!!

Koncerti: 28., un 29. XII 21.00 Rīgā, Kaņepes kultūras centrā

Biļetes – www.ekase.lv

Cena – EUR 12

LA.lv