Pasaulē
Citur

“Dorians” sasniedz Bahamas: Dienvidkarolīnas gubernators pavēl evakuēt piekrasti0


 Kamēr viesuļvētra “Dorians”, kas sasniegusi piektās kategorijas orkāna spēku, turpina plosīties Bahamu salās.
Kamēr viesuļvētra “Dorians”, kas sasniegusi piektās kategorijas orkāna spēku, turpina plosīties Bahamu salās.
Foto: SCANPIX/AFP/LETA

Ziņa papildināta pl.11.38.

Kamēr viesuļvētra “Dorians”, kas sasniegusi piektās kategorijas orkāna spēku, turpina plosīties Bahamu salās, Dienvidkarolīnas gubernators svētdien devis rīkojumu sākt obligātu piekrastes evakuāciju.

Bahamu salās nopostītas mājas, ēkām norauti jumti, apgāztas automašīnas un pārrautas elektrolīnijas.

Rīkojums par visas Dienvidkarolīnas piekrastes obligāto evakuāciju stāsies spēkā pirmdien plkst.12 (plkst.20 pēc Latvijas laika) un attieksies uz aptuveni 830 000 cilvēku.

Tā ir ļoti nopietna viesuļvētra, kuras vēju ātrums sasniedz 295 kilometrus stundā (82 metus sekundē), bet brāzmās – pat 354 kilometrus stundā (98 metrus sekundē), norādījis Dievidkarolīnas gubernators Henrijs Makmāsters, piebilstot, ka tā ir spēcīgākā vētra, kāda pieredzēta, ja ne vēsturē, tad “noteikti spēcīgākā, kādu ikviens no mums šodien ir pieredzējis”.

“Mēs apzināmies, ka ar šo paziņojumu nepadarīsim visus laimīgus, taču varam saglabāt visus dzīvus,” uzsvēris gubernators.

Pāris stundas pēc Makmāstera paziņojuma arī Džordžijas štata gubernators izdeva rīkojumu sākt obligātu evakuāciju štata Atlantijas okeāna piekrastē.

“Dorians” svētdien plkst.12.40 (plkst.19.40 pēc Latvijas laika) sasniedza Abako un Lielo Bahamu, kur turpinās plosīties visu svētdienas nakti un pirmdienu, ziņo ASV nacionālais viesuļvētru centrs (NHC).

Pagaidām vēl pieejama trūcīga informācija par viesuļvētras nodarītajiem postījumiem šajās salās, taču amatpersonas pieņem, ka daudzi īpašumi ir nopostīti. Tuvojoties “Dorianam”, vairums iedzīvotāju nodrošināja savas mājas pret vētru un devās uz patversmēm. Tika slēgtas arī tūristu viesnīcas.

Bahamu Tūrisma un aviācijas ministrijas ģenerāldirektore Džoja Džibrilu pavēstījusi, ka viesuļvētra nodarījusi plašus postījumus īpašumiem un infrastruktūrai, bet, par laimi, nav ziņu par bojāgājušajiem.

No Abako tiek ziņots par “katastrofiskiem apstākļiem”. Spriežot pēc video, ko Abako varasiestādēm atsūtījuši iedzīvotāji, redzams, ka ēkām norauti jumti, pārrautas elektroapgādes līnijas, apgāztas automašīnas un izcēlušies plūdi automašīnu jumtu augstumā.

Dažās Abako vietās nav iespējams pateikt, kur beidzas iela un kur sākas okeāns, norādīja Bahamu premjerministrs Hūberts Minniss.

NHC brīdina, ka viesuļvētra, kas lēni virzās uz rietumiem, pirmdienas vakarā nonāks bīstami tuvu Floridas piekrastei, kur tā atradīsies visu nakti uz otrdienu.

Otrdien un trešdien viesuļvētra varētu atrasties 64 līdz 80 kilometrus no Floridas piekrastes.

NHC brīdina par dzīvībai bīstamām piekrastes bangām un ļoti spēcīgām lietusgāzēm. Floridā obligāta evakuācija izsludināta vairākos piekrastes rajonos.

Arī Ziemeļkarolīnas gubernators Rojs Kūpers brīdinājis iedzīvotājus, ka štatā šonedēļ iespējams spēcīgs lietus un plūdi.

Piektā kategorija ir augstākā viesuļvētru novērtējuma skalā, un tikai četri no 35 vēsturē reģistrētajiem piektās kategorijas orkāniem ir sasnieguši ASV kontinentālo piekrasti, norāda Nacionālā okeānu un atmosfēras pārvalde (NOAA).

Meteorologi atzīst, ka joprojām grūti prognozēt “Doriana” turpmāko virzību, taču vairums attīstības modeļu liecina, ka tuvāko dienu laikā viesuļvētras spēks nedaudz mazināsies un tā pagriezīsies uz ziemeļiem, turpinot virzīties gar ASV austrumu piekrasti un apdraudot Džordžijas, Dienvidkarolīnas un Ziemeļkarolīnas pavalstis.

Kā ziņots, “Doriana” radītā apdraudējuma dēļ ASV prezidents Donalds Tramps atcēla svētdien paredzēto vizīti Polijā, kas šobrīd piemin 80.gadskārtu kopš Otrā pasaules kara sākuma.

Saistītie raksti

“Mēs nezinām, kur tā trāpīs, bet mums ir ideja, droši vien, drusku atšķirīgi no sākotnējā kursa,” norādīja Tramps. “Bet tā var atkal mainīt savu kursu un tā var atgriezties tuvāk Floridai,” brīdināja prezidents.

Trampam ir vairāki īpašumi Floridā, tostarp slavenais Maralago kūrorts Palmbīčā.

NHC izsludinājis brīdinājumu par viesuļvētru un plūdiem Floridas austrumu piekrastē no Brouardas apgabala līdz Džordžijas štata robežai.

LA.lv