Ekonomika
Tehnoloģijas

Dots kārtējais trieciens 5G ieviešanai ASV0

Foto – Shutterstock

Sanfrancisko līča rajons un Silīcija ieleja varētu būt viens no lielākajiem pasaules tehnoloģiju centriem, taču arī tur gadās cilvēki, kuri sevi grib pasargāt no nākotnes. Milvalijas pilsētas dome vienbalsīgi nobalsojusi par tūlītēju 5G bezvadu torņu uzstādīšanas aizliegumu pilsētas apkaimē, baidoties no uz torņiem esošo “mazo šūnu” (angļu val. “small-cell”) antenu negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību, raksta tehnoloģiju portāls “TechCrunch”.

Milvalija atrodas tikai pāris kilometrus no Sanfrancisko, tajā dzīvo apmēram 14 000 cilvēku, taču 145 cilvēki jeb 1% no pilsētas iedzīvotājiem pamanījušies pilsētas domē iesniegt sūdzību par plānoto torņu uzstādīšanu. Tā kā domē lēmums pieņemts steidzamības kārtā, jo tas skar sabiedrības veselību un drošību, aizliegums stājies spēkā nekavējoties, dodot kārtējo triecienu 5G tehnoloģijas ieviešanai ASV. Turklāt līdzīgi lēmumi jau iepriekš pieņemti citās blakus esošajās Marīnas apgabala mazajās pilsētās Sananselmo un Rosā.

Kā portālam norādījis kāds industrijas darbonis, ASV ar atļauju iegūšanu 5G “mazo šūnu” antenu uzstādīšanai ir lielas problēmas. “Atļaujas iegūšana aizņem 18 mēnešus, bet uzstādīšanas process aizņem 2 stundas”. Kaut arī 5G standarts vēl nav pieņemts, viens no telekomunikāciju industrijā pieņemtajiem tehnoloģijas ieviešanas veidiem būtu izmantot t.s. “mazo šūnu” antenas, kuras uzlabotu joslas platumu un sakaru kvalitāti, vienlaikus samazinot infrastruktūras un elektrības izmaksas. Mazākas antenas ir vieglāk uzstādāmas un tās ir nepamanāmākas, kas ir svarīgi, ņemot vērā to, ka ASV jau ilgstoši cilvēki izrādījuši neapmierinātību ar esošo torņu milzīgajiem izmēriem.

Kas vainas “mazo šūnu” antenām? Neskatoties uz vairākiem pētījumiem par to nekaitīgumu, daudzi joprojām tās saista ar radiāciju. Kā raksta “TechCrunch”, tā vietā jau sen zinātnieki brīdinājuši par personīgo telefonu un viedtālruņu antenu nelabvēlīgo iespaidu uz cilvēku veselību, taču tas īsti nevienu neinteresējot.

Tāpat arī pierādīts, ka 5G antenu radiācijas emisijas ir krietni mazākas par uz 4G torņiem esošo antenu iespēto. Tas nozīmē, ka esošie torņi ar 4G antenām teorētiski ir veselībai kaitīgāki par tiem, kas nodrošinās 5G darbību. Ierobežojumi ASV noteikti nāk par labu citām valstīm, kuras cer tehnoloģiju ieviest ātrāk. Piemēram, Ķīnas kompānija “Huawei” investē miljardiem dolāru, lai attīstītu 5G infrastruktūru, un atņemtu 5G titulu savienotajām valstīm

LA.lv