Latvijas Sociālistiskās partijas priekšsēdētājs, bijušais Eiropas Parlamenta deputāts Alfrēds Rubiks.
Latvijas Sociālistiskās partijas priekšsēdētājs, bijušais Eiropas Parlamenta deputāts Alfrēds Rubiks.
Foto-LETA

DP izbeidz kriminālprocesu par Rubika izteikumiem saistībā ar represijām 10

Lai arī Latvijas Sociālistiskā partijas (LSP) līdera Alfrēda Rubika izteikumi par 1949.gada represijām ir vērtējami kā aizvainojoši, Drošības policija (DP) vēlreiz izbeigusi kriminālprocesu par politiķa pausto.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Kriminālprocess par iespējamu noziegumu pret cilvēci attaisnošanu izbeigts jūnijā. Ievērojot uzraugošā prokurora norādījumus, tika veikta Rubika nopratināšana un lūgts tiesībsarga kā cilvēktiesību jomā kompetentas institūcijas atzinums par Rubika izteikumiem, aģentūra LETA noskaidroja DP.

Tiesībsarga atzinumā norādīts – lai gan Rubika izteikumi ir vērtējami kā aizvainojoši, īpaši tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri cieta no PSRS represijām, un vēsturiski nepamatoti, tie nepārkāpj ANO Starptautiskā paktā par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām, kā arī Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā nostiprinātās tiesības uz vārda brīvību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamatojoties uz starptautisko tiesu praksi, tiesībsarga atzinumā arī uzsvērts – lai personu sauktu pie kriminālatbildības, nepieciešams konstatēt, ka Rubiks ar šiem izteikumiem vēlējās vērsties pret konkrētu cilvēku grupu vai tās pārstāvi, izraisot naidu vai aicinot uz vardarbību pret tiem.

Nopratināšanā Rubiks liecināja, ka viņa mērķis nebija attaisnot 1949.gada 25.marta deportācijas ne daļēji, ne arī pilnībā, un izmeklēšanas laikā arī netika iegūti citi pierādījumi, kas apstiprinātu to, ka Rubika izteikumu mērķis bija attaisnot noziegumus pret cilvēci, norādīja DP.

Ņemot vērā tiesībsarga atzinumu, kā arī izvērtējot krimināllietas materiālus kopumā, izmeklētājs konstatēja, ka nav iegūti pierādījumi par to, ka ir izdarīts noziedzīgs nodarījums.

Jau ziņots, ka pērn jūlijā Drošības policija sāka kriminālprocesu par Rubika publiskajiem izteikumiem, taču vēlāk to izbeidza. Prokuratūra nolēma kriminālprocesu atjaunot, jo Latvijas Universitātes (LU) sociālās atmiņas pētniecības centra valdes loceklis Mārtiņš Kaprāns ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram pārsūdzēja Drošības policijas lēmumu izbeigt kriminālprocesu.

Pagājušā gada 1.maijā LSP Grīziņkalnā rīkoja mītiņu. Līdzās vairākiem mītiņa dalībniekiem LNT ziņu sižetā tika intervēts Rubiks. “Tās represijas, kas bija 1949.gadā, viņas nevar vērtēt viennozīmīgi. Tur bija daudzi represēti pēc nopelniem, jo tie bija tie, kas sadarbojās ar fašistiem,” toreiz atzinis Rubiks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.